Så kopplar du ihop iPhoto '09 med Facebook
Du måste ange riktiga namn och epost
När Apple presenterade iPhoto '09 var en av de stora nyheterna att det nu var integrerat med Facebook. Det betyder också att om du markerat en person via funktionen Ansikten så kommer de med - med bara namnet, kopplingen till en persons konto på Facebook följer emellertid inte med automatiskt så som vi och de flesta andra trodde.För att markeringen skall följa med måste du välja denna person under Ansikten, därefter trycka på i:et och där fylla i det exakta namnet och epost-adressen som används av denna användaren på Facebook.Tack till Magnus Johansson!
Mac,
Mjukvara,
iPhoto,
facebook,
ilife
38.0°
0
Peter Esse
sön. 22 feb 2009, 21:48
9 kommentarer till artikeln
Hmmmm... Omständligt?
av Lars, söndag 22 februari 2009 kl 22:09
ehm..förvirrande förklaring
av erikN, söndag 22 februari 2009 kl 23:15
Ah, fullständigt namn också, det är därför bara vissa fungerar! :)
av jonte, måndag 23 februari 2009 kl 09:43
eh - ett förtydligande kanske? Vad vill artikeln säga egentligen?
av julia45, måndag 23 februari 2009 kl 09:45
Det var väl klart och tydligt? Har du en kompis som heter John Doe på facebook och du har bilder på honom i iPhoto, så behöver du fylla i hans namn och e-mail (exakt som de står på hans facebook-profil) under i:et på hans ansikte i iPhoto. På det sättet så länkas hans profil till bilden när du lägger upp den på Facebook.
av Jezper, måndag 23 februari 2009 kl 10:01
Hur skulle den annars känna igen vem det är?
Om jag har en kompis som heter carl och jag kallar honom kalle i iPhoto... skulle det väl vara ganska svårt (även för iPhoto) att veta vem fan kalle är på Facebook?
Möjligen om de integrerar ansiktsigenkänningen i Facebook också :) Bara några miljoner ansikten att gå igenom :)
av Allaz, måndag 23 februari 2009 kl 12:29
Stör mig fett på att iPhoto inte syncar med adressbook. Problem solved!
idioti
av Smorgos, måndag 23 februari 2009 kl 13:13
Det är väl ganska solklart att man måste vara noga med att fylla i exakt rätt information överallt?
Det är det värsta jag vet när programmen börjar tänka själv och anta att Kalle och Calle är samma person.
Frågan är nu när denna plugin kommer till Aperture...
av Chrille_b, måndag 23 februari 2009 kl 14:42
Hm. Synka med adressboken hade ju varit smart.
av Allaz, måndag 23 februari 2009 kl 16:01
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration