Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Kontrollera din Mac över mailen Är du långt borta från din dator och insett att servern av någon mystisk anledning har lagt ner, eller av någon helt annan anledning velat utföra enkla uppgifter från vilken annan dator som helst?The Unofficial Apple Blog delar med sig av ett tips där de visar hur man kan få sin dator att utföra Applescripts automatiskt som man skickar till mailen. Kruxet är väl just att Mail alltid måste vara igång, men många kan nog hitta nyttan i detta. tuaw.com Mac, Mjukvara
37.0° 0 Kanin Kanin
tis. 8 apr 2008, 08:45
9 kommentarer till artikeln
RealEddie
ok... Och på vilket sätt är Macen säkraren än PC? Det måste vara toklätt att skriva virus och trojaner för Mac.
av RealEddie, tisdag 08 april 2008 kl 12:05
martin1g
Hehe, RealEddie, du läste aldrig artikeln antar jag? :)
av martin1g, tisdag 08 april 2008 kl 12:47
tva
-> RealEddie:

Som sagt, läs artikeln.

Fast har du tillgång till "måldatorn" och kan plantera ett skript där som du sedan på plats kan koppla till en regel i Mail.app så kan du väl få skriptet att utföras : Me nvarför inte göra det med en gång i så fall istället för att krångla till det via mail?
av tva, tisdag 08 april 2008 kl 13:37
RealEddie
Ahh, ok nu förstår jag.
Men ändå, om jag som hobby-kodare kan slänga ihop en sådan sak känns det som om man skulle kunna göra värre grejer ganska lätt om man ville.
av RealEddie, tisdag 08 april 2008 kl 15:11
petter-
Varför inte bara logga in remote och fixa allt? Enklare och säkrare...
av petter-, tisdag 08 april 2008 kl 15:57
martin1g
RealEddie. Du har helt rätt, AppleScript är ett helt underbart lätt och kraftigt scriptspråk som fungerar i fler program under OSX än jag kan räkna upp :)
Men säkerheten i det hela ligger ju på slutanvändaren. Om man får en scriptfil och väljer att köra den, så finns det inte mycket (förutom tillåt-/neka-confirms á la Vista) som kan magiskt skydda datorn.

Petter-. Kan inte komma på så många scenarion då det skulle vara mycket sämre, nej :) Men en kan ju vara att man inte har tillgång till en dator som är förberedd med det (tex. på resande fot och bara tillgång till exempelvis en mobiltelefon med mail-klient).
av martin1g, tisdag 08 april 2008 kl 16:18
Jezper
Vem stänger av mail.app då?
av Jezper, tisdag 08 april 2008 kl 18:42
Kirtap
Jezper, jag har aldrig öppnat det och jag har kört mac i över ett år nu.
av Kirtap, tisdag 08 april 2008 kl 21:42
danielhedman
detta är ju stenålder :S funnits på nätet i all oändlighet :)
av danielhedman, onsdag 09 april 2008 kl 00:56
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration