Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Tunna skärmar med nanoteknik Forskningsföretaget NanoMarkets tror att de första tunna skärmarna som bygger på nanoteknik kan komma ut på marknaden redan i slutet av året. Fördelen med dessa skärmar mot dagens LCD, CRT och plasma-skärmar är att bildkvaliteten ska bli bättre och att de blir ännu tunnare än dagens skärmar.

NanoMarkets förutspår vidare att dessa skärmar kommer att bli allt vanligare i våra mobiler, datorer, tv-apparater och PDA:er mellan 2006 - 2008 för att runt år 2010 praktiskt taget återfinnas i alla apparater med en skärm.

Spännande, spännande men varför måste vi vänta så länge...
www.tomshardware.com/hardnews/20050429_151143.html
Pryl,
37.0° 0 Wille Wilhelmsson Wille Wilhelmsson
mån. 2 maj 2005, 17:18
5 kommentarer till artikeln
Wille Wilhelmsson
rättning skrev
men ärligt wille,

nu har jag iofs inte läst huvudartikeln, men denna notis här är ju lagom bra. "fördelen med nanoteknik mot dagens LCD, CRT och plasma.." vafan, så kan du ju inte skriva. nanoteknik betyder bara att det är i liten skala, medans de andra sorterna är tillverkningsmetoder. vi vill ju veta hur dessa skärmar funkar, inte bara hur stora de är.

så skriv det nu ;)

av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:21
Wille Wilhelmsson
uncel skrev
Detta är sååå jävla häftigt... När det blir riktigt billigt kommer det helt klart att revolutionera allt som har med papper och penna att göra... Touch-nano :) kommer å bli riktigt coolt.

Eller en söt liten skärm över en hel vägg.. när man inte ser på film eller annat på den så kan den vara som en visualizer som ger lite snygga mönster:) jummy

av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:21
Wille Wilhelmsson
1000:- skrev
Det är väl snarare HUR de fungerar. Denna nya skärmen fungerar således med nanoteknik.

av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:21
Wille Wilhelmsson
Spanarn skrev
Finns så sjukt många användningsområden för detta! Hoppas dom blir billiga att masstillverka när dom har tekniken klar!

av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:21
Wille Wilhelmsson
Peter skrev
Det här verkar riktigt najs. Rulla upp projektorduken gubbar.. men skit i projektorn :)

av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:21
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration