WTF? Stackars konkurrenter som inte klarar av att konkurrera, utan vill dra upp priserna så att de slipper effektivisera sin affärsverksamhet. Konsumenterna kan alltid hosta upp mer pengar.
"föbättra sin ställning"
Alla vettiga företag har detta på sin agenda.
"skapa ett monopol"
Om monopolet uppstår pga att man får politiska fördelar genom regleringar så är det illa. Om monopolet uppstår genom att man levererar bäst produkter till lägsta möjliga pris så finns det inte några nackdelar; så fort som det går att leverera en bättre produkt eller leverera till lägre pris så finns det handlingsutrymme för konkurrenter.
"Bland annat anklagar EU Intel för att ha betalat en försäljare för att inte lagra AMD-produkter"
Helt fritt för Intel att försöka övertala försäljare att "go Intel only", fritt för försäljaren att säga ja, enbart sälja bananer, eller vad nu som lockar.
"och dessutom försena produkter som innehöll AMD-komponenter att komma ut på marknaden."
Är det försäljaren, som inte säljer AMD-prylar, som påstås kunna försena marknadspenetrationen för AMD? Eller har AMD så få säljkanaler, och en vägran att expandera detta, att så fort de förlorar en så påverkas de stort? ICA försenar marknadspenetrationen för Volvos nya bilar genom att inte vilja sälja dessa.




