Teknik
Motor
Samhälle
Spel
Popkultur
Fritid
Tjock
Tester
Dagens fråga
Tipsa!
Skaffa Feber+
Alla
Heta
Kalla
Öppna i ny flik
lördag 1 augusti 2015
fortsättning
Featurette för Fantastic Four
Visar mer av Reed Richards
Om du inte orkar hålla dig till premiären av Fantastic Four så kan du ta en titt på den sprillans nya featuretten Reedx27s prototype. Den visar en del från filmen så se upp för spoilers om du är känslig.
38.6°
fredag 31 juli 2015
Gamlingar reagerar på Batman v Superman-trailern
The guy who started Facebook is in this
En ny Elders React-video från Fine Brothers har släppts och den här gången får gamlingarna ta en titt på trailern för kommande Batman v Superman: Dawn of Justice.
35.5°
Ännu en trailer för American Ultra
Jesse Eisenberg slåss med skedar igen
American Ultra-produktionen har släppt en tredje trailer för den kommande rullen där vi får se Jesse Eisenberg som spelar stonern och sleeper-agenten Mike Howell. American Ultra har premiär 21 augusti.
41.4°
Remake på Nosferatu på gång
En av världens första vampyrfilmer
IndieWire rapporterar att regissören Robert Eggers, som bland annat regisserat The Witch tidigare, kommer att spela in en nyversion av den klassiska vampyrrullen Nosferatu. Det finns inga ytterligare uppgifter om skådespelare eller när det är tänkt att filmen ska ha premiär. Nosferatu spelades ursprungligen in 1922 och det gjordes även en remake av filmen 1979 så den här nyinspelningen kommer alltså att bli den tredje versionen av filmen. Är du sugen på att se originalet från 1922 så hittas hela filmen i bonusklippet nedan.
44.6°
Ny trailer för Black Mass ute nu
Gangsterrullen med Johnny Depp
Nu har det släppts en ny trailer för Black Mass släppts där Johnny Depp spelar gangstern Whitey Bulger. Black Mass har premiär 25 september.
54.6°
Trailer Zoo
Djuren försöker ta över jorden i ny TV-serie
Zoo [IMDb] är en ny TV-serie som har gått i några avsnitt på den amerikanska tv-kanalen CBS som kanske kan vara intressant för er som gillar den ständigt pågående kampen mellan människor och djur. I Zoo får vi följa en brokig grupp med människor vars uppdrag är att ta reda på varför djur över hela världen plötsligt börjat visa upp ett aggressivt beteende och mer än vanligt börjar attackera människor och vår infrastruktur. Första säsongen av Zoo är på 13 avsnitt och än så länge har det sänts fem stycken av dessa.
38.5°
Game of Thrones kommer avslutas efter åttonde säsongen
Och troligtvis få en prequel
Game of Thrones-gänget spelar för tillfället in den sjätte säsongen av den populära fantasyserien och vi har fortfarande rätt dålig koll på hur serien kommer att sluta på grund av att George RR Martin fortfarande inte skrivit klart bokserien som Game of Thrones baseras på. Hur som helst så har vi nu via HBO Programmin-chefen Michael Lombardo att serien kommer att avslutas efter den åttonde säsongen, vilket betyder att vi bara har 30 timmar kvar i Westeros. Lombardo fick frågan om hur det ser ut med en potentiell prequell till serien och då svarade han såhär: We would be open to anything [Benioff and Weiss] want to do, there is enormous amount of storytelling in that world. The focus is on figuring out the next few years of the show. Så även om serien kommer ta slut efter den åttonde säsongen så kommer HBO troligtvis fortsätta mjölka Sagan om is och eld-världen.
53.6°
Vacker hyllning till Hayao Miyazaki
Totoros pappa
Den japanske regissören Hayao Miyazaki ligger bakom åtskilliga klassiska animerade filmer och här har en Vimeo-användare gjort en hyllningsvideo till honom där några av hans mest älskade karaktärer återfinns. En annan hyllningsvideo hittas i bonusklippet nedan.
44.4°
torsdag 30 juli 2015
Tested gör en kopia av vapen från District 9
Med Bill Doran från Punished Props
Norm från Tested hänger med filmrekvisitamakaren Bill Doran från Punished Props och tar en titt på ett stycke vapen som är en skalenlig kopia av ett av vapnen som finns med i sci-fi-rulle District 9.
47.5°
Teasertrailer för Beasts of No Nation
Ny film från True Detective-regissören Cary Fukunaga
Beast of No Nation är Netflix nya film som kommer dyka upp på streamingtjänsten 16 oktober. I filmen får vi följa pojken Agu som tagits från sin familj för att bli barnsoldat i ett inbördeskrig i ett afrikanskt land under ledning av Commandant, som spelas av Idris Elba.
56.2°
Vad är skillnaden mellan film- och serieversionen av X-Men: Days of future Past?
15 minuter nörderi
X-Men: Days of Future Past är baserad på några upplagor av serietidningen Uncanny X-Men och CineFix har tagit en titt på både filmen och serietidningen för att hitta diverse saker som skiljer dem åt.
37.1°
Skräckfilmer är de filmer vi kommer ihåg bäst
Vi fokuserar mer på det dramatiska
En studie Georgia Institute of Technology visar på att vi har lättare för att komma ihåg filmscener från skräckfilmer än från andra filmgenrer och detta beror att de innehåller mer gripande scener som gör att tittaren zonar ut från sin omgivning och blir mer engagerad i filmen. Man genomförde studien genom att låta en försöksgrupp kolla på ett tiotal filmer samtidigt som de var inkopplade till en MRI-scanner och omgivna av diverse distraktionsmoment som till exempel blinkande lampor. Man kunde i undersökningen se hur försökspersonerna blev mer fokuserad på filmen under dramatiska scener medan de under lite lugnare scener riktade sin uppmärksamhet mot distraktionsmomenten. Matt Bezdek som var ansvarig för studien säger till Huffington Post: "Now we have brain evidence to support the idea that people are figuratively transported into the narrative."
38.7°
BoJack Horseman får en tredje säsong på Netflix
Animerad häst är populär
Netflix animerade tv-serie om den avdankade hästen BoJack Horseman verkar uppskattas av Netflix-tittarna och nu har företaget meddelat att man kommer att producera en tredje säsong av serien. Den tredje säsongen av BoJack Horseman kommer att ha premiär någon gång under 2016 och tills dess får vi nöja oss med att titta igenom första säsongen eller säsong två som kickade igång den 17:e juli.
43.1°
Trailer för Spotlight
Filmen om när Boston Globe avslöjade pedofilhärvan i den katolska kyrkan
Spotlight är den nya filmen från Tom McCarthy, som tidigare gjort Win Win och The Visitor, som gestaltar händelserna när tidningen Boston Globe avslöjade en pedofilhärva i den lokala katolska kyrkan. I filmen medverkar bland annat Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams och Liev Schrieber. Spotlight har premiär 6 november i USA.
42.0°
Hungerspelen möter Game of Thrones i Hunger Game of Thrones
Nu sitter du i skiten Snow
Vad får man om man klipper ihop trailern för The Hunger Games: Mockingjay Part 2 med scener från Game of Thrones? Ett rätt episkt resultat tydligen.
38.0°
onsdag 29 juli 2015
Trailer för The 33 ute nu
Om de 33 gruvarbetarna från Chile som satt fast i en grotta
2010 skedde det en olycka som ledde till att 33 gruvarbetare i Chile satt fast i en grotta och givetvis har händelsen filmatiseras. I filmen får vi bland annat se Antonio Banderas som en av gruvarbetarna. Regin står Patricia Riggen som tidigare gjort filmen Girl in Progress. The 33 har premiär 13 november i USA.
39.4°
Vi har sett Mission: Impossible - Rogue Nation
Nu var det dags för spionaction igen
Vad behövs det för att koka ihop en actionfilm a la James Bond om man följer reglerna? Ingredienserna är följande: 1. En smart och nördig sidekick som sköter allt det tekniska och är stundvis komisk och rolig. 2. En obligatorisk mörkhyad person som oftast kallas ”the token black guy” i USA. 3. En vacker, mystisk och sexig femme fatale som är svår och självdestruktiv men lyckas alltid få hjälten knäsvag. 4. En hjälte som är stilig, vältränad, oftast vit, svag för skönhet, smart och tål ovanligt mycket stryk. 5. En skurk som är hänsynslös och alltid låter andra slåss åt honom medan han gömmer sig, det är oftast en man. 6. En chef som alltid vill följa reglerna men är lojal gentemot hjälten i slutändan. 7. Orealistisk action som aldrig gör tittaren besviken. Där har ni en typisk actionfilm med spiontema. Mission: Impossible - Rogue Nation har allt det ovannämnda och lite till. Det är action från början till slut med några få stopp där Tom Cruise faktiskt andas. Annars är mannen igång precis hela tiden, vilket är rätt imponerande då han är 53 år gammal. Har du vanan att se actionfilmer kommer du att känna igen varenda karaktär och förutse nästan varenda scen. Mission: Impossible - Rogue Nation bjuder inte på något nytt förutom Rebecca Ferguson. Rebecca som är svensk är helt klart det bästa med hela filmen. Hon glänser mer än alla actionscener tillsammans och Tom Cruise ser grå ut bredvid henne. Hon känns genuin i sin roll som spionen Ilsa även om det ibland blir lite krystat och orealistiskt. Hon försöker inte vara sexig eller vacker utan bara är det naturligt. Det är också lite kul att hon och Jens Hultén pratar svenska lite då och då, det var jag inte beredd på. En helt klart trevlig överraskning. Det är svårt att kritisera Mission: Impossible eftersom filmen innehåller alla ingredienser för att bli en härligt god actionsoppa. Du vet vad du får och du lämnar inte biosalongen besviken, jag hade däremot velat se något mer. Det är ändå den femte filmen i filmserien, något extra hade inte skadat. Mission: Impossible - Rogue Nation är verkligen det som vi svenskar gillar allra bäst, nämligen lagom. Inte dålig men inte heller det bästa som någonsin gjorts inom genren. Helt klart godkänd.
44.5°
Trailer för 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
Ny krigsrulle från Michael Bay
Michael Bay jobbar för tillfället på krigsrullen 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi som är baserad på verkliga händelser och nu har den första trailern släppts. I filmen medverkar bland annat John Krasinsky som är mest känd för sin tid på The Office. 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi har premiär 22 januari.
36.2°
Trailer för The Night Before ute nu
Ny komedi med Seth Rogen, Anthony Mackie och Joseph Gordon-Levitt
En trailer för Jonathan Levines(50/50, The Wackness) nya film The Night Before har släppts och i den får vi se Seth Rogen, Anthony Mackie och Joseph Gordon-Levitt utföra illdåd i centrala New York. The Night Before har premiär 11 december.
47.7°
tisdag 28 juli 2015
Trailer VR-trailer till Insidious: Chapter 3
Bli skrämd i den virtuella verkligheten
Skräckfilmen Insidious: Chapter 3 hade premiär förra månaden och skulle man vilja kolla in en VR-trailer för det så går det nu att ladda ner till Androidtelefoner från Google Play. För att kunna kolla på det som det är tänkt krävs att man har ett par Google Cardboard eller motsvarande VR-glasögon. Som vanligt när det handlar om VR så är det rätt så stora grejer man måste ladda hem men har man 190MB ledigt på telefonen så hittas VR-trailern till Insidious: Chapter 3 på länken nedan. Den vanliga trailern hittas inklippt ovan.
40.6°
Hugh Jackman visar upp poster för Wolverine
#Onelasttime
Hugh Jackman har spelat Wolverine de senaste 15 åren och 3 mars 2017 kommer han dyka upp på vita duken för sista gången som Logan. Hugh har nu lagt upp en poster för filmen på sin Twitter och bett sina följare berätta vad de skulle vilja se i filmen. Tweeten i fråga ser ni här nere. My last time putting on the claws. What do you want to see happen? 50 words or less. Ix27ll read as many as I can. pic.twitter.com/ksA1Gii5tf— Hugh Jackman (@RealHughJackman) July 27, 2015 Vad filmen kommer att heta är för tillfället okänt, men det har hintats om att filmen kommer baseras på Old Man Logan-storyn där en åldrad Wolverine slåss mot superskurkar som har slagit sina kloka huvuden ihop och har tagit över hela landet.
40.8°
Dokumentär The Factory of the World
Dokumentär om Kinas masstillverkning
I dokumentären "The Factory of the World" besöker ett filmteam Hongkong samt fastlandet i södra och Kina och lyssnar av lite röster som uttalar sig om hur den kinesiska tillverkningsindustrin fungerar.
41.3°
Så här avfyrar man en kärnvapenmissil
Händer rätt så sällan nu för tiden tack och lov
Här är ett klipp från TV-serien "Uranium – Twisting the Dragon’s Tail" som sänds på den amerikanska public service-kanalen PBS och är en TV-serie som går på djupet om grundämnet uran. Uran är som bekant en av de viktigare beståndsdelar i kärnvapen och här får vi kolla in när programledaren och fysikern Dr Derek Muller får förklarat för sig hur man avfyrar en kärnvapenmissil.
37.7°
Ett par saker du kanske inte visste om Mission: Impossible
Sju saker för att vara exakt
Mission: Impossible: Rogue Nation har premiär nu på fredag och i samband med det har CineFix släppt en ny video som ger oss lite relativt okänd fakta om Mission: Impossible-serien.
33.4°
Mark Hamill återvänder som Jokern i Batman: The Killing Joke
Sweet!
Under Comic-Con förra helgen blev det känt att Alan Moores Batman: The Killing Joke kommer filmatiseras och kort efter det överöstes Twitter med frågor till Mark Hamill om han skulle återvända till DC-universumet som Jokern. Hamills svar ser ni nedan: Youx27re not the only one w/ fingers crossed! https://t.co/PcKlgRQFaU— Mark Hamill (@HamillHimself) July 17, 2015 Nu verkar det som att detta kommer bli verklighet. Enligt en källa till sajten Collider så har Mark Hamill hoppat på projektet och kommer låna ut sin röst till Jokern en sista gång. Batman: The Killing Joker kommer att släppas nästa år och om ni vill lära er mer om Alan Moores mästerverk så kan ni titta på videon här nere. Eller lägga vantarna på serien.
37.4°
måndag 27 juli 2015
Sony självcensurerade Pixels
För att inte reta upp Kina
Sony Pictures ska ha självcensurerat vissa scener i Adam Sandlers dataspels-komedi Pixels [IMDb] visar läckta uppgifter och mailkorrespondens inom företaget. Man ska bland annat ha skrotat en scen där Pac-Man hoppar igenom den kinesiska muren, något man har gjort för att inte reta upp den viktiga kinesiska filmmarknaden tror bedömare. Förra året omsatte den kinesiska filmmarknaden motsvarande 41,2 miljarder dollar vilket gör det till världens nästa största filmmarknad efter USA. Pixels hade amerikansk premiär i veckan som gick och har mestadels fått negativa eller mycket negativa recensioner. På IMDB har filmen till exempel fått 5,1 av 10 i skrivande stund.
18.5°
John Oliver snackar obligatoriska miniminivåer för straff
Klockrent som vanligt
Under natten till idag sändes Last Week Tonight with John Oliver i USA och under programmet pratade John om miniminivåer för straff.
42.9°
The Lone Gunmen kommer att vara med i Arkiv X-rebooten
Dog inte de?
Skådespelaren Dean Haglund har bekräftat på Twitter att den populära alienjägargruppen "The Lone Gunmen" kommer att återkomma i den nya versionen av Arkiv X som börjar sändas nästa år. Haglund bildade tillsammans med Tom Braidwood samt Bruce Harwood The Lone Gunmen och de var antagligen några av seriens mer populära bikaraktärer. De fick till och med en egen rätt så kortlivad tv-serie. Exakt hur de tre ska dyka upp den nya versionen av Arkiv X återstår att se då alla tre dog i ett av de sista Arkiv X-avsnitten som sändes 2002.
36.3°
söndag 26 juli 2015
Dokumentär Story of Captain Winkle Brown
Legendarisk brittisk pilot
Här är en dokumentär från BBC där man tittar närmare på den legendariska piloten Eric "Winkle" Browns karriär inom den brittiska flygindustrin. Brown flög hela 387 stycken flygplanstyper under sitt liv, något som han är ensam om i världen att ha gjort. Han innehar även världsrekordet för antal landningar på ett hangarfartyg, något som han gjorde 2.407 gånger. Eric Brown är idag 96 år gammal och ska vara den brittiska pilot som fått motta flest utmärkelser och ännu är i livet.
45.0°
House of Picards
Om Star Trek varit House of Cards
Här är en paroditrailer på hur Star Trek skulle kunnat se ut om Star Trek var lite mer som House of Cards och där Kapten Jean-Luc Picard tar på sig rollen som Frank Underwood.
38.4°
fredag 24 juli 2015
Ännu en teaser för Arkiv X
Mulder och Skully är redo!
Fox levererar ytterligare en kort teaser för den kommande säsongen av Arkiv X som drar igång i slutet av januari. Den här gången får vi se Mulder och Skully som ser besvärade ut, men verkar vara redo ändå.
34.1°
Rykte WWE kickar Hulk Hogan?
Efter att han använde n-ordet i en radiointervju
Daily Beast rapporterar att det verkar som om wrestlingsorganisationen World Wrestling Entertainment har avbrutit sitt samarbete med wrestling-legendaren Hulk Hogan. Man baserar detta på att Hogan ej längre går att hitta på företaget sajt och samtliga produkter som hade med Hulk Hogan att göra i WWE:s webbshop är nu borttagna. WWE har dock själva inte lämnat någon kommentar runt det hela. Att Hogan eventuellt fått kicken från WWE tror man i så fall skulle bero på att han använde det politiskt inkorrekta så kallade "n-ordet" i en radiointervju. Ni hittar radioinslaget nedan.
22.8°
Kort teaser för Guardians of the Galaxy
Den tecknade serien alltså
Marvel har släppt en kort teaser för den tecknade Guardians of the Galaxy-serien som kommer att dra igång i höst på Disney XD och nedan kan ni läsa en synopsis av serien. Marvelx27s Guardians of the Galaxy follows the newly-formed team who finds a strange artifact keyed only to the DNA of Peter Quill. Upon opening it, Quill unleashes a treasure map leading to a powerful weapon known as the Cosmic Seed which is capable of giving birth to the next universe. It’s up to the Guardians to find, protect and ultimately destroy the Cosmic Seed in order to keep it out of the hands of those who would abuse its power, from galactic big boss Thanos, to the conniving brothers the Collector and the Grandmaster, to a resurrected Ronan, to the ultimate trickster, Loki, in order to save the universe.
36.0°
Angelina Jolie ska regissera en film om Röda Khmererna
Till Netflix
Skådespelerskan Angelina Jolie sadlar om och kommer nu att regissera en film om de brutala Röda Khmererna som slaktade folk på löpande band i Kambodja mellan 1975 och 1979. Man tror att runt två miljoner kambodjaner miste livet under Röda Khmererna regim och utav dessa ska ungefär hälften ha avrättats medan resten dog av svält och sjukdomar. Filmen har fått titeln "First They Killed My Father" och den ska vara baserad på boken "First They Killed My Father: A Daughter of Cambodia Remembers" av den kambodjanska författarinnan Loung Ung. Ung ska även ha varit med och skrivit manuset till filmen tillsammans med Jolie. Exakt vilka som ska medverka i filmen är inte klart ännu men det är klart att Jolies son Maddox, som är född i Kambodja, kommer att ha någon roll. Det är Netflix som står bakom "First They Killed My Father" och filmen kommer att få premiär någon gång under nästa år.
50.4°
Jurassic World är nu den tredje största blockbustern i världen
Och Universal vill inte helt otippat göra en uppföljare
2015 är ett bra filmår. I alla fall när det kommer till stora blockbusters. The Avengers från 2012 lyckades under sin tid på vita duken håva in 1 520 miljoner dollar och norpade tredjeplatsen på listan över inkomstbringande filmer. Nu har dock den omåttligt populära filmen Jurassic World lyckats sno tredjeplatsen med sina 1 522 miljoner dollar. För tillfället ser blockbustertoppen ut såhär: 1. Avatar: 2 788 miljoner dollar 2. Titanic: 2 186 miljoner dollar 3. Jurassic World: 1 522 miljoner dollar Med det sagt så är det inte helt oväntat att Universal Studios vill göra en uppföljare och har nu berättat att den kommer att släppas 22 juni 2018. Fix: Tidigare stod det att det var Avengers: Age of Ultron som hade fått in 1 520 miljoner dollar och på så vis lyckats norpa tredjeplatsen. Så är inte fallet då den endast lyckats skrapa ihop 1 393 miljoner dollar och har för tillfället sjätteplatsen på topplistan efter Furious 7.
28.9°
Video om hur Sagan om is och eld blev en TV-serie
Lite Game of Thrones-historia
I en ny video från The Film Theorists får vi reda på hur det gick till när Sagan om is och eld, också känd som Game of Thrones, blev en TV-serie.
37.8°
Lite spoilers Kort teaser för andra säsongen av Gotham
Jokern kommer tillbaka!
Första säsongen av Gotham avslutades i våras och i höst fortsätter James Gordons äventyr i Gotham. Nu har det släppts en kort teaser till den andra säsongen och i den får vi se lite nygamla skurkar som Jokern, Tigress och Victor Zsasz.
39.1°
Trailer för Maze Runner: The Scorch Trials ute nu
Spänning!
Uppföljaren till filmen om den mystiska labyrinten kommer ha premiär 16 september och nu har produktionen släppt lös den andra trailern till filmen.
38.0°
torsdag 23 juli 2015
Recension Vi har sett Ant-Man
Är Marvels minsta hjälte värd att se?
Förra året började Marvel utforska sina med obskyra serietidningskaraktärer och lanserade filmen Guardians of the Galaxy och visade praktiskt taget att de kan göra en bra film av praktiskt taget vad som helst. Det blev dock lite osäkert om Marvel skulle kunna göra en lika bra introduktion av Ant-Man som med Guardians-gänget, och när Ant-Mans första regissör Edgar Wright hoppade av projektet började jag ana ugglor i mossen. Men när jag lämnade biosalongen i måndags så skämdes jag lite för att jag inte riktigt trodde på Ant-Man. Det var helt enkelt en tokbra rulle, med tokbra karaktärer och tokbra actionscener. Hur som helst. Ant-Man handlar om Scott Lang, spelad av Paul Rudd. En inbrottstjuv som nyligen kommit ut efter att ha suttit i fängelse i fem efter att ha brutit sig in på ett stort företag. Efter lite bekymmer med jobb får han via sina gamla kumpaner ett tips om ett hus som ska vara ett lätt mål. Huset i fråga ägs av Hank Pym, som tidigare var Ant-Man, och det enda Scott lyckas lägga vantarna på är just Ant-Man-dräkten. Utan att spoila för mycket så måste Scott äntra rollen som den nya Ant-Man under Hank Pyms ledning och försöka stoppa Hank Pyms gamla lärjeunge, Darren Cross, från att göra dumma saker. Jämfört med andra Marvel-rullar så är Ant-Man betydligt mindre. Även om världens hälsa står på spel, så känns ändå storyn mer personlig. Det handlar mer om Scott Langs utveckling och bekymmer än någonting annat. Med det sagt så känner jag att Ant-Man är ren och skär underhållning med mycket hjärta, humor och action. Det är utan tvekan en av de bättre filmerna som släppts i sommar. Ant-Man hade premiär igår helt ärligt så tycker jag att det inte finns någon anledning att inte se den. Kanske om ni hatar Paul Rudd, men det är ändå en rätt dålig anledning.
35.2°
Ny trailer för The Hunger Games: Mockingjay Part 2 ute nu
Nu ligger du risigt till, Snow
Den fjärde och sista delen i The Hunger Games-serien har premiär 18 november och nu har trailern som Comic Con-besökarna fick se för någon vecka sedan släppts på nätet.
32.7°
Den bästa trailern för Ant-Man
ANTS
Ant-Man går för tillfället på bio och ovan ser ni en trailer för filmen. Eller ja. Det är en video där Michael Douglas och Paul Rudd promotar filmen ett unikt sätt. Tror jag.
31.9°
Sony Pictures gör film om emojier
Glada gula gubbar
Deadline skriver att Sony Pictures Animation har köpt rättigheterna till en film där de mobilvänliga så kallade emojierna kommer att spela huvudrollen. Manuset kommer att skrivas av Eric Siegel och Anthony Leondis där den senare även kommer att regissera filmen. Leondis har tidigare varit inblandad i bland annat "Kung Fu Panda: Secrets of the Masters". Det finns än så länge inget premiärdatum spikat.
23.9°
Ny trailer för Vacation
Eller Ett päron till farsa: Nästa Generation som den heter på svenska
I den senaste trailern för Vacation får vi lära känna den nya Griswolds-familjen. Vacation, eller Ett päron till farsa: Nästa Generation, har premiär 11 september.
50.4°
onsdag 22 juli 2015
Trailer The Good Dinosaur
Har sverigepremiär nästa år
Här är den första trailern för den animerade filmen The Good Dinosaur från Pixar och Disney. Filmen utspelas i en fikitiv värld där dinosaurier inte har blivit utplånade av ett asteroidnedslag och vi får följa aptosaurusen Arlo som blir vän med en människa och dessa ger sig sedan ut på äventyr. The Good Dinosaur har premiär i USA den 25:e november och i Sverige går den upp på biograferna den 6:e januari 2016.
43.1°
Ärlig trailer för Super Mario Bros.
Även känd som filmen som aldrig skulle blivit verklighet
Super Mario Bros. var filmen som på riktigt visade hur viktigt det är för filmmakare att faktiskt förstå ett spel för att kunna göra en film om det. Screen Junkies har den här veckan tagit en titt på katastrofrullen och gjort en ärlig trailer till den.
31.8°
Trailer Andra säsongen av Fargo
Ser lovande ut
I höst drar andra säsongen av den hyllade TV-serien Fargo igång och här är den första trailern inför det. Säsong två utspelar sig 1979 i de båda amerikanska delstaterna South Dakota samt Minnesota och vi kommer att få följa vietnamnveteranen och polisen Lou Solverson i hans jakt på ett brottssyndikat samtidigt som han ska skydda den republikanske presidentkandidaten Ronald Reagan. Säsong två av Fargo drar igång på den amerikanska TV-kanalen FX i oktober.
39.6°
Minecraft-filmen har fått regissör
Rob McElhenney från It's Always Sunny in Philadelphia
Som ni säkert vet så kommer en Minecraft-film att göras inom en snar framtid och nu har en regissör till filmen hittats. Det blir Rob McElhenney som skapat den populära serien Itx27s Always Sunny in Philadelphia. Hey @Mojang letx27s do something strange and wonderful.— Rob McElhenney (@RMcElhenney) July 21, 2015 Hur filmen kommer bli och vilka som kommer att medverka är för tillfället okänt, men med tanke på vad Rob McEhenney gjort med Sunny så kommer det troligtvis bli ett kanontrevligt äventyr för hela familjen. Ovan ser ni ett klipp från Itx27s Always Sunny in Philadelphia.
42.5°
Chris Pratts motorcykel från Jurassic World auktioneras ut
Lär bli en dyr historia
I morgon kommer en auktion dra igång på den amerikanska auktionssajten eBay där du kan lägga ett bud på den ikoniska motorcykeln Triumph Scrambler som Chris Pratt kör runt på i Jurassic World. The bespoke bike, featured racing alongside Raptors in the film will be sold by eBay to the highest bidder, with the proceeds going to Triumph’s nominated fundraising partner, The Distinguished Gentleman’s Ride. Three Scramblers were customized for the film. One was presented to Chris Pratt as a gift after filming, the second is displayed at Triumph’s headquarters in the UK and a third is up for auction. This incredible once in a life time opportunity gives motorcycle collectors and Jurassic World enthusiasts alike the chance to experience the incomparable ride a Triumph provides while owning a piece of rare and authentic cinematic memorabilia. Auktionen kommer hålla på i tio dagar och pengarna kommer gå till välgörenhetseventet The Distinguished Gentleman’s Ride som sedan ett par år tillbaka har anordnats den sista söndagen i september världen över för att samla in pengar till forskning om prostatacancer. Ovan ser ni en video där Chris Pratt åker runt på sin Scrambler under inspelningen av Jurassic World.
39.6°
Ny trailer för Spectre ute nu
Peppen!
Hittills har Spectre-produktionen varit väldigt snåla på att ge oss material från den nya Bond-rullen. Men med några månader kvar till filmens premiär så har vi ni blivit välsignade med en ordentlig trailer. Spectre har premiär 4 november.
70.2°
Jurassic Park med klackspark
Jurassic Park: High Heels Edition
I Jurassic World fick vi se Bryce Dallas Howard karaktär springa runt hela dinosaurieparken med högklackat. Nu har några finurliga redigerare släppt en paroditrailer till Jurassic Park där höga klackar syns överallt.
38.3°
Ny trailer för Supergirl ute nu
Slagsmål och sånt
En ny trailer för DC-serien Supergirl har släppts och i den får vi se lite slagsmål mellan Supergirl och superskurkar. Supergirl har premiär 26 oktober på CBS i USA.
21.5°
tisdag 21 juli 2015
Rykte Benicio del Toro erbjuden rollen som skurk i Star Wars VIII
Enligt sajten The Wrap
Hollywoodspanarsajten The Wrap fått information från en person som säger sig ha koll på castingprocessen för Star Wars VIII. Enligt denna person har Benicio del Toro, som förra året var med i Guardians of the Galaxy, blivit erbjuden som storskurken i den åttonde Star Wars-rullen som ska regisseras och skrivas av Looper-regissören Rian Johnson. Produktionen av Star Wars VIII är i ett väldigt tidigt skede, så det är inte helt säkert att skurkrollen går till Benicio, men det hade varit kul att se honom iklädd i en Darth Vader-liknande dräkt och prata på samma sätt som han gjorde i De misstänkta. Hur som helst så kommer Star Wars: Episode VIII ha premiär 26 maj 2017. Ovan ser ni ett klipp från Guardians of the Galaxy-produktionen där Benicio pratar om The Collector.
37.3°
Disney jobbar på spelfilmsversion av Svärdet i Stenen
Med Game of Thrones-skribenten Brian Cogman
Disney fortsätter göra nya versioner av sina klassiska berättelser. Nu har företaget berättat att en spelfilms-version av Svärdet i Stenen från 1963 kommer bli Disneys nästa projekt. Brian Cogman, som tidigare jobbat med Game of Thrones, håller för tillfället på att skriva manus till filmen och Brigham Taylor, Tron Legacy, Tomorrowland, är en av filmens producenter. När filmen släpps, vem som kommer regissera eller vilka som kommer medverka är för tillfället okänt, men troligtvis lär vi få reda på mer info om filmen inom en snar framtid. Ovan ser ni en klassisk sen från den dubbade versionen av Svärdet i Stenen.
49.6°
Uppdaterad NBC vill återuppliva Xena - Krigarprinsessan
Med Lucy Lawless
Xena - Krigarprinsessan visades på TV mellan 1995 och 2001 och i 6 säsonger fick vi lära känna Xena och hennes sidekick Gabrielle och följa med på deras äventyr. Nu verkar det som att seriens skapare Rob Tapert tillsammans med Evil Dead-skaparen Sam Raimi jobbar på att dra igång Xena än en gång för den amerikanska kanalen NBC. Lucy Lawless, som spelade Xena när serien först gick på TV, kommer att återvända till serien på något sätt. Vad hon kommer få för ansvar är för tillfället okänt, men det skulle vara trevligt att se henne axla rustningen än en gång. När den nya versionen av Xena dyker upp i TV-rutan är för tillfället okänt, men troligtvis kommer vi vara tvungna att vänta något år innan vi får se fler äventyr med krigarprinsessan. Ovan ser ni introt till Xena - Krigarprinsessan från 1995-talet. Uppdatering: Det visade sig att Xenas återuppståndelse bara var ett falskt rykte. Sorry, friends! news of a #Xena reboot is just a rumor. Ix27d love it to happen one day but itx27s still in the wishful thinking stage.— Lucy Lawless (@RealLucyLawless) July 20, 2015
42.4°
Ant-Man-trailern återskapad med Lego
Bit för bit
Ant-Man har premiär i morgon, eller i natt på vissa biografer, och det firas med en Ant-Man-trailer som är gjord med Lego-bitar.
38.1°
Backstreet Boys och N'Sync gör zombiefilm
Från Sharknado-producenten
Medlemmar från de gamla pojkbanden Backstreet Boys och Nx27Sync ryktas vara med i en kommande zombiefilm som produceras av bfilmsbolaget The Asylum. Filmen går än så länge under namnet "Dead 7" och från Backstreet Boys är det klart att Nick Carter, Howie Dorough samt A.J. McLean kommer att medverka medan den ende från Nx27Sync som än så länge är klar för Dead 7 ska vara Joey Fatone. Vi hoppas givetvis att även Justin Timberlake hoppar på det här antagligen rätt så episka projektet. Nick Carter säger till Rolling Stone om Dead 7: "Itx27s a zombie Western futuristic horror movie. My character is still being worked out right now, but Ix27m a good guy thatx27s going to help save the day." The Asylum har tidigare stått bakom filmklassiker som Sharknado, Mega Shark Versus Kolossus, Nazis at the Center of the Earth samt Mega Piranha.
24.4°
Ny trailer för American Ultra
Med Jesse Eisenberg som sleeperagent
I nya actionkomedin American Ultra får vi se Jesse Eisenberg spela Mike Howell som jobbar på en kiosk och tar driverse droger vars värld vänds upp och ner när får reda på att han är en sleeperagent. American Ultra har premiär 21 augusti i USA.
51.1°
Ny trailer för Extinction ute nu
Postapokalyptisk vinterrulle med Matthew Fox
Postapokalypsskräckisen Extinction har premiär i USA 31 juli och nu har en ny trailer till filmen släppts där vi får se lite nytt material från den kommande rullen.
43.1°
måndag 20 juli 2015
TV-show Geeks who drink
Amerikanskt frågeprogram med sprit och Zachary Levi
"Geeks who drink" är ett nytt frågesportsprogram i den amerikanska TV-kanalen SyFy där två lag med "geeks" tävlar mot varandra i frågesport samtidigt som de bälgar i sig alkohol. Det två lagens lagledare är ofta några kändisar som antagligen har varit med i ett eller annat geekrelaterat sammanhang tidigare. Geeks who drinks programledare är Zachary Levi som de flesta antagligen mest förknippar med actionkomedi-tvserien Chuck.
38.0°
Guillermo Del Toro: Det blir ingen Kickstarterfinansierad Hellboy 3
Behöver ha 120 miljoner för att filmen ska bli verklighet
För några veckor sedan drog Hellboy-skådisen Ron Perlman igång en kampanj på Twitter för att se hur många som vill se ett avslut av Hellboy-trilogin. Och som vanligt när Hellboy 3 kommer på tal är det många som går igång rätt rejält bara av tanken. I en intervju med regissören av de två första Hellboy-filmerna, Guillermo Del Toro, så frågade The Daily Beast om det finns någon möjlighet för en fanfinansierad Hellboy-rulle. Guillermo svarade då med detta: The hard fact is that the movie’s going to need about $120 million and there’s nobody knocking down our doors to give it to us. It’s a little beyond Kickstarter. It would be great to complete the trilogy. But in a way I don’t see the world—the industry—supporting that idea. But you know, Ron is no spring chicken, so we’d better get to it before Hellboy has to do everything from a Barcalounger Så om det blir någon tredje Hellboy-rulle så kommer den troligtvis inte dyka upp på Kickstarter, utan kommer finansieras av någon filmstudio. Ovan ser ni en trailer till första Hellboy från 2004.
17.4°
Nästa sida
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid .
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid .
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration