RoboCup German Open 2005Att allsvenskan har startat är inte den enda fotbollshändelse som har hänt i helgen. Robot-konstruktörer från hela världen har spelat robot-fotboll på Heinz Nixdorf MuseumsForum i tyska Paderborn.
64 lag från 12 länder deltar i turneringen och Sverige finns representerat i klassen "Middle Size Robot League" genom AROS från Mälardalens högskola. Jag har inte hittat några resultatlistor så om någon har uppgifter om AROS placering eller kanske känner någon av killarna i laget så lämna gärna en kommentar.
RoboCup är en rolig tävling som låter konstruktörer träffas och inspireras av varandra samt se till att robotarna hela tiden blir bättre. Målsättningen med turneringen har man dock lagt högt. "By the year 2050, develop a team of fully autonomous humanoid robots that can win against the human world soccer champion team "
wille skrev Lycka till i Osaka Erik! Vi kommer att följa er. :)
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:21
Kallekanon skrev Jag var med i Aros laget för två år sedan, vi gjorde inga mål då heller. Men å andra sidan... det var inte många andra lag som gjorde det heller.
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:21
Erik Hellström skrev
Jag är med i Team Aros och var nere i Tyskland under veckan. Och det stämmer fint att vi inte gjorde ett enda mål under hela turneringen. Hårdvaruproblem tillsammans med strategiproblem gjorde att det inte blev så många matcher spelade (en ungefär... ;)
Vi har dock kvalat in till VM i Osaka, Japan i juli och där kommer vi med stor sannolikhet ha lite mer att komma med. Skoj att se nyheten på Prylfeber dock! :)
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:21
Smurfjävel skrev Hmm, den som söker han finner... :)
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:21
Smurfjävel skrev Finns det inga filmer på de små liven??
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:21
mifred skrev Men i de flesta matcher vann motståndarna med 3-4 mål i denna turneringen.
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:21
mifred skrev Vad jag kan se gjorde de inte ett enda mål under hela tuneringen.
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:21
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration