Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Batterirobot tog sig upp för Grand Canyon Klättrade i sju timmar Batterirobot tog sig upp för Grand Canyon Panasonic visade nyligen upp att deras nya batterier Evolta håller ett tag.
De lät nämligen en batterirobot klättra uppför ett rep från botten till toppen av Grand Canyon.
En klättring som tog roboten sju timmar, men batterierna höll hela vägen.
Sträckan som den klättrade var cirka 500 meter lång.
Det är vad jag kallar reklamjippo.
panasonic.com Pryl, Övrigt, Batterier, Via Engadget
37.2° 0 Krister Svartström Krister Svartström
mån. 26 maj 2008, 23:18
7 kommentarer till artikeln
triggerhappy
okej, men man har inte mycket att jämnföra med.. skulle inte ett vanligt batteri klara detta alltså ?
av triggerhappy, måndag 26 maj 2008 kl 23:45
EFFOC
det dom inte berättar är ju att duracells kanin klättrar ner med på samma laddning haha
av EFFOC, tisdag 27 maj 2008 kl 06:57
Bert Karlssons Semla
Klättrar?
Duracells kanin bara går och går och går...
av Bert Karlssons Semla, tisdag 27 maj 2008 kl 08:15
daniel-san
Ett batteri som håller i sju timmar, är det nåt att skryta med?
av daniel-san, tisdag 27 maj 2008 kl 08:46
TTOO
Öh, om ett batteri kan driva en dator i 7 timmar är det väl imponerande? Men att driva en liten ficklampa i 7 timmar är väl inte så imponerande? Vad fan försöker du säga?
av TTOO, tisdag 27 maj 2008 kl 10:20
FireWaia
Jag skulle tro att han försöker säga att man inte vet hur mycket kraft det gick åt till detta (om det inte står i länken, för där har jag inte klickat)...Så det behöver inte alls vara imponerande att batteriet håller i 7 timmar om det är lika "jobbigt" för roboten att klättra som det är att tex driva ficklampa som du säger.
av FireWaia, tisdag 27 maj 2008 kl 10:48
daniel-san
TTOO: Men nu handlade det inte om att driva en dator, det handlade om att få en liten robot att utföra en upprepande rörelse. Jag är inte så insatt i hur mycket kraft som behövdes, men det känns inte som nåt värt att kissa i byxan för.
av daniel-san, tisdag 27 maj 2008 kl 11:18
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration