Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Apple nu ännu inte största återförsäljaren av musik i USA Apple <strike>nu</strike> <i>ännu inte</i> största återförsäljaren av musik i USA På Macworld förra året stod Steve Jobs på scenen i Moscone West och berättade att Apple nyligen hade passerat Amazon och då var den fjärde största återförsäljaren av musik i USA. Sedan dess har mycket hänt och Apple har tagit placering efter placering.Nyligen knep Apple andra platsen på listan från Best Buy. Ars Technica rapporterar nu om ett e-mail från NPD MusicWatch Survey som skickats till ett antal anställa på Apple där Apple uppges ha klättrat till nummer ett på listan och därmed passerat Wal-Mart. Apple uppges ha en marknadsandel på 19% medan Wal-Mart kommer på andra plats med en marknadsandel på 15%.UPPDATERING
Engadget var uppmärksamma på Ars Technicas artikel och noterade att statistiken från NPD var från januari 2008. Enligt Engadget kan Apples tillfälliga första placering i januari bero på en tillfällig försäljningsökning iTunes Store på grund av folk som cashade in sina gift cards och liknande som man fått i julklapp.
Mac, Hårdvara, Apple, iTunes Store Via Digg / Apple
37.0° 0 Emil Gustafsson Emil Gustafsson
tors. 3 apr 2008, 10:50
6 kommentarer till artikeln
frosse
Gött!
av frosse, torsdag 03 april 2008 kl 10:51
frosse
Inte gött!
www.engadget.com
av frosse, torsdag 03 april 2008 kl 10:53
RTO
Nu förstår jag inte. Är de, eller är de inte, störst enligt januari-mätningarna? Förtydliga!
av RTO, torsdag 03 april 2008 kl 14:08
Emil Gustafsson
Det råder lite förvirring om detta på nätet. Alla Apple-bloggar skriver olika saker.
av Emil Gustafsson, torsdag 03 april 2008 kl 17:06
Ramlösa
Har aldrig handlat på Itunes och har inga tankar på att börja. Skulle aldrig använda ett så instabilt program som Itunes för att hantera musik jag har köpt.
av Ramlösa, torsdag 03 april 2008 kl 19:30
Orbulon
Vad bra Ramlösa då vet vi det
av Orbulon, torsdag 03 april 2008 kl 21:03
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration