Laddar...Annons frÃ¥n Laddar...Annons frÃ¥n Laddar...Annons från μTorrent planerar att byta från TCP till UDP
Kan drabba och slöa ner andra UDP-tjänster
Nästa version av μTorrent kan göra så att andra internettjänster blir lidande. Enligt The Register har utvecklarna bakom den populära BitTorrent-klienten beslutat sig för att använda UDP istället för TCP som protokoll för filöverföring.Det som ligger bakom protokollsbytet ska tydligen vara att många ISPer använder traffic shaping för just bittorrent-överföringar som normalt körs via TCP och UDP står för enbart 2 % av all internettrafik. UDP används normalt för VoIP, videokonferenser, online-spel och andra applikationer som behöver låg latency.I slutändan verkar det som att internet kan komma att slöas ner för många användare generellt eftersom länkar mellan olika ISPer inte kommer att svara lika ofta som förut. Om ISPer sedan börjar att använda traffic shaping även på UDP så kan VoIP-tjänster bli kraftigt lidande av det.Vi får hoppas på det bästa och att det i slutändan inte blir så farligt.
theregister.co.uk
PC,
Hårdvara,
uTorrent,
UDP
Via
The Tech ReportLaddar...Annons från Laddar...Annons från
37.2°
0
Samuel Paulsson
fre. 5 dec 2008, 11:43
12 kommentarer till artikeln
Blir det enklare/svårare/oförändrat när det gäller säkerhet och spåra ip-adresser i och med det här?
av Nallexander, fredag 05 december 2008 kl 12:20
Nallex: Nja, det tror jag inte, förblir nog ofärndrat. Detta är ju bara något som _µTorrent_ håller på att prata om att införa. Det kommer nog dyka upp mer och mer vad gäller att hålla sig i skuggan s.a.s.
av Eastwood, fredag 05 december 2008 kl 12:30
Håller på och håller på. Dom senaste alpha-versionerna har ju redan UDP påslaget som default...
av Cure, fredag 05 december 2008 kl 13:11
Jag kan förstå varför de gör det men tycker inte att det är rätt väg att gå...
av Wille Wilhelmsson, fredag 05 december 2008 kl 14:49
Probelemet i sig finns inte i Sverige. Men har i UK (och de flesta andra landerna) shapar de all torrent trafik, laglig som olaglig. Enda gangen man har full hastighet ar mellan 01.00 och 05.00. Och da betalar man anda for att fa 8mbit. Fast man far ju bara 8mbit pa webbsidor, for resten av trafiken shapas.
av sjohan, fredag 05 december 2008 kl 16:17
förstår inte riktigt. udp är väl ett streaming protokoll egentligen, och tanken med det är att det inte ska göra något att man tappar några bitar på vägen, den klienten fortsätter bara spela det den feedas. är ju lite kjipt om man tappar bits i en torrent, blir snabbt korrupta filer.
av macke, fredag 05 december 2008 kl 18:04
Tror 3 gör nåt liknande på sitt mobila bredband. Det går toksnabbt på natten med torrents, men på dagen max 60kB/s.
av JohanJesus, fredag 05 december 2008 kl 18:21
så länge jag kan fortsätta att tanka ned torrents så bryr jag mig inte hur programmet fungerar
av Andy Poker, fredag 05 december 2008 kl 21:53
Tyvärr är artikeln FUD.
Felet är att det inte är UDP utan en specialutvecklad variant kallad uTP
rax1: "uTP sends the actual downloads over the UDP protocol rather than TCP." ??
av Samuel Paulsson, lördag 06 december 2008 kl 01:51
rax1: Du vet nog inte hur protokoll fungerar och är uppbyggda. :)
I övrigt: uTP = _UDP_ Torrent Protocol.
av Cure, lördag 06 december 2008 kl 13:19
rax1 kanske inte vet vad han pratar om men hans länk är viktig. detta är ingen katastrof. Richard Bennet som har skrivit artikeln som feber länkat till är full av skit
av criffs, lördag 06 december 2008 kl 16:31
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration