Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
BBC:s iPlayer snart även för OS X Men hur är det med webb-tv i Sverige? BBC:s iPlayer snart även för OS X I augusti lanserade brittiska BBC sin onlinemediaspelare iPlayer, där man kan titta på BBC:s tv-program. BBC säger att mediaspelaren har utvecklats för att vara plattformsoberoende. Men än så länge fungerar den bara på Windows XP eftersom man först och främst prioriterar den största gruppen användare.Efter påtryckningar om att iPlayer ännu inte fungerar på andra operativsystem, har den brittiska regeringen nu gått ut och sagt att iPlayer kommer fungera på andra operativsystem så snart som möjligt.
The BBC’s iPlayer internet TV service will be made available on the Mac operating system, as soon as possible, says the U.K. government.
Varför jag väljer att uppmärksamma denna nyhet är för att höra vad ni tycker om våra svenska webb-tv-alternativ som t.ex. SVT:s Play och TV4:s webb-tv? Fungerar de på Macen, eller fungerar de inte alls? I så fall, vad kan vi göra för att få SVT, TV4 och alla andra att göra bättre webb-tv-lösningar som fungerar för alla?
Mac, Mac, webb-tv, Via Macworld US
37.0° 0 Emil Gustafsson Emil Gustafsson
tis. 11 sep 2007, 13:19
21 kommentarer till artikeln
Mårten Björk
SVT play fungerar bra tycker jag. TV4:s webb-TV har varit riktig usel, men det tror jag mer har att göra med usla webbmakare än något annat..
av Mårten Björk, tisdag 11 september 2007 kl 13:27
Converge
Jag skulle gärna se att SVT fimpade Real till förmån för nån h.264-variant.
av Converge, tisdag 11 september 2007 kl 13:30
wunderbaren
TV4:s webbteve fungerar riktigt uselt..
av wunderbaren, tisdag 11 september 2007 kl 13:33
Slowmove
real brukar vara i riktigt usel kvalité, känns inte som ett effektivt codec-val...varför inte wmv och h.264 eller någon annan quicktime-variant...?
av Slowmove, tisdag 11 september 2007 kl 13:39
Mårten Björk
Aftonbladets webb-TV har gått över till QT, eller hur?
av Mårten Björk, tisdag 11 september 2007 kl 13:44
Slowmove
jopp, tyckte jag tänkte på det häromdagen me =)
av Slowmove, tisdag 11 september 2007 kl 13:46
Punktcom
Jag är inte heller något fan av real. Förstår inte varför SVT blandar formaten. Jag har ställt in flip4mac att öppna alla QT filmer i separat fönster (filmen öppnas alltså i QT). Då slipper man dåliga kontroller som många gånger försvinner när filmen presenteras direkt på websidan.
av Punktcom, tisdag 11 september 2007 kl 13:51
spider
säga vad man vill om hela "antikopierings"debatten men kolla in textstycket(hela) i länken och ställ sen frågan: vill vi verkligen ha det dvs. M$&BBC:s iPlayer till OS X?
av spider, tisdag 11 september 2007 kl 14:13
Slick Vic
Även då Real Player suger ganska hårt det med så fungerar SVT's livestreamning tiotusen gånger bättre än TV4's dito.
av Slick Vic, tisdag 11 september 2007 kl 14:17
Ugglan
...länken.
av Ugglan, tisdag 11 september 2007 kl 14:21
spider
Oginellt namn förresten, iPlayer. PR-folket på projektet måste känna sig sjukt nöjda.
av spider, tisdag 11 september 2007 kl 14:24
spider
kom just att tänka på alla amerikanska storföretags blodtörstiga hyenor till jurister, vittrar dom blod tro?
av spider, tisdag 11 september 2007 kl 14:33
Spicey
Ja, Tv4:s Webb-TV fungerar väldigt dåligt.

Man undrar ju hur det kommer sig att min 12-årige brorsa och hans kompisar kan få till bättre kompabiliotet OCH framförallt kvalle, på klippen.

Jag får iof hjärnblödning på YouTubes komprimering av klippen också.

Är kanske hela idén att det ska vara så dålig bild som möjligt.

Jag brukar iallfall ladda ner klippen, och se dem på datorn i MPlayer, om jag är tvungen, och det inte finns typ en Rosa Mannen-RIP (läs: Studio Virtanen, som aldrig brukade finnas som XviD).

Sarah Silverman 4 President btw!
av Spicey, tisdag 11 september 2007 kl 14:56
AntonSilver
Sarah Silverman ftw!
av AntonSilver, tisdag 11 september 2007 kl 16:33
K_N
SVT play
Jag laddar ner externa Windows media player filem och öppnar den i VLC på min mac. Funkar bra.
av K_N, tisdag 11 september 2007 kl 16:33
Christopher Anderton
Tacka jag vet Stage6!
av Christopher Anderton, tisdag 11 september 2007 kl 22:48
art
SVTs funkar hyfsat om man har bra uppkoppling, som med alla streamingformat.. De lagrar bara en bit av filmfilen i taget på ens dator om jag förstått rätt!?

YouTube har hyfsad kvalitet om man kodar filmen i rätt format själv först vilket få verkligen gör. Testa att ladda upp filmen i h.264 i typ 320x240, då tycker jag det ser hyfsat bra ut för upplösningen.

Vill bara säga att jag tycker det är piss att SF-anytime och liknande tjänster bara funkar för pc. Kan folk hjälpa till att skicka mejl till dem och klaga?
av art, tisdag 11 september 2007 kl 23:06
callefjant
Känns lönlöst att gnälla, däremot begriper jag inte varför SF Anytime, Viasat och vilka de nu är i egensyfte inte vill haka på hypen kring Mac och nå ut till så många som möjligt. Om det vore nördhype och en inte obetydlig andel hardcoreunixanvändare borde man sända ut allt i ascii också.

Begriper inte heller varför kanaler som sänder, eller vill sända, fritt inte bara lägger ut materialet okrypterat och som alternativt ostreamat, eller sänder live på nätet rakt av. I så många format som möjligt. Varför vill en tv-kanal minimera spridningen av sina program? Sälj dvd:er till självkostnadspris om det finns en marknad, varför hänga upp sig på tekniken? Låt gå att man av upphovsrättsliga skäl inte utan nya avtal kan skicka ut filmer hur som helst, men se på SR som kör med både webbradio och podradio i flera format med stundtals bortklippt musik. Det är de facto en renässans för radion.

Det råder snarare kontrollhype bland bolagen. Folk hade sett på tv i mobilen för länge sedan om bolagen sänt i öppna format i stället för att vilja bekosta en specialbyggd teknisk plattform själva.

För reklamfinansierad tv eller public service-dito borde det bara handla om att utnyttja tekniken för att nå så stor publik som möjligt, inte begränsa den genom kopieringsskydd och krypteringar.
av callefjant, onsdag 12 september 2007 kl 00:26
Spicey
Jupps, Stage6 e snorbra!

Min favvo e annars, as u know --> www.viddler.com

Om man bara ska damma upp en film från mob/digitalkamera/jordfräs.

ps/ apps.facebook.com

Nu blir det --> Minus man från 1999 btw!

/Sarah Silverman 4 Wife!



av Spicey, onsdag 12 september 2007 kl 00:44
spider
Hög kvalitet är A och O i mitt liv, har spenderat så (ibland "onödigt") mycket pengar på elektronik att man knappt vill släppa in vänner och bekanta i lägenheten.
Det finns dock enstaka tillfällen där känsla, atmosfär, timing och allt sånt hokuspokus tar över.
sånt är fallet i länken nedan.
av spider, onsdag 12 september 2007 kl 02:13
Jonas Ludvigsson
Jag är riktigt glad över att iplayer kommer till Mac. jag skrev till the Guardian så sent som för ett par veckor sedan för att höra om de visste huruvida den skulle komma för mac. De visste inte.
Hoppas bara att man kan se iplayer i Sverige också...
Gillar annars svt.
av Jonas Ludvigsson, torsdag 13 september 2007 kl 01:58
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration