PSP-försäljningen slår rekordPå fyra dagar såldes 7 000 enheter av Sonys nya, handhållna, konsol Playstation Portable i Sverige. Det låter som en imponerande siffra och vem vet, kanske de uppnår målet med 80 000 sålda PSP:s fram till jul.
Än mer imponerande var försäljningen i Storbritannien där man slog alla rekord. Där sålde man 185 000 enheter de första dagarna och gick direkt upp till första platsen av mest sålda konsol under en premiärvecka. Den tidigare ettan på denna lista var Nintendo DS med 87 000 sålda enheter.
wille skrev Exaktemundo mange! :) uppdaterat, tack!
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:24
Bobby skrev Är det någ som har siffror för DS försäljningen i Sverige när den släpptes så hadde det varit kul att gämföra med, har lite svårt att få perspektiv på det hela annars.
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:24
snirkelsnorkel skrev men den är ju bra så varför skulle den inte sälja?
Jag har tyvärr inte haft lust att köpe en än, men snart så ska jag ha en enhet med lumines, wipeout pure och ridge racer i min närhet!
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:24
mange skrev va? förtydliga gärna lite. 7000 enheter i SVERIGE eller?
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:24
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration