Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
iWork '08 iWork-familjen får tillökning av Numbers iWork '08 Keynote
Som vanligt uppdateras Keynote med nya teman, texteffekter och bildövergångar. En ny funktion i Keynote som kallas "Smart builds" ska göra det enklare för vem som helst att göra riktigt snygga presentationer.
Pages
Den stora nyheten i Pages är att programmet nu kan användas som en ren textredigerare. Detta är en välkommen nyhet då Pages är ett mycket smidigt program, men tidigare inte direkt varit avsett att användas som en textredigerare, utan mer för layout av dokument. Nya Pages är nu kompatibelt med Word. I vilken utsträckning det är kompatibelt - bara öppna/importera eller även spara/exportera - återstår att se.
Numbers
Apples efterlängtade motsvarighet till Excel - programmet som i ryktessvängen gick under namnet "Spreadsheets" - har kommit, och heter Numbers. Programmet ska gå i samma anda som sina syskon i iWork-familjen, alltså enkelt att arbeta i och enkelt att göra snygga saker snabbt. Funktioner i Numbers är typiska Excel-funktioner; skapa diagram utifrån data, cirkeldiagram etc.
iWork '08 kostar $79 och släpps idag. I svenska kronor brukar det kosta 795 kr.Läs mer om uppdateringarna och det nya programmet på Apples webbplats för iWork!
apple.com Mac, , iWork,
37.8° 0 Emil Gustafsson Emil Gustafsson
tis. 7 aug 2007, 20:30
10 kommentarer till artikeln
gaqzi
Vilka format klarar iWork av att spara i? Pallar det med formatet som OO.org använder?
av gaqzi, tisdag 07 augusti 2007 kl 20:41
Peter Esse
Såg ni att det även kom en Mac mini så där i smygundan? :)

"Didn't mention Mac mini today, how is it doing?"

Tim: "We're refreshing the Mac mini today."
av Peter Esse, tisdag 07 augusti 2007 kl 20:45
moniker
iWork '06 klarar i alla fall inte OO.org's format och jag tvivlar på att iWork '08 gör det heller såvida inte en jäkla massa kunder har lämnat feedback till Apple om att de vill ha det.
av moniker, tisdag 07 augusti 2007 kl 20:53
hugin
Skulle inte TextEdit i 10.5 klara OpenDocument?
av hugin, tisdag 07 augusti 2007 kl 21:23
Jonas Ekblom
Keynote har ÄNTLIGEN fått A-till-B-animationer! :)
av Jonas Ekblom, tisdag 07 augusti 2007 kl 22:06
Jonas Ekblom
Keynote har ÄNTLIGEN fått A-till-B-animationer! :)
av Jonas Ekblom, tisdag 07 augusti 2007 kl 22:06
Ivan
Själv är jag sjukt pepp på Numbers. Det är fan på tiden.
av Ivan, tisdag 07 augusti 2007 kl 23:43
mope
iWork '08 finns endast på engelska. Fanns iWork '06 på svenska? Eller översätts aldrig iWork?
av mope, tisdag 07 augusti 2007 kl 23:49
kimt
Hur blir det med uppdatering? det är inte så att man får 08an för att man har den tidigare =/ Ser inte ut som det =(

får klara mig utan excelmojen ett tag till då. Någon som vet ett bra alternativ som kan exportera till win-excel? Men inte stora Neo eller så, utan bara enklaste kalkylprogrammet som finns med tabeller och beräkningar.
av kimt, tisdag 07 augusti 2007 kl 23:49
Jonas Ekblom
mope:
Nej, iWork '06 fanns aldrig på svenska, jag tvivlar på att '08 lär få en översättning heller.
Däremot så tycker jag att det borde vara en bra ide för att öka kundbasen.
av Jonas Ekblom, onsdag 08 augusti 2007 kl 00:14
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration