Logitech Wave - nytt tangentbord
Vågformat
Logitech Wave är ett nytt tangentbord från företaget och designmässigt så har man försökt att återskapa någon slags vågform över det hela.Logitech säger att det ska underlätta för användaren och till skillnad från andra ergonomiska tangentbord ska inte inlärningskurvan vara så hög. Förutom de vanliga tangenterna finns det kontroller för att styra mediaspelaren samt Windows Vista-anpassade knappar för funktioner som Flip 3D, Zoom, Fotogalleri och Gadgetar.Wave finns i två olika modeller. Ett trådlöst med tillhörande mus och det kostar cirka 850 kronor samt ett trådbundet som saknar mus. Det kostar cirka 500 kronor. Batterierna kan fungera i upp till 15 månader för tangentbordet och 6 månader för musen.
logitech.com
Pryl,
,
tangentbord,
logitech
Via
logitech.com
37.2°
0Wille Wilhelmsson
fre. 27 jul 2007, 11:13
17 kommentarer till artikeln
Meh. Jävla klossar till tangenter till den verkar ha, så fullständigt oskönt när man väl testat att skriva på ett "flat" tangentbord.
av mkultra, fredag 27 juli 2007 kl 11:39
6 månader batteri i musen? Kan dom inte sätta det batteriet i MX-revolution, som har en livslängd på två dagar?
av Jezper, fredag 27 juli 2007 kl 12:02
Platta tangentbord utan 1000 knappar, tack
av Think Adrian., fredag 27 juli 2007 kl 12:13
Jezper, antingen använder du din MX Revolution extremt mycket, eller så har du dåliga batteriet. För min funkar i ca 7 dagar utan problem. Med rätt hög användning.
av Sälen, fredag 27 juli 2007 kl 12:27
Logitech UltraX Flat FTW
av taliz, fredag 27 juli 2007 kl 12:59
Håller med Sälen. Jag laddar min en gång i veckan...
av SlackyKun, fredag 27 juli 2007 kl 13:19
Jag håller med Sälen, jag laddar min en gång i veckan o_O
av SlackyKun, fredag 27 juli 2007 kl 13:19
Jag håller också med Sälen. Men sex månader är fortfarande en del mer än en vecka. Menar de innan batteriet dör kanske? Men isåfall låter sex månader ganska uselt.
av Val, fredag 27 juli 2007 kl 13:50
Så här står det på deras sida:
"Längre batteritid: Batterierna kan fungera i upp till 15 månader för tangentbordet och 6 månader för musen. Statusindikatorn på både tangentbordet och musen meddelar dig när det är dags att byta batterier."
Jag har antagligen fattat det hela fel. Ändrar. Tack!
av Wille Wilhelmsson, fredag 27 juli 2007 kl 14:09
verkar bra..
av Blehemuth, fredag 27 juli 2007 kl 15:00
Min MX1000 mus räcker minst 1 vecka den med innan laddning, och då lirar jag ganska mycket.
av Gnibbles, fredag 27 juli 2007 kl 15:26
Bara jag som blir sjösjuk av att se det där tangentbordet?
av paq, fredag 27 juli 2007 kl 15:28
Ni som tycker att det är stenfult förstår nog inte syftet med det här tangentbordet. Funktion före form är det som gäller.
Jobbar du som skribent eller har ett annat jobb där du spenderar minst 5-6 timmar framför datorn så förebygger det här tangetbordet smärtor och handleds skador.
av dv9074ea, fredag 27 juli 2007 kl 20:53
H.L har fullständigt rätt även om det finns bättre ergonomiska tangentbord speciellt för det ändamålet.
Logitech förknippar man ju inte med ergonomi direkt. Sedan är platta tangetbord väldigt förödande för handvristerna.
av Klappasäften, fredag 27 juli 2007 kl 21:23
varför skulle platta tangenter bara sämre för handvristerna? Ju högre tangenterna sitter desto mer måste du ju börja vristerna. Jag tycker platta tangenter är 10x skönare för händerna.
av mkultra, lördag 28 juli 2007 kl 16:49
HL: Men varför måste det dessutom se ut som en stor blobba med tiotusen apfula knappar runt omkring? Det har väl knappast med ergonomi att göra? Det här kan vara det fulaste jag någonsin sett.. det gör ont i ögonen att titta på det.
av Atari130XE, söndag 29 juli 2007 kl 11:09
Fulaste tangentbordet. Någonsin.
av Jfm, måndag 30 juli 2007 kl 14:15
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration