SendStation PocketDock
Minsta iPhone-dockan hittills
Från SendStation kommer den här minimala iPhone/iPod-dockan som främst verkar rikta sig till er som vill ha en "riktig" line-out för exempelvis koppling till en extern hifi-anläggning.Tydligen ska ljudkvaliteten från line-out-utgången vara bättre än det ljudet som man får från den vanliga 3,5mm-utgången. Nyheter för mig men det stämmer kanske. Förutom det så drar line-out mindre energi än 3,5mm-utgången vilket leder till längre batteritid. PocketDock har även en mini-USB-ingång för laddning och synkning.Runt 30 euro kommer en PocketDock att kosta.
sendstation.com
Mobil,
Tillbehör,
sendstation,
pocketdock,
iphone
36.9°
0Wille Wilhelmsson
ons. 26 aug 2009, 11:40
10 kommentarer till artikeln
Om man tar ljudet direkt från line-out så strömmas ljudet okomprimerat direkt från källan. Om man tittar på Pioneers SUsano-förstärkare så har de en kabel där som gör exakt detta. Ljudet blir märkbart bättre.
av Wildenfeldt, onsdag 26 augusti 2009 kl 11:59
Synd bara att de inte gjorde den bredare och plattare istället.
Nåja..blir nog ett köp ändå.
av LucasKrown, onsdag 26 augusti 2009 kl 12:06
@Widenfeldt: fel. vad menar du med okomprimerat? det som verkligen händer med den här prylen är att man bypassar den interna förstärkaren, som påverkar ljudet negativt. däremot går det naturligtvis genom iPodens DAC, annars är det inte line out utan digital out.
av emil, onsdag 26 augusti 2009 kl 14:09
Det blir bättre ljud, men framförallt behöver man inte oroa sig för att man ska blåsa ut trumhinnorna när man kopplar in hörlurar efter att ha kört iPhonen i bilstereon.
av Shades, onsdag 26 augusti 2009 kl 14:33
29.95 euro/dollar
undrar vilket man väljer...
av martinz, onsdag 26 augusti 2009 kl 15:31
Lucascrown: Då hade 3.5mm pluggen fått lite tajt med plats..
av Gnibbles, onsdag 26 augusti 2009 kl 15:32
Vet att detta är väldigt off topic, men hur sorterar man 'fram' svenska apps i app store? så att man bara ser dem som är från sverige, eller berör sverige?
av mjölkis, onsdag 26 augusti 2009 kl 19:31
Gnibbles: Den kan sitta på sidan.
Med försänkning så den inte behöver sticka ut.
av LucasKrown, onsdag 26 augusti 2009 kl 23:00
Någon som har den blekaste vad för skydd den telefonen på bilden är har på sig? Någon som kan rekommendera något?
av JohnnyBoy87, torsdag 27 augusti 2009 kl 11:07
Jag vill ha en adapter som ger mig 3.5 ut och 3.5 in, så att jag kan koppla till en extern microfon vid inspelning. Någon som känner till en sådan lösning?
av Thelinski, torsdag 27 augusti 2009 kl 11:14
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration