Xbox 360 till Sverige 2:a decemberEfter en längre tids spekulerande är det nu, äntligen, officiellt. Microsofts nästa spelkonsol Xbox 360 släpps i Sverige och Europa den andra december.
För USA blir releasedatumet den 22:e november och för Japan den 10:e december. Enligt Engadget så kommer 360:n kosta cirka 340 dollar i Japan och då får man förutom konsolen även en 20GB hårddisk, en trådlös handkontroll, fjärrkontroll, headset, batterier, ethernet-kabel och en en komposit HD-kabel. Om detta pris enbart gäller i Japan på grund av Xbox:ens låga popularitet där låter vi vara osagt.
Uppdaterat Det svenska cirkapriset blir 3 995 kronor. Alltså nästan 1 400 kronor mer än vad de betalar i Japan.
Läs hela det svenska pressmeddelandet under "Läs mer"
Stockholm 2005-09-15
Nedräkningen har börjat:
Xbox 360 kommer till Sverige den 2 december
TOKYO, Tokyo Game Show ? Microsoft tillkännager idag att det nya underhållningssystemet Xbox 360 kommer att släppas i Nordamerika på torsdag den 22 november, i Europa på fredag den 2 december och på lördag den 10 december är det Japans tur. Detta innebär att en spelkonsol lanseras i tre världsdelar inom samma tidsram, vilket aldrig hänt tidigare.
För att möta den massiva efterfrågan från spelare världen över har nu tillverkningen av Xbox 360 börjat på allvar. I tre högteknologiska fabriker produceras miljontals konsoler till spelsugna från Osaka (Japan), Orlando (Florida) eller Oskarshamn (Sverige).
? Under julen kommer spelare i Japan, Europa och Nordamerika som törstat efterhigh-definitiongrafik, överlägset onlinespelande och fängslande digital underhållning äntligen få chansen med Xbox 360, säger Robbie Bach, chief Xboxofficer på Microsoft.
Världens mest kända spelstudios har just nu fullt upp med att lägga sista handen vid sina Xbox 360-spel. Vi förväntar oss en stark spelportfölj på lanseringsdagensom kommer att tilltala fans i alla spelgenrer, i alla regioner. För närvarande är mer än 200 spel under utveckling, så spelkatalogen kommer att fortsätta växa kontinuerligt, fortsätter Bach.
Bach kommer tillsammans med andra Microsoftchefer att ge en detaljerad beskrivning av företagets strategi i Japan under Tokyo Game Show. Mer än 40 japanska speltillverkare ? däribland Bandai, Capcom, Koei, Konami, Namco, Sega, Square Enixoch Temco ? har förbundit sig att stödja Xbox 360, där de får sällskap av de bästa spelföretagen från resten av världen. Genom att förse spelutvecklare med optimala förutsättningar kommer Xbox 360 att inspirera till innovativa spellägen, handlingar och skapande.
Under de närmaste två månaderna kommer nya speltitlar såväl som etablerade spelserier som Dead or Alive® 4, Ridge Racer 6, NINETY- NINE NIGHTS?, Dead Risingand FINAL FANTASY® XI att släppas till Xbox 360. Samtliga med stöd för HighDefinition-upplösning, kantutjämning och Dolby 5.1 surround-ljud får alla Xbox360-spelare en mjuk och filmlik upplevelse.
Utöver spelen kommer användare snart att kunna uppleva nästa generations XboxLive; det Emmy award-vinnande spel- och underhållningsnätverket. Med Xbox 360 ochXbox Live kan man utmana någon av de miljontals medlemmarna i valfritt Xbox Live-spel, kommunicera med sina vänner via röst- och textmeddelande, ladda ner nytt innehåll, bygga onlinepersonligheter och uppleva nya former av underhållning.
Musik, film och foton finns idag lagrat digitalt på en mängd sätt, bland annat i MP3-spelare, digitalkameror och Microsoft Windows XP- baserade datorer. Xbox 360 gör det enkelt att använda allt sitt digitala innehåll ? i vardagsrummet, på den bästa tv:n och ur de bästa högtalarna.
Under Tokyo Game Show får allmänheten för första gången uppleva Xbox 360s kraft i verkligheten. Ett antal nyckeltitlar kommer att finnas i Xbox 360s monter:
· ?(eM)-eNCHANT-arM? (FromSoftware Inc.)
· ?Bomberman ? Act Zero? (Hudson Soft Co. Ltd.)
· ?Call of Duty® 2? (Activision Inc.)
· ?CHROMEHOUNDS? (Sega)
· ?Dead Rising? (Capcom)
· ?Dynasty Warriors 5 Special? (Koei Co. Ltd.)
· ?Everyparty? (Microsoft Game Studios)
· ?Far East of Eden ? Ziria? (Hudson Soft)
· ?FINAL FANTASY XI? (Square Enix Co. Ltd.)
· ?Frame City Killer? (Namco)
· ?Gears of War? (Microsoft Game Studios)
· ?Kameo?: Elements of Power?? (Microsoft Game Studios)
Microsoft presenterade även de japanska priserna för Xbox 360. För 37,900 JPY* kan japanska spelare uppleva Xbox 360 fulladdad med en 20 GB stor löstagbar hårddisk där musik, film och spel kan lagras. Vidare medföljer en trådlös Xbox 360-handkontroll, en Media Remote, ett Xbox 360 headset, en Component HD AV-kabel för att kopplas till komponent- eller kompositingången i tv:n, en ethernetkabel samt batterier.
? Cirkapriset i Sverige är 3995 kronor.
Om Xbox 360
Xbox 360 är det mest kraftfulla TV-spels- och underhållningssystemet, med de bästa spelen, nästa generation av Xbox Live och unika digitala underhållningsupplevelser som kretsar kring spelaren. Systemet kommer att lanseras till jul i Europa, Japan, och Nordamerika. Därefter kommer det till Australien, Colombia, Hong Kong, Korea, Mexico, Nya Zeeland, Singapore och Taiwan under 2006.
Om Xbox Live
Xbox Live fortsätter att förena Xbox spelare över hela världen, med närvaro i 24 länder och ett globalt community med mer än två miljoner användare. Som den första och enda globala, enade tjänsten för konsolspelare erbjuder Xbox Live spelande i världsklass, ett intelligent matchningssystem, turneringar och integration med Xbox.com. Mer information finns på http://www.xbox.com/live.
Om Microsoft
Microsoft grundades 1975 och är världsledande på programvara, tjänster och lösningar som hjälper människor och företag runt om i världen att förverkliga sin fulla potential.
Pryl,
37.0°
0Wille Wilhelmsson
tors. 15 sep 2005, 09:38
15 kommentarer till artikeln
Arne skrev Usch och fy
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:24
Andrew Brainstorm skrev Wille. Du har stavfel i rubriken, 2:e ska det inte stå, möjligtvis 2:a, men min rekommendation i egenskap av ledamot i Svenska Akademin (eller inte) är att du helt enkelt skriver "Xbox 360 till Sverige 2 december". Rock on!
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:24
Darude skrev Undra hur länge det tar innan det kommer chip på marknaden..
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:24
Mathias skrev Betyder det här att vi bara får stora paketet i Sverige och inte det idiotiska "Core paketet"? Bra i så fall... Var lite orolig först att 4000 skulle vara för Core och att man skulle få slänga på en tusing till för att få hårddisken.
Allt som fattas nu är listan på vilka spel som kommer släppas iår. Allt fler skjuts ju upp till början på nästa år.
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:24
Spanarn skrev Ska det inte vara en komponentkabel? Det låter oroväckande att skicka HD genom en sketen kompositsladd..
Ni känner väl till det gamla studioroddarordspråket; "komposit är skit, komponent må va hänt" =)
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:24
Vallen skrev "Samtliga med stöd för HighDefinition-upplösning, kantutjämning och Dolby 5.1 surround-ljud får alla Xbox360-spelare en mjuk och filmlik upplevelse." Yes! Kantutjämning!
Äh, jag har startat ett sofistikerat fondsparnings-system för att kunna ha råd med PS3 när den kommer ett halvår senare.
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:24
Andrew Brainstorm skrev Jag tycker visserligen att det blir bra även som Spanarn säger. Men jag vill ju inte gärna backa från min åsikt. Så jag föreslår att jag och Spanarn slåss om saken. Vad säger du spanarn? ;)
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:24
Markus skrev 2:a december var bättre än jag befarat... Eftersom jag förbokat var jag ganska säker på att det skulle dröja tills slutet av december eller januari bara för att jävlas...
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:24
Spanarn skrev det är fånigt tycker jag, för man utläser det helt ofrivilligt som "två december" istället för "andra", jag röstar för "den 2:a december" =)
jag läste visst fel btw, det va ju november i usa =)
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:24
wille skrev Tack Andrew o Spanarn. Jag kör på 2:a. :)
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:24
Spanarn skrev Till sverige före japan och usa? Kul för den som bryr sej ;o) Jag spar mina slantar till PS3.
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:24
wille skrev Före japan, ja. Usa, nej. I USA släpps 360:n den 22:e _november_. :)
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:24
Stefan skrev Komposit vet jag vad det är. HD likaså. Men vad är en komposit HD kabel?
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:24
Filip skrev Kantutjämning får man väll redan med XBMC?
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:24
Pungen skrev 4 000?! Wtf...
av Wille Wilhelmsson, torsdag 28 december 2006 kl 13:24
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration