Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Förstör informationen på CD-skivan "Digital dokumentförstörare" Förstör informationen på CD-skivan Om man ska kasta en CD/DVD-skiva och man känner att datan på skivan är lite känslig, så kan man alltid införskaffa en CD/DVD-shredder för 44.99 dollar. Den gör mos av dian skivor och man kan lite skämtsamt kalla den för en "digital dokumentförstörare". Företaget som tillverkar den heter Aleratec.
aleratec.com Pryl, Övrigt, Dokument, Cd, Förstöra Via Techfresh
37.0° 0 Krister Svartström Krister Svartström
sön. 16 nov 2008, 22:24
9 kommentarer till artikeln
mosmicke
ja, för i mikrovågsugnen kan man ju bara värma vattenmolekyler
av mosmicke, söndag 16 november 2008 kl 23:18
Artic Fox
Det finns miljoner sätt att förstöra en cdskiva. GRATIS. Men jag kan tänka mig att denna pryl är bra för företagsbruk.
av Artic Fox, söndag 16 november 2008 kl 23:20
honto
Artic,
Ge mig ett av de exemplen...
av honto, måndag 17 november 2008 kl 03:01
AlleISkellefteå
honto: Bryta av den, lägga i ugnen, köra över med bilen, tända eld på, sandpappra, brödrost, blender m.m. Det gäller att vara fantasifull. Min bror till exempel, han använder ovärda reklamcds som freesbe (stavning?).
av AlleISkellefteå, måndag 17 november 2008 kl 07:47
MedZäta
Det enklaste sättet torde vara att med en vassare skalpell eller brytbladskniv snitta metallfilmen med några kryss. Men som sagt dessa applikationer lämpar sig främst för företagsmiljöer med hög frekvens på kasseringsfronten.

Hur skulle det se ut om kostymfolket tex skulle behöva göra något så utstickande som att bryta av en cdskiva. I deras värld existerar inte såna saker. Människan i sin mest samhällsdedikerade form har mist förmodligen det mesta av hennes högra hjärnhalva. Den sidan som styr bland annat koordination samt kroppskontroll. Därför är det inte heller svårt att sätta sig in i hur förskräckligt läskigt det för dessa människor måste vara att göra något utanför knapptryckandet.

Vi är ena jävligt underliga djur med kraftiga potentialer som glöms bort och tynar bort över generationer av mindre mentalt bemedlade.
av MedZäta, måndag 17 november 2008 kl 12:55
mosmicke
ett annat bra sätt för brända skivor (ej fabriks-färdiga) är att helt enkelt trycka på silvertejp på översidan och rycka loss, då försvinner informationsskicktet med :D (kanske varierar på olika fabrikat, men det har funkat på alla jag testat iaf)
av mosmicke, måndag 17 november 2008 kl 15:02
Aniara
Jag tycker micron är bäst. Ett par sekunder bara, så är skivan helt paj sen. Har inte provat med fler skivor, men det lär ju funka utmärkt. Sen är det ett plus att det gnistrar väldigt vackert också!
av Aniara, måndag 17 november 2008 kl 17:46
Korvid
Sex år efter Clas Ohlson...
av Korvid, tisdag 18 november 2008 kl 07:32
pengi
Dagens viktigaste pryl

Tänk bara... den måste ju vara jättenödvändig om man ska ta bort filer från hårddisken säkert. Först bränner man ut det på skivan, sedan förstör man skivan ordentligt, så slipper man förstöra hela hårddisken med en hammare, och kan återanvända den :) bra för miljön med :D
av pengi, torsdag 20 november 2008 kl 19:26
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration