Internetradio från Nokia
Streama till din Nokia-mobil
Har du tröttnat på att lyssna på FM-radio i din mobil kommer nu Nokia med en applikation som gör det möjligt att streama internetradio via mobilen. Initialt ska det finnas hundratals olika stationer från hela världen att välja mellan och det går att sortera på namn, genre, land och språk. Än så länge finns programmet tillgängligt för modellerna N82, N91 och N95 men längre fram kommer det att finnas förinstallerat på kommande modeller som kör S60 generation 3.Det går att köra internetradion både via WLAN och 3G men kör man 3G så kan det nog bli dyrt om man inte har flatrate-abonnemang. Programmet är gratis och i betastadie. Ladda ner här.
europe.nokia.com
Pryl,
Mobilt,
nokia,
radio
36.9°
0Wille Wilhelmsson
mån. 3 dec 2007, 16:43
6 kommentarer till artikeln
Tror nog inte att Flatrate-abg. täcker internetradiolyssnande.. Räknas nog som vanlig datatrafik, vilket inte täcks av Flatrate.
av EBE, måndag 03 december 2007 kl 18:00
Jag installerade N82-versionen på min N76 och det funkar hur bra som helst. Antar det funkar på de flesta telefoner med S60 version 3.
EBE: antar att skribenten talar om obegränsad datatrafik, inte flatrate på telefonsamtal.
edit igen: jag tar tillbaks mitt tidigare påstående. Vissa radiostationer funkar, men inte alla. Vissa stationer buffrar i all evighet och andra vägrar spela med meddelande "playback failed". Svårt att säga om det är radiostationerna som felar eller om de använder något format som då bara stöds av de tre tidigare nämnda telefonerna.
av Perc, måndag 03 december 2007 kl 18:25
Om man har ett mobilt fastpris abonnemang då?
av rever, måndag 03 december 2007 kl 20:35
Har du obegränsad datatrafik så ska det inte vara några problem men jag tror inte att det finns några sådana abb på svenska marknaden idag(?)
Någon som har koll?
av Wille Wilhelmsson, tisdag 04 december 2007 kl 10:36
Alltså vilka nötter som arbetar med 3G
Hur länge har 3G funnits i Sverige?? Det har tagit ett bra tag att kunna strömma internetradio.
Att de som sysslar med 3G inte öppnar upp internet mer till mobilerna är helt otroligt. Det första jag tänkte på när jag hörde och skulle köpa 3G-telefon var att kunna strömma shoutcast.
För de som inte vet är shoutcast individuell internetradio som vem som helst kan starta med winamp. På deras hemsida, shoutcast.com, dyker din radion upp för sökning. Det kan inte bli enklare.
På shoutcast kan vem som helst spela vad som helst vilket har gett det största djupet av musik på internet!
Om det som sysslar med 3G hade tänkt lite längre kunde denna tjänst användas, för flera år sen, att skapa en individuell musikströmning där vem som helst hade kunnat strömma sina låtar (tyvärr i en viss ordning) och väldigt tidigt fått en "musikmobil" oavsett märke och minneskort.
av scoutledaren, tisdag 04 december 2007 kl 12:26
Du har helt rätt scoutledaren. Tyvärr är det oftare ekonomerna än innovatörerna som bestämmer hos våra mobiltelefon-operatörer känns det som...
av Wille Wilhelmsson, tisdag 04 december 2007 kl 12:29
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration