Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
TaskPaper: en enklare att göra-lista Nytt program från mannen bakom WriteRoom TaskPaper: en enklare att göra-lista Jesse Grosjean på Hog Bay Software jobbar verkligen efter mottot less is more. Tidigare har han släppt avskalade WriteRoom och nu kommer hans nästa program, TaskPaper, som är ett riktigt lätt (ca 300k) program för att skapa att göra-listor.Listorna skrivs som helt vanliga textfiler som programmet sedan tolkar: en mening med ett kolon efter (ex. "Att göra för feber:") blir automatiskt en rubrik och ett bindestreck tolkas som en punkt i att göra-listan.Man kan även lägga till taggar genom att skriva ett snabel-a åtföljt av taggens namn. Taggen @done markerar göromålet som avklarat. Taggarna är inte särskilt användbara i nuläget men i framtida versioner av programmet kommer man kunna välja att bara visa göromål med vissa taggar etc.Så länge programmet är beta är det gratis. WriteRoom fick prislappen 25 dollar när det blev skarpt så jag tippar att TaskPaper kommer få en liknande prissättning i framtiden. hogbaysoftware.com Mac, , taskpaper, gtd, att göra, produktivitet
37.3° 0 Mårten Björk Mårten Björk
sön. 5 aug 2007, 15:11
13 kommentarer till artikeln
paq
Någon som känner till något liknande lika enkelt program för Windows?
av paq, söndag 05 augusti 2007 kl 17:48
Pax.
Jag måste säga att OmniOutliner funkar jätte bra för just denna funktionen. Och det kom med mac:en (i alla fall för mig).


av Pax., söndag 05 augusti 2007 kl 18:44
Marcus Olovsson
Vad betyder de röda prickarna, felstavning eller?
av Marcus Olovsson, söndag 05 augusti 2007 kl 19:36
Mårten Björk
japp!
av Mårten Björk, söndag 05 augusti 2007 kl 20:09
kogo
todoist.com är grymt bra. Integrerad med quicksilver och gmail, finns som widget, dina listor kan du komma åt från mobilen och hela kalaset är gratis.
av kogo, söndag 05 augusti 2007 kl 20:17
Joachim Bengtsson
testat stora mängder todo-program, och denna är helt klart mysigast! grejen är ju att det är ett freetext-dokument så man kan skriva vad fasen som helst, och bara rader som börjar med "- " blir todo items. eftersom jag aldrig hittat nåt program som jag verkligen gillat har jag kört med textedit på just detta sätt, så me like!

OmniFocus blir nog jättebra när det kommer dock, fastän det definitivt är mycket mer heavyweight. Folk som använder omnioutliner för att göra todo-listor idag kommer nog bli lyckliga av det appet iaf :) kolla länken för film!
av Joachim Bengtsson, söndag 05 augusti 2007 kl 20:26
blech
Det ligger bortom min hjärnkapacitet att förstå hur man skulle betala en massa pengar för något så enkelt.

Kringla+space, Textredigerare. Är det verkligen så sjuuukt o-coolt att skriva

* Övrigt: *

- Mata katten

utan ball formatering...
av blech, söndag 05 augusti 2007 kl 21:30
Sälen
Finns även Check Off, har inte uppdaterats på ett tag och är lite buggig, men gör ändå sitt jobb. Gratis dessutom, se länk.
av Sälen, måndag 06 augusti 2007 kl 00:29
Jonas Ekblom
Jag tycker att använda iCal funkar alldeles utmärkt! Och det synkas dessutom med telefonen gör inget...
av Jonas Ekblom, måndag 06 augusti 2007 kl 00:29
irrbloss
TaskPaper, är det samma som runkpapper?
av irrbloss, måndag 06 augusti 2007 kl 06:52
kak
Ja! Det är det.
av kak, måndag 06 augusti 2007 kl 08:08
Inget bättre för mig
Om människan vill ha 25 dollars för den skiten är han lika girig som korkad.
av Inget bättre för mig, måndag 06 augusti 2007 kl 08:40
Felle
Vad ska du maila till lilla Josef då? :)
av Felle, måndag 06 augusti 2007 kl 12:52
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration