Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
µ-mini uppdateras Olympus har uppdaterat sin lilla digitalkamera µ-mini. Den nya modellen har fått tillägget "S" i namnet och har numera 5 megapixlar. Priset är 250 pund eller 350 dollar.
www.olympusamerica.com

µ-mini heter Stylus Verve i USA.
Pryl,
37.0° 0 Wille Wilhelmsson Wille Wilhelmsson
fre. 18 feb 2005, 07:31
5 kommentarer till artikeln
Wille Wilhelmsson
Tobias skrev
Jag har en 4 MPX och den är härligt liten och tactile. Det är altid någon som plockar upp den och tar bilder under en fest så att det är skoj. Vad som är mindre skoj är att den tenderar till att ta gryniga bilder i bland..när avståndet är för långt från blixten.
En annan dum grej är att blixten utlöses även utomhus i bra ljus. Stänger man av blixten ökar slutartiden automatiskt och bilden blir suddig.
Sen är zoomen helt värdelös.

Men, jag antar att jag är nöjd. Jag vill ju inte ha någon större kamera och då är väl detta det enda raka valet.

av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:20
Wille Wilhelmsson
Sebastian skrev
HET!
Jag letade efter 4 pixaren idag men hittade den inte under 3000, de blir en S i USA. fyfan va härligt.



av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:20
Wille Wilhelmsson
kristofer skrev
hot hot hot. tyvärr är jag en förskräcklig fotograf så min 4 megapixel(powershot a80) får duga, for now.

av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:20
Wille Wilhelmsson
blech skrev
"µ-mini heter Stylus Verve i USA."


Varför? Min anti-amerikanska nerv vill säga att dom inte skulle fatta vad µ betyder. ;)

av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:20
Wille Wilhelmsson
Wehooo skrev
Jag skulle vilja säga att man i USA inte gillar mini i namnet. Det ska vara kraft i sakerna. Men det verkar ju inte vara så sant när det handlar om iPod.

Canons Ixsus heter för övrigt PowerShot i USA.

Jag tycker att Olympusen är riktigt läcker, dock försöker jag trycka av med snurrhjulet varje gång jag provar en.

av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:20
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration