Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Real kommer med DVD-rippare Kopierar dina filmer lagligt Real kommer med DVD-rippare Real, firman som utvecklar realplayer, har nu retat upp filmindustrin lite då de har tagit fram en ny programvara, RealDVD, som låter dig kopiera dina DVD-filmer på ett lagligt till din dator.Till skillnad från de flesta DVD-ripparprogram som funnits genom tiderna så behåller Real det ursprungliga skyddet av DVD-filmen och lägger även till ytterligare ett lager som ska hindra att filerna kan distribueras. Programmet kan inte ens ta kopior i dagens läge på skivor utan kopieringsskydd.RealDVD tar i stort sett en bild av hela disken vilket inkluderar extra material, ljudspår och annat. Användare kan sedan titta på filmen från sin hårddisk utan att behöva byta skivor i spelaren.MPAA har dock hoppat till i stolen och säger att det här möjligen kan sänka intäkterna för filmbolagen ännu mer. De har sagt att de behöver mer tid på sig för att bestämma sig om de ska ställa sig bakom programmet eller inte. theinquirer.net PC, Hårdvara, Real, DVD Via The Inquirer
37.2° 0 Samuel Paulsson Samuel Paulsson
ons. 10 sep 2008, 11:56
11 kommentarer till artikeln
Atari130XE
Men såklart att MPAA tycker det. Morons. Om man nu bara kan göra en hårddiskkopia och inget mer, på vilket sätt skadar det då försäljningen?
av Atari130XE, onsdag 10 september 2008 kl 12:00
Samuel Paulsson
Atari130XE: Först och främst, nice avatar från "the black hole".

Det de menar att det skadar försäljningen är väl att man skulle kunna kopiera hyrda filmer eller filmer som du lånar av en kompis osv. Helt enkelt, filmer som du inte har rätt att kopiera.
av Samuel Paulsson, onsdag 10 september 2008 kl 12:07
ReQuaker
Skulle aldrig någonsin installera något från real igen, usch!
av ReQuaker, onsdag 10 september 2008 kl 12:27
Netzach
Samuel Paulsson: Eller att de har mindre möjlighet att sälja samma film till konsumenterna flera gånger, dvs en gång per plattform. ;-)
av Netzach, onsdag 10 september 2008 kl 12:31
andreasp79
"lånar av en kompis" är det inte så att man får det just med kompisar? finns inte det där formulerat i någon lagbok någonstans så man kan reda ut det :)
Har bestämt för mig att man fick spela av andra kompisars band på 80-talet :D
av andreasp79, onsdag 10 september 2008 kl 13:31
selassie
Att installera något från Real är som att installera google toolbar + varenda smiley gadget som finns till IE. Till sist så består 45% av webbläsarens yta av extra flashiga menyrader.
av selassie, onsdag 10 september 2008 kl 14:19
Press play on tape
andreas: USA och Sverige har lite olika syn på privatkopiering. Jag tror inte att USA har någon kassettskatt.

selassie: Eller så stänger du av alt. raderar allt onödigt skräp i addons-inställningarna i IE. Den som nu kör IE.
av Press play on tape, onsdag 10 september 2008 kl 15:34
Tiny
Kan nån nämna *en* anledning till att köra IE förutom att Windows Update och en del online-antivirushistorier bara funkar där samt att man slipper ladda ned Firefox? En enda anledning?
av Tiny, torsdag 11 september 2008 kl 02:14
selassie
@Tiny

För att utveckla webbrelaterade produkter, så bör man checka resultatet i olika browsers.

@Press play on tape

För att stänga av allt, så måste du ha haft det installerat först. Varför då välja att installera skiten fr första början?
av selassie, torsdag 11 september 2008 kl 04:07
Atari130XE
Samuel Paulsson: Thanks. Sjukt underskattad film :)
av Atari130XE, torsdag 11 september 2008 kl 08:35
CaptainTom
Aldrig mer Realplayer... Eller IE för den delen
av CaptainTom, måndag 15 september 2008 kl 10:09
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration