aXbo - vakna utsövdaXbo från österrike är en ganska så fiffig väckarklocka. Den övervakar användarens sömncykler och väcker användaren under de ögonblicken under en trettiominutersperiod när den är som mest mottaglig för att bli väckt.
Ni som varit med här ett tag kommer säkert ihåg den liknande klockan Sleeptracker som vi testade för ett tag sedan. Den stora skillnaden mellan Sleeptracker och aXbo är att aXbo:s armband ser bekvämare ut än Sleeptracker-klockan samt att man kan koppla armband för två personer till aXbo.
aXbo:s armband kommunicerar trådlöst med huvudenheten där datan lagras. Huvudenheten drivs på tre batterier som laddas upp automatiskt om man har anslutit den till strömnätet. aXbo går just nu att förbeställa för cirka 200 euro styck. www.axbo.com/infactory/1_home_en/
Pryl,
37.0°
0Wille Wilhelmsson
mån. 23 jan 2006, 18:40
15 kommentarer till artikeln
Philip skrev Billigare variant är att sätta två alarmer, den ena så tyst att man inte vaknar utan försätts i lätt sömnläge och den andra lite senare så man vaknar på riktigt.
Själv har jag löst det genom att ha en widget som heter alarm clock som fadear in en playlist i iTunes så att man vaknar utvilad :)
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:39
Joakim skrev Självklart är det jätteintressant att höra hur det går så håll oss uppdaterad!!
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:39
TinaN skrev monitorerar?
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:39
ISbit skrev hittar den rätt tid för båda personerna om man kör med två armband? lite störigt annars...
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:39
Branstrom skrev MoeJoe, ställ den då bara på väckning den halvtimme som är kritisk så vaknar du utvilad innan tiden du absolut måste upp.
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:39
Zacke skrev Sorry, men inte kollat av om nån svarat senaste månaden. Men, jag har kört den ett tag och, ja, den fungerar. Det hjälper ju inte om du inte sovit bra eller tillräckligt länge, du är fortfarande trött. Den stora skillnaden är att du vaknar lätt och av väldigt låg volym, och slipper "slitas" upp av en eller flera alarm. Har jag fått mina 8 timmar vaknar jag kanon. En förutsättning tror jag är att du till att börja med har en OK nattsömn, den hade troligen inte fungerat så bra för mig på den tiden jag ibland låg vaken till 5-6 på morgonen och sedan skulle upp igen runt 8.
När det gäller själva handhavandet osv så måste jag säga att klockan är enkel att använda och armbanden är bekväma, stör inte det minsta. Man skulle kunna önska några fler/annorlunda väcksignaler, men de är ok. Du kan sätta på olika "ambience" ljud (syrsor, vågor) som fadas ut då du somnar. Det följer med USB sladd för att tanka över sömndata till datorn och det finns ett program att ladda ned för detta, dock på tyska så jag har ej prövat ännu =( Det går även att ladda klockan via USB. Att vara 2 som använder klockan samtidigt har jag inte prövat, dock så bör det fungera utmärkt då det krävs så låg volym för att vakna. En shysst grej är att den går på batterier (laddare medföljer) så man kan resa med den. Så betyget blir snygg, praktisk och bra klocka om än lite dyr.
Undras det mer så nås jag på mikael.zachrisson(a)gmail.com
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:39
Zacke skrev Tilläg: har man allmänt stora problem att vakna på morgonen så är mitt tips att komplettera väckarklockan med att sätta en timer på en kraftigare lampa i sovrummet så den tänds ca 45 min innan väckarklockan sartar. Det funkade kanon för mig. Men det är inget bra om man inte sover ensam dock.
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:39
MoeJoe skrev Den verkar bra, skulle jag gärna ha dock blir den svår att använda under veckorna när man mer eller mindre måste kliva upp en viss tid. För att ta sig upp vettig tid på helgerna är den säkert guld. Hm, undrar om den har ett "power-mode" för att riva upp en närman e bakis..
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:39
Martin skrev Zacke: Mycket intresserad av en kommentar. Nu har du väl provat den ett par veckor. Vore guld värt om det fungerar.
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:39
Spanarn skrev Intressant :)
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:39
Philip skrev ISbit, jadå. Prova demon på sajten.
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:39
Jebus skrev Hmm, jag är inte mottaglig alls att vakna före kl 9 en vardags morgon, hur funkar den då?
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:39
wille skrev Det blev nog lite väl mycket svengelska där TinaN. Byter till "övervakar". Tack! :)
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:39
Zacke skrev Beställde klockan i början av Feb och fick den nu i förra veckan. Har bara kunnat pröva 2 morgnar än så länge men första intryckat är att den funkar kanonbra. Jag återkommer med mer info längre fram, om det visar sig att någon här är intresserad.
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:39
nils skrev Nån som har provat klockan?
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:39
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration