David Pogue recenserar iPhone
Apples senaste får högt betyg
New York Times utmärkte teknik-kolumnist David Pogue har två dagar innan luren släppts recenserat iPhone. Pogue gillar luren riktigt mycket, även om han poängterar att den inte är perfekt.Till att börja med kan vi som oroade oss för att skärmen skulle bli repig lugna ner oss en smula – skärmen verkar tåla riktigt mycket. Dock blir den, som tidigare misstänkts, rätt fläckig. Dock inte mer än att det går att torka av med en skjortärm eller liknande:The glass gets smudgy—a sleeve wipes it clean—but it doesn’t scratch easily. I’ve walked around with an iPhone in my pocket for two weeks, naked and unprotected (the iPhone, that is, not me), and there’s not a mark on it.Kameran ska vara riktigt bra, i alla fall för att befinna sig i 2 megapixel-klassen. www.nytimes.com/slideshowWebbläsaren är enligt Pogue perfekt, men AT&Ts EDGE är segt som attan. NYTimes.com tog 55 sekuner att ladda in, Amazon.com en minut och Yahoo.com hela två minuter.Pogue har ett skönt sätt att recensera prylar – han ser dem från den verklige användarens perspektiv. T.ex. så lägger han vikt vid att telefonen är kul att använda, något som andra recensenter säkerligen kommer att strunta blankt i. Jag tror att Pogues tankar om luren representerar snittkonsumenten och efter den här recensionen känner jag mig ännu mer övertygad om att iPhone kommer att bli en succé.Kila över till NYTimes.com för att läsa hela recensionen.
nytimes.com
Mac,
,
iPhone,
37.6°
0
Mårten Björk
ons. 27 jun 2007, 01:16
20 kommentarer till artikeln
Den där bildkvaliteten duger finfint för mig! Pepp!
Pogue har ju stött mobilen ända sen den annonserades, otippat att apple fans hyllar apple, jeez.
av oteck, onsdag 27 juni 2007 kl 04:04
Och hahaha, i trailern till iphone så tog nytimes.com 1 sek att ladda, ja jag vet att det inte var en demo av hur snabbt edge är men ändå.
av oteck, onsdag 27 juni 2007 kl 04:05
Hmm. Vilken av dom tre bilderna var bra kvalité?? Jag tycker alla tre var riktigt skitdåliga!! Övre halvan av mitten bilden var väl skaplig för att vara 2 megapixlar men sen har den ju buggat ur helt. Nej den där kameran duger inte det minsta över vad jag sett hittills.
Jag skulle t.ex. aldrig framkalla nån av dom bilderna..
Jag har en Nokia N95 och den kameran är riktigt riktigt bra. Bilder tagna utomhus blir bättre än min lite äldre Olypus kamera.
Men det som är intressant med den här telefonen är ju faktiskt designen och gränsittet i den. Så det ska fortfarande bli intressant att se hur den står sig mot andra telefoner vad det gäller det. Där tror jag att den kommer klå en del. Iaf rent designmässigt.
Men tekiskt sett tror jag inte den kommer ifatt SonyEricsson eller Nokia på någon punkt.
Nu blir jag väl flamad av hela Macgänget här. Men det får man räkna med när man uttalar sig om en äppelprodukt.
av GrowlingMad, onsdag 27 juni 2007 kl 07:01
Går inte att byta batteri, 1-2min att ladda en sida, kan inte spela in film, inte java, inte mms, inte flash, inget extra minneskort, ingen voicedialing och jobbigt att skriva på tangentbordet.
Hoppas de släpper version 2.0 i Sverige sen.
av Didrik, onsdag 27 juni 2007 kl 08:00
GrowlingMad: Vore väl jävligt märkligt om din N95 inte tog bättre bilder än en iphone?
Däremot så ser dessa bilder bra mycket bättre ut än 2megapixel-bilderna som kommer ur min k550i. Eller någon annan mobilkamera i samma klass för den delen.
av helvete!, onsdag 27 juni 2007 kl 08:16
Säger bara bort med kameran helt och hållet istället. Finns ingen telefon på den svenska marknaden som tar bra kort ändå.
av More10, onsdag 27 juni 2007 kl 08:36
men bra för att vara 2.0mp betyder ju inte att det är bra..
finns folk som kan köra bil fast dom är blinda. det är ju bra gjort. men inte fan kör dom bra för de.
av slpr, onsdag 27 juni 2007 kl 08:47
Det där med bara touchscreen fungerar säkert finfint så länge man har ögonen på displayen. Men om man sitter i bilen o ska skicka iväg ett snabbt sms och man inte kan förlita sig på knapparnas position genom att fysiskt känna dom med fingrarna? Då blir det svårt. Och inte heller ha det fysiska klicket när man tryckt på en knapp.
Lite av det problemet upptäckte jag med min ipod. Skitcoolt med touchscrollhjulet i en månad, sen bara irriterande att man inte kan klicka steg för steg.
av Qongo, onsdag 27 juni 2007 kl 08:51
Tror det blir en succé, trots bristerna. De andra telefontillverkarna får välbehövlig konkurrens...
En uppföljare med 3G och lite färre barnsjukdomar kan nog bli en killer när den kommer till Europa.
- från en 3xQtek+HTC ägare som tröttnat på telefoner som har många finesser men som fungerar dåligt i praktiken.
av Marulk, onsdag 27 juni 2007 kl 09:28
Sitta i bilen och skicka ett snabbt SMS?
Det verkar ju som en jävulskt bra idé!
Du får väl stanna en (1!) jävla minut och skicka ditt SMS!
Bilderna var väl sådär va?
Bilden på hunden var fin men #2 och (gode gud!) #3 var ju inge bra!
Bild #3 är ser ju ut som den var tagen med en engångskompaktare!
I slutändan tror jag dock nog detta blir en grym succé!
av honto, onsdag 27 juni 2007 kl 09:31
Nä bilderna var faktiskt sådär. Jag har också en N95 och jag tycker att den tar kassa bilder emellanåt också, alldeles för mycket brus och komprimering.
Version 2 till Europa tack.
Direktlänk till hela bildspelet:
av jonasn, onsdag 27 juni 2007 kl 09:45
Funderar mest på hur folk tänker.... Om ni inte gillar produkten - Skit i den då....
Jag menar visst skulle det vara bra om den tilltalade alla men kan ni nämna en ända produkt i världen som gör det??
Gillar man äpplen så köper man väl inte päron??
av äpple, onsdag 27 juni 2007 kl 09:47
Qongo: Du vet att du på din iPod kan aktivera ett klickljud va? Antingen i lurarna, eller ur iPodden, eller ur båda, så att du via ljud hör när du klickar igenom menyvalen på din iPod utan att behöva titta på displayen.
Varsågod!
av Ford Prefect, onsdag 27 juni 2007 kl 10:56
Qongo+Jojje->
Eller om du står på ICA med en kasse i varje hand och en tidning under armen och ska skicka SMS eller ännu värre; epost!
Då blir det svårt med iPhonen!
Eller om någon ringer till dig: Då måste du titta på skärmen och eventuellt svara och då funkar det inte alls bra med en iPhone...
av honto, onsdag 27 juni 2007 kl 11:07
Äpple -> Vet inte om det du skrev var riktat mot det jag skrev. Men vad är det för fel på att spåna lite om svagheter? En stark egenskap blir aldrig bra utan lite kritiskt tänkande:)
Honto -> Det var inte min mening att göra dig upprörd genom min subjektiva "kritik" mot iPhone. Jag sa heller aldrig att det är en dålig smartphone. No hard feelings...
Ford Prefect -> Tackar, och har faktiskt provat det men det är inte alltid läge för klickljud;)
av Qongo, onsdag 27 juni 2007 kl 12:35
äpple -> Jag håller med dig. Den "ända" (som du skriver) produkt som tilltalar alla är väl just ändan eftersom det finns få saker som är skönare än att skita. Det tror jag samtliga på vår planet kan enas om.
av apa, onsdag 27 juni 2007 kl 13:04
Fina bilder för en mobil och inga "ljugande" megapixlar.
av Teddy C, onsdag 27 juni 2007 kl 20:04
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration