Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Ett nytt grafikkort behöver en ny processor Uppgradera inte bara grafikkortet. Ett nytt grafikkort behöver en ny processor Grafikkortsmarknaden har ju förändrats markant de senaste veckorna i och med lanseringen av Geforce 8800. Bättre prestanda och mycket snyggare grafik tack vare DirectX10 är väl två huvudargument.Men någonting som inte har fått lika mycket fokus är att ett nytt grafikkort inte behöver betyda omedelbar bättre prestanda, allt annat i datorn måste ju klaffa. Det viktigaste är att processorn måste vara snabb nog för att kunna hantera alla nya beräkningar. Detta faktum är självklar för vissa, men lätt att missa för andra.Speciellt i lägre upplösningar då det inte krävs lika mycket av grafikkortet blir processorprestanda ännu viktigare. Ett system med en Core 2 Extreme 6800 (2,93 GHz) har jämförts mot ett med AMDs Athlon FX-60 (2,6 GHz) för att påvisa detta, vad sägs om upp till 60% skillnad med ett Geforce 8800 i 1024x768? tomshardware.se PC, , grafikkort, processor Via tomshardware.se
37.0° 0 Tom Tom
tis. 12 dec 2006, 12:50
6 kommentarer till artikeln
Tutankhamun
Ganska självklart men många som missar det som sagt mer ram skulle inte skada heller.
av Tutankhamun, tisdag 12 december 2006 kl 12:54
Nintendo_fanboy
Den här nyheten känns ganska felpostad, jag tycker den passar bättre på pc.feber.
av Nintendo_fanboy, tisdag 12 december 2006 kl 13:22
Poffter
Instämmer på ovanstående, dock hade jag lite svårt att förstå artikeln;
Menade de att det skiljde 60% i CPU-användning mellan Intel och AMD eller att det skiljde så mycket jämfört med 1280*1024?
av Poffter, tisdag 12 december 2006 kl 13:40
Neuromancer
Nu när OpenGL är trådad i Mac OS X så är det till stor fördel om man har en schysst duo core eller bättre. Då en CPU kärna fungerar som co-processor åt GPU:n vilket leder till bättre FPS.
av Neuromancer, tisdag 12 december 2006 kl 13:44
Tom
Poffter: Skillnaden mellan de olika systemen (dvs Core 2 och FX-60).

Nintendo_fanboy: Denna är postad på pcfeber också.
av Tom, tisdag 12 december 2006 kl 13:56
Komplex
Har ju endel relevans även för spelfeber, det är ju mest gamers som vill åt sådanna kort
av Komplex, tisdag 12 december 2006 kl 16:50
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration