Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
iTunes Store ÄR störst på musik i USA iTunes Store ÄR störst på musik i USA Vi skrev tidigare idag om att Apple har passerat Wal-Mart på topplistan över återförsäljare av musik i USA, och därmed är störst. Sen rapporterade bl.a. Engadget och flera andra om att det inte var sant, eftersom den data som läckt ut från undersöknignsfirman NPD bara var en veckorapport från januari vilket inte gjorde iTunes Store till nummer ett.Men nu har Apple släppt en pressrelease där man säger att man knipit första platsen från Wal-Mart och därmed är den största återförsäljaren av musik i USA. Detta efter att ha sålt mest musik i USA under januari-februari. Försäljningssiffrorna under januari-februari kan säkerligen ha påverkats till stor del av gift cards och andra julklappar, så det återstår att se om Apple kan behålla sin förstaplats resten av året. Mac, Mac, iTunes Store, Apple, Wal-Mart Via Apple PR
37.0° 0 Emil Gustafsson Emil Gustafsson
tors. 3 apr 2008, 23:11
14 kommentarer till artikeln
Jckssn
Men samtidigt så ökar väl även walmarts försäljning under julen?
av Jckssn, fredag 04 april 2008 kl 05:47
stuzzy
Men antalet som önskar sig cdskivor understiger nog de barn som alla önskar sig en ipod eller iphone, vilket ju kan leda till itunes köp senare
av stuzzy, fredag 04 april 2008 kl 07:57
Jezper
Gift cards eller inte. En sale är en sale. Grattis Apple.
av Jezper, fredag 04 april 2008 kl 08:21
frosse
Precis Jezper. Ett gift card är ju samma sak som ett vanligt köp av ex ett album på ITMS.
av frosse, fredag 04 april 2008 kl 08:30
ola
Ändå konstigt att utföra en sån här undersökning i januari. Den månad då nästan ingen har pengar. Vem ger bort ett presentkort till Wal-Mart tror ni? Om de hade gjort undersökningen nu för mars så skulle det vara mer intressant.
av ola, fredag 04 april 2008 kl 09:56
Joonas
ok. Är detta bra?
av Joonas, fredag 04 april 2008 kl 12:22
Pez
Hehe ja det är väl bra...
Att Wal-Mart har varit störst känns lite oseriöst tycker jag...
Det är ungefär som att Rusta eller Lidl eller ICA Maxi skulle sälja mest musik här..
av Pez, fredag 04 april 2008 kl 14:53
Joonas
Ok. Så vi hejjar alltså på itunes, och nu vann de?
av Joonas, fredag 04 april 2008 kl 15:15
Pez
Än är inte slaget över...
iTunes, hasta victoria siempre!
av Pez, fredag 04 april 2008 kl 16:05
apa
Pez: Åh, så vad ska man göra nu? Köpa vimplar och halsdukar med ett äpple på? Eller kanske snickra ihop en jättetifo med äppeltema för att bräcka råttorna på Råsunda?
av apa, fredag 04 april 2008 kl 16:20
Gustav!
Gift cards är väl lika relevant för Wal-Marts försäljning? eller ges det bara bort apple presentkort?
av Gustav!, fredag 04 april 2008 kl 21:09
Ragge
Pez: Du kan ju knappast jämföra Wal-Mart med Rusta eller Lidl
av Ragge, fredag 04 april 2008 kl 21:22
ola
Gustav!: Det skulle jag inte tro. Känner du någon som fått ett presentkort på Ica Maxi (kommer inte på någon bättre jämförelse) t.ex.?
av ola, lördag 05 april 2008 kl 15:53
Gustav!
nej men jag känner ingen som fått ett på applestore heller? Vet en som fick ett på multi center i västerås dock.
av Gustav!, lördag 05 april 2008 kl 20:24
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration