Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Hejdå 2005! Gott nytt år! 2005 har bjudit på en hel del för oss prylälskare. Det har varit ett fantastiskt år för spelkonsoler, mobiltelefonerna blir bara kompetentare och mp3-spelare har varit ordet på mångas läppar i år.Jag ska göra mitt bästa för att sammanfatta prylåret som har gått. Läs hela nyårskrönikan under "Läs mer". Mediaspelare
2005 får väl räknas som det året då mediaspelare på allvar klarade av annat än bara musik. Det började lite så smått med spelare som kunde visa bilder och ju längre året gick så hade väl i stort sett alla mediaspelare värda namnet någon sorts videofunktion.
Apples VD, Steve Jobs, hävdade in i det sista att vi inte var intresserade av att titta på film på mediaspelarnas små skärmar. Men till slut fick även han krypa till korset och Apple släppte sent om sider sin iPod video. Apple släppte även sin iPod nano som fast än den inte kan spela upp video (än) måste vara den hetaste musikspelaren som kom under året. Samtidigt så dumpade man iPod mini ur sitt sortiment.Andra aktörer som släppte trevliga spelare var bland annat Creative med sin Zen Vision:M, iRiver med den lite småskumma men roliga U10 och Sony som dammade av sitt Walkman-märke och släppte NW-HD3, NW-A1000 och NW-A3000. Vi fick även se en mängd spelare med flashminne. Den ena mer obskyr än den andra. De flesta från asiatiska tillverkare.En del leverantörer valde att kasta in handduken och bland dessa hittade vi Olympus, Rio och BenQ. Även vår egen fanbärare Jens of Sweden lade ner verksamheten. Dock ofrivilligt och bara för en kort, kort stund.Hur man än vrider och vänder på det hela så är fortfarande iPod synonymt med mediaspelare och med sin totala dominans så har jag svårt att se att någon på allvar kan hota Apple tills folk överger sina mediaspelare för telefonernas inbyggda spelare. Men den dagen kommer vi antagligen att få se Apple vara med i det racet med.
Mobiltelefoner
Det kom en uppsjö av riktigt spännande mobiltelefoner under året. De riktigt heta telefonerna verkar än så länge inte leta sig utanför Japan och Sydkorea men det kom trots allt en hel del roliga modeller till våra breddgrader med.
Personligen tycker jag att Sony Ericsson lyckads bäst med sin två megapixel-modell K750i och de Walkmanbrandade-telefonerna som kom lite senare under året. Tyvärr verkar SE ha haft lite leveransproblem under året så jag vet inte riktigt om telefonerna har blivit de succéerna som jag hade förväntat mig. SE släppte även 3G-telefonen K600 som bevisade att en 3G-telefon faktiskt inte behöver se ut som en bautasten.Nokia låg verkligen inte på latsidan utan släppte en mängd modeller. Många av modellerna var riktade mot utvecklingsländer och därför inte överdrivet intressanta för oss här. De var dock antagligen intressanta för Nokia då de hjälpte dem att behålla dominansen över världsmarknaden. För att nämna några intressanta modeller från Nokia kan vi nämna N90, N91 och N70. N90 blev även utsedd till årets mediatelefon av EISA.För många av oss var det länge beryktade samarbetet mellan Motorola och Apple en av de saker som vi såg fram emot mest under 2005. Snacka om antiklimax. Modellen som kom var ROKR E1 och den hade kanske känts lite halvintressant om den kommit årsskiftet 2003/2004. Nu var det dock något som de flesta snabbt glömde av och det kändes nästan som till och med Motorola försökte sopa den under mattan. Desto mer stolta var man nog då över RAZR V3X som var en uppföljare på deras stiliga modell RAZR.Samsung spelade helt i en kategori för sig själv och släppte telefoner på löpande band med specifikationer som verkade toppa föregående modell från månad till månad. Det var hårddiskar, "massa" megapixel-kameror och DMB-mottagning. Tyvärr var dessa modeller oftast inte avsedda för vår marknad.Mobiltelefonerna under 2005 har verkligen utvecklats till små portabla mediacenter med hyfsade kameror, ganska ok lagringsutrymmen, mediaspelare och internetmöjligheter. Dock så tror jag att vi alla ser fram emot nästa års modeller. För de lär knäcka...
Datorer
Jag vill inte påstå att det hände några direkt revolutionerande saker på datormarknaden under året. Visst, datorerna blev lite kraftfullare, lite mindre och lite snyggare. Men det blir de ju i stort sett varje år.
Ska jag peka på några minnesvärda händelser så är ju helt klar nummer ett att Apple beslöt sig för att ditcha IBM:s processorer till förmån för Intels.Med risk för att jag antagligen snart blir anklagad för att få betalt av Apple så måste jag även säga att Mac mini var den intressantaste datorn som kom ut i år. Att den var ett välkommet inslag under året märktes bland annat på att en del PC-tillverkare gjorde sitt bästa för att kopiera den.En större affär som gjordes var den då kinesiska Lenovo köpte upp IBM:s laptop-division.Toshiba, Sony och IBM visade upp sin omtalade CELL-processor. Jag förväntar mig att vi får höra lite mer om den de kommande åren.Här kanske vi även kan passa på och flika in ett par rader angående den pågående striden om det framtida DVD-formatet. I ena ringhörnan har vi Blu-ray och i den andra HD-DVD. Striden pågår i skrivande stund för fullt även om jag personligen kan skönja ett visst övertag för Blu-ray. Men att utse en vinnare väntar jag nog med till nästa års krönika.Robotar
2005 har varit ett fantastiskt robot-år och om många år när vi blickar tillbaka så kan 2005 säkerligen räknas till det året som robot-generationen verkligen började ta form. Märk väl generation, inte revolution som många cyniker tenderar till att tro ibland.
Sydkorea gav sig på allvar in i matchen och deras regering satte som mål att de ska vara i toppen av robotindustrin och satsar pengar därefter.Om den japanska regeringen satsar några pengar vet vi inte men med företag som Sony, Honda och många andra så kommer Japan antagligen att behålla ledartröjan för överskådlig framtid.Även USA håller sig väl framme även om deras robotar tenderar att vara mer opersonliga och bruksinriktade medans de asiatiska robotarna oftare har humanoida former och i vissa fall verkar vara tänkta att användas som vänner.Sverige och övriga EU har tyvärr inte gjort några jätteframsteg inom robot-industrin. Något som jag personligen tycker är synd då denna framtida jätteindustri helt kan falla oss ur händerna. Men bättre sent än aldrig och jag hoppas vi får se lite större investeringar i robotforskning även här under de kommande åren.
Spelkonsoler
Har man inte bott i en grotta på en öde ö under 2005 har det antagligen varit svårt att inte lägga märke till att det har skett enorma saker på konsolmarknaden under året.
Handhållet
I Sverige fick vi bland annat fyra nya handhållna konsoler under året. Playstation Portable från Sony, Nintendo DS och Gameboy Micro från Nintendo och Gizmondo från Telematic. Den sistnämnda har jag ärligt talat inte ens sett själv och frågan är om inte Gizmondo redan är ett avslutat kapitel. PSP och Nintendo DS var ju dock två fantastiska maskiner som till en början utmålades som konkurrenter till varandra.
Så här några månader i backspegeln skulle jag själv dock inte vilja kalla dem "riktiga" konkurrenter då de har ganska så fundamentala skillnader. Sony PSP är en liten multimediamaskin med vilken man kan spela på, kolla film, lyssna på musik och surfa på webben. En perfekt liten partner för den som är på resande fot. Nintendo DS är en maskin som till 95% är inriktad på spel. Spelen på DS:en liknar inget som tidigare släppt då interaktionen med pekskärm och röststyrning mig veterligen aldrig har gjorts förut. Att dessutom Nintendo, som alltid, gör så fantastiska spel till DS:en gör ju inte det hela mycket sämre. Min slutsats är att dessa två konsoler kommer att samexistera och lite beroende på vilken målgrupp man tillhör så väljer man den ena eller den andra. Vill man safea är det dock lika bra att köpa bägge två.Stationärt
Världens hittills mest bevakade spelmässa borde utan tvekan ha varit årets E3 i Los Angeles. Där hade alla de "tre stora" samlats för att visa upp sina spelkonsoler för nästa generation. Microsoft visade upp Xbox 360, Sony visade upp Playstation 3 och Nintendo visade upp Revolution. Att intresset för dessa tre konsoler var stort märktes inte minst på att dessa artiklar är bland de mest kommenterade av er under året.
Än så länge är det bara Xbox 360 som faktiskt finns ute i butik och jag kan nog sträcka mig så långt som att utnämna den till årets pryl med stort P. Det ska dock bli väldigt kul nästa år när Sony presenterar mer av PS3:an för att inte tala om Nintendos högst speciella handkontroll.
Nedladdning
Nedladdning av musik och filmer blir bara populärare. Vissa betalar, andra gör det inte. Skivbolagen gör sitt bästa för att vi ska köpa CD-skivor medans exempelvis Apple håvar in en allt större del av konsumenternas pengar. Jag hoppas skivbolagen har börjat inse detta och slutar sitt, i stort sett meningslösa, krig mot sina kunder och erbjuder oss ordentliga tjänster där vi både kan ladda ner och göra rätt för oss.
Annars har det väl varit ungefär lika tragiskt år som vanligt på nedladdningsmarknaden med diverse tillslag mot privatpersoner och större ftp:er lite här och där. Årets miss alla kategorier var väl dock Sony BMG:s extremt pundiga taktik att installera rootkits på sina kunder datorer. Det lär de och hela skivbolagsbranschen få betala för.
Business
Det har hänt väldigt mycket på businessfronten men då vi inte är Dagens Industri väljer jag att bara skriva lite snabbt om diverse företag och händelser.
Om man inte nämner Google i en årskrönika för 2005 begås väl antagligen något sorts generalfel. Googles aktier har rusat på börsen, man har kommit med i stort sett någon slags ny tjänst varje månad under året och man har seglat upp som den största och kanske ende riktiga konkurrenten till Microsoft.Microsoft försöker hålla jämna steg med Google på sökmarknaden men man har sin fingrar i så många mer skålar. Bland annat så håller man ju fortfarande på att färdigställa Windows Vista. Jag vet att vi är många som väntar. Sen bränner man ju självklart en hel del krut på Xbox 360.Även Yahoo vill ha en del av sökkakan och man har under året bland annat köpt upp fototjänsten Flickr och bokmärkestjänsten del.icio.us.Sony, sony, sony. Ibland gör man rätt ibland gör man fel. Rätt = telefoner från Sony Ericsson, Playstation Portable, robotarna Aibo och Qrio. Fel = Walkmanspelarna har än så länge inte fått något större genomslag, rootkits-historien som man genomförde tillsammans med BMG.Ebay köpte Skype för en fantasisumma. Det ska bli roligt att se om man kan hämta hem det på något sätt.
Trender
Jag buzzwordar lite. IP-telefoni, TV i mobilen, bloggar, Firefox, DAB-döden, övervakning, Web2.0, Kina, poker, RSS.

Feber
Förutom Prylfeber startade vi Spelfeber, Bilfeber och Reklamfeber i år. Macfeber blev även med en liten bastard i iPodfeber.
Det har överlag varit ett fantastiskt roligt år för oss och gensvaret från er läsare har varit enormt. Så tack så hemskt mycket!Vi satsar på att bli ännu bättre nästa år. Har ni några ideér som skulle passa inom febersfären så ta gärna ett snack med Roger om det.
Ovanstående krönika är en mix av fakta och högst personliga reflektioner av året som gått. En del håller säkert inte med mig, jag kan ha fel och jag har med allra största säkerhet glömt något. Därför finns kommentarerna till för er.
Shoot!
Pryl, , business, nyår, 2005, 2006
37.0° 0 Wille Wilhelmsson Wille Wilhelmsson
fre. 30 dec 2005, 14:32
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration