Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Bränslecellsdriven robot Japanska Speecys har utvecklat en robot som drivs med hjälp av bränsleceller. För en gångs skull så ser faktiskt den här roboten ut som ett packe mekano och försöker inte alls efterlikna något från den verkliga världen.

Den har fem bränsleceller i armarna och en tank med 16 liter komprimerad vätgas i torson. På dessa 16 liter kan Speecys FC hålla igång en timme. Så det är en törstig liten rackare vi snackar om. Som "hjärna" har roboten en vanlig PC vilken den kommunicerar med via WiFi.

Speecys FC är 50 centimeter lång och väger 4,2 kilo. Cirka 23.000 dollar kostar det att äga en.
www.fuelcellsworks.com
Pryl,
37.0° 0 Wille Wilhelmsson Wille Wilhelmsson
ons. 29 jun 2005, 10:26
2 kommentarer till artikeln
Wille Wilhelmsson
wille skrev
Jag är en idiot och jag tänker lite långsamt på morgonen. :)

16 liter komprimerad vätgas ska det vara. Då stämmer det bättre va?

av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:22
Wille Wilhelmsson
Dope skrev
50 lång, väger 4,2 kg och har en 16 liters tank i sig? hmmmm

av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:22
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration