Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Nu släpper Tre eSim-kort till iPad Blir först i Sverige med det Nu släpper Tre eSim-kort till iPad Foto: 3 Operatören Tre meddelar idag att man kommer att erbjuda digitala sim-kort till iPads som har stöd för det skriver företaget i ett pressmeddelande.I dagsläget innebär det att 3-kunder med iPad Pro kommer att kunna fixa eSim-kort till sina paddor och detta kommer även gälla de kommande modellerna av iPad Air och iPad Mini som Apple uppdaterade förra veckan. Oscar Otteborn, chef för konsumentmarknaden på Tre, säger i ett pressmeddelande:
"Antalet kunder som väljer eSIM har ökat stadigt sedan lanseringen förra året. Vi har också sett att många kunder nämner eSIM i våra kundnöjdhetsmätningar som en av anledningarna till varför man är nöjd med oss som operatör. Våra kunder gillar att vara först med det senaste och som utmanare drivs vi av att ligga före våra konkurrenter, det är en bra kombination."
Tre har sedan tidigare lanserat eSim-kort till iPhone och Apple Watch.
tre.se Mobil, Operatörer, 3, tre, esim, simkort Tre först ut med eSim i Sverige Kör kortlöst i senaste iPhone Tumnagel 48.7° 0 Tele2 först ut med eSim till Windows 10 i Sverige Bara att koppla upp din data-PC Tumnagel 55.9° 0 Nu kommer Apple Watch med eSim till Telenor Använd Apple Watch utan iPhone Tumnagel 43.7° 0
41.1° 0 Wille Wilhelmsson Wille Wilhelmsson
mån. 25 mar 2019, 11:30
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration