Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Intel lanserar sin första riktigt mobila plattform Intel lanserar sin första riktigt mobila plattform Dissar Microsoft och Symbian, Apple framtida kandidat Intel lanserade igår sin första plattform speciellt inriktad på mobiltelefoner och tablets, plattformen går som bekant under namnet Moorestown. I och med denna lansering finns nu Moorestown till salu för tillverkare, enheter innehållande dessa chip kommer dyka upp under andra halvan i år och då först och främst köra Intels och Nokias kärleksbarn MeeGo, samt Android för x86- plattformen.Intel Moorestown erbjuder upp till dubbelt så bra grafikprestanda mot vad som går att hitta idag. Det rör sig om samma grafik-chip som sitter i exempelvis iPhone 3GS, men med dubblerad klockfrekvens. GPUn kallas för GMA 600 men är alltså egentligen en PowerVR SGX 535 från Imagination Technologies, skälet till att de kunnat höja klockfrekvensen med 100% är att de använt sig av en mindre tillverkningsteknik på 45nm (istället för 130nm på exempelvis GMA 500). Både grafikchip och processor är tillverkade på en 45nm process, det är dock inte samma process som Intels större chip är tillverkade i utan här är strömspar i fokus, transistorerna i Moorestown läcker 60% mindre ström än i dagens Core i7-processorer, baksidan är att chipen inte kan nå samma höjder av klockfrekvens och får nöja sig med frekvenser mellan 1.2 - 1.9 GHz.Processorn, Atom z600, är i dagsläget kung när det gäller prestanda, i vissa fall är den flera gånger snabbare än ARMs Scorpion som återfinns i Snapdragon-plattformen. ARM kommer senare i år ut med en ny dubbelkärnig värsting, Cortex A9, men även den beräknas få pisk av z600 enligt Intels presentationspapper.Atom z600 är som namnet antyder i grund och botten en Intel Atom-processor men med fokus på att dra så lite ström som möjligt. Detta har Intel lyckats dra av med briljans till viss del, hela plattformen drar mellan 20-24 mW i "standbyläge" och straxt över 1W vid full belastning, detta är lite mindre än vad dagens telefoner innehållande "Snapdragon" drar.
En telefon innehållande Moorestown kan förväntas ha en standbytid på upp till 10 dygn, 50 timmar ljud-uppspelning(!), 5 timmars uppspelning av 1080p-film (~20Mbit/s) och 5-8 timmar taltid för 2G respektive 3G med ett 1500mAh-batteri. Inte illa, men ni kanske la märke till att jag skrev "Detta har Intel lyckats dra av med briljans till viss del"...
För att plattformen ska veta vilket ström-sparläge som krävs, kan man antingen implementera en funktion i chipet som ser till att det sköts automatiskt, eller så gör man det i mjukvara, på OS-nivå. Hårdvarulösningen, som bland annat återfinns i Core i7, kräver dock lika många transistorer som återfinns i de första pentium-processorerna, en hel del med andra ord. Intel hade inte "råd" att offra den yta på Moorestown som krävts för att få till den lösningen varav man valt att låta operativsystem ta den rollen i den första generationen av Moorestown. Operativsystemet måste alltså säga åt processor med mera, vilken hastighet de ska köras i och med vilken spänning.ARM har i stort sett haft monopol på mobiltelefonmarknaden fram tills idag, det gör Intels intåg lite knepigare än man kan tro. Det finns inga mobila OS som drar nytta av Moorestown fullt ut förutom de redan ovan nämnda, Android och MeeGo, (Moblin och Maemo kommer succesivt att skrotas till förmån för just MeeGo). För att kunna visa upp den lovande prestandan i Moorestown köpte Intel därför upp företaget Wind River, ett företag som specialiserar sig på att ta open source-mjukvara och förfina det till den grad att det blir en kommersiell produkt, lite likt det Apple gjorde med stora delar av OSX. De har sedan gett sig på både x86-versionen av Android och MeeGo för att bland annat implementera strömsparlägen på OS-nivå, men även prestanda-optimera dessa OS för Moorestown. Intel har i stort sett utvecklat MeeGo för att visa vilken prestanda man kan förvänta sig om man satsar på att göra en OS-version för Moorestown.
Det är också skälet till att Intel lagt så mycket resurser på MeeGo, utan ett eget "demo-OS" skulle de inte ha något att falla tillbaka på om det skiter sig med exempelvis Google och Open Handset Alliance. Intel sitter helt enkelt i samma sits på mobilsidan som ARM gör på den stationära.
Intel har inte stöd för vare sig WindowsPhone 7 eller kommande WinPhone 8, inte heller Symbian, då de anses lite för "gamla och skruttiga" i grunden för att satsas på. iPhone OS kommer inte att köra på Moorestown i år men däremot lämnade Intel det öppet för Apple att samarbeta fram en lösning. iPhone 5 kanske?I år kan vi räkna med ett par riktigt häftiga mobiler och tablets med Moorestown, några kommer snurra med Android, några med MeeGo. Mycket med Intels satsning hänger på att det tar fart på riktigt och att de får ut ett par riktiga storsäljare som också ses efter i mjukvara de kommande åren. Utan positiv PR riskerar Intels mångmiljard-projekt att bli en parentes i historien.Intel demar Quake3 i trakterna kring 100 FPS:
anandtech.com Mobil, Hårdvara, Intel Moorestown, Android, MeeGoo, Moblin Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel
38.1° 0 Kristoffer Ågren Kristoffer Ågren
tors. 6 maj 2010, 17:04
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration