Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Sharewarepaket från Macheist släpps idag Program värda 288 dollar för 49 dollar Sharewarepaket från Macheist släpps idag Idag släpps som sagt shareware-paketet från macheist, sidan där man genom uppdrag under några veckor kunnat tillskansa sig sharewareapplikationer till sin kära mac gratis.Paketet kostar $49, men har man varit med från början så har man samlat ihop $10 i rabatt. De tio första som köper får pengarna tillbaka och det är inga dåliga program som släpps, ett program i timmen annonseras fram till klockan tre idag svensk tid då paketet går ut till försäljning. Det blir totalt 10 st applikationer som hade kostat betydligt mer om man köpt de för sig. Vid skrivande stund är sex program annonserade, med ett värde på $233,85, så det finns en hel del att spara.Hittills klara program:Delicious Library (ordning på böcker, dvd och cd)
FotoMagico (ordning på foton)
ShapeShifter (customize OSX)
DEVONthink Personal (ordning på viktiga dokument)
Disco (bränn CD)
Rapidweaver (gör Websidor enkelt)
Har du inte registrerat dig än eller känner att du inte har lust att lägga ut $49 på applikationer så finns det fortfarande ett uppdrag att göra som kommer att generera sharewareapplikationer gratis, om du lyckas lösa uppdraget vill säga. Hjälp finns att få i deras forum. Kan också passa på att tipsa om sidan macappaday.com som ger ut en gratis sharewareapplikation om dagen i hela december. Det finns en gräns, de 5 000 första som laddar ner får applikationen, de som är sena får inget. Applikationerna släpps klockan 9 svensk tid varje dag.
macheist.com Mac, , shareware, mjukvara, macheist
37.2° 0 Pissenisse Pissenisse
mån. 11 dec 2006, 14:40
3 kommentarer till artikeln
caldaean
Och servern är SÅ död. Lärdom: Berätta aldrig för 25 000 människor att de kan få något gratis om de är blande de 10 första. De blir till en bufflgjord på gekås då. :-)
av caldaean, måndag 11 december 2006 kl 15:20
Jakob
Vad som från början kändes som en bra grej blev i slutändan en girig jakt efter pengar.
Newsfire är låst tills vidare, så är också Textmate. Phill Ryu ber oss gå in på digg.com för att promota sidan åt honom, och så det nesliga tricket att de tio första ska få alltihopa gratis.

Alla som tror att välgörenhetsgrejen är något annat än en skenmanöver får vara väldigt naiva.
av Jakob, måndag 11 december 2006 kl 15:43
Neuromancer
Är Phill Ryu involverad så handlar det alltid om att promot:a han själv och hans vänner (han har en liten ring med digg.com vänner som "diggar" allt spamskit han lägger upp). Varför ska jag göra Phill Ryu et al rika? Om ett program är värd att använda så är den också värd att köpa. Är man tvungen att dela ut ett antal tusen gratis licenser för att sedan sälja samma applikation till "rabatterat" pris, så kan det inte vara en bra applikation. Bra reklam - men inte en bra applikation.

Personligen så tycker jag det var dags för länge sedan att lägga ner mediaintresset kring Phill Ryu. Men en del tycks vara kär i honom och kan inte låta bli att rapportera allt han gör (som när han sover och skiter).
av Neuromancer, måndag 11 december 2006 kl 17:47
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration