Man tycker att det är på tiden att det kommer i skarp version då det är mer än ett och ett halvt år sedan Microsoft började prata om ett 64-bitars Windows XP. AMD borde bli nöjda att äntligen kunna dra full nytta av Athlon 64-bitars processorn de har utvecklat. news.com.com/Microsoft+says+64-bit
ps. Om ni redan idag råkar sitta på en 64-bitars dator så går det att ladda ner en test-version av Windows XP Professional x64 från Microsoft. www.microsoft.com/windowsxp/64bit/
Pryl,
37.0°
0Wille Wilhelmsson
ons. 2 mar 2005, 22:59
4 kommentarer till artikeln
Kattla skrev Stackars dig Staffan. Du verkar inte förstå vad WinXP x64 är för något, och du verkar inte kunna stava heller.
Jag sörjer med dig.
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:20
staffan skrev hur kommer prestandan vara i systemet och hur litte mine är mini mum för WIN 64. kommer det att kunna spela alla andra spel på att som det går på xp pro o hur dana kommer antiviruset attva jag som redan har broblem med xp pro får ju köra 98+????
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:20
Vallen skrev Ingen som har någon aning om huruvida det släpps på svenska ungefär samtidigt? Och huruvida man skulle kunna få någon slags rabatt eftersom jag var vänlig nog att köpa ett normalt XP-pro till min nya laptop med 64-bitars-processor för ett par veckor sen, jag borde kunna använda min helt nya licens menar jag.
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:20
johan skrev Har det släppt ut någon information om vad desktopversionen kommer kosta?
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:20
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration