Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Nu har hälften av världens befolkning mobiltelefon Eller så många abonnemang finns det i alla fall... Nu har hälften av världens befolkning mobiltelefon I torsdags passerades den "magiska" gränsen på 3,3 miljarder sålda mobiltelefonabonnemang. Det motsvarar med andra ord hälften av jordens befolkning även om det i teorin antagligen är ett tag kvar tills hälften av världens invånare har mobiltelefon då sannolikt många i I-världen har fler än ett abonnemang. Sverige och 58 andra länder har idag en mobiltelefonpenetration på över 100%.Det är 26 år sedan Sverige, Norge och Saudiarabien kickade igång världens första mobiltelefonnätverk NMT och idag är mobiltelefoner den elektronikprodukt som säljer bäst i världen i antal enheter räknat.I torsdags var världens befolkning 6,634,294,193 och utav dessa använde sig 2,571,563,279 stycken utav GSM-kompatibla system medan cirka 421,4 miljoner mobiltelefonanvändare ringde i CDMA-nätverk. investing.reuters.co.uk Pryl, Mobilt, business
37.4° 0 Wille Wilhelmsson Wille Wilhelmsson
sön. 2 dec 2007, 14:28
9 kommentarer till artikeln
iCrap
Strålningen lär skapa problem värre än exem? Men det är ingen som vill veta, komma hit och gneta, så länge alla kan profitera så lär vi se mera, lägg ner och stipulera. ;-)
av iCrap, söndag 02 december 2007 kl 19:41
Netzach
Jorden tillkallar iCrap. Solljus, IR från fjärrkontroller osv är strålning det med. Det är huruvida strålningen är joniserande eller inte som avgör ifall den är farlig. Starkt förenklad förklaring, men men. ;-)
sv.wikipedia.org

Forumet för föreningen Vetenskap och Folkbildnings hemsida är en bra plats att söka i när folk kommer med "fantastiska påståenden", oftast har ämnet behandlats, ett exempel: www.vof.se

av Netzach, söndag 02 december 2007 kl 20:17
Wayne
Bra skrivet Netzach. Intressant läsning i forum tråden dessutom.
av Wayne, söndag 02 december 2007 kl 20:43
DP84
Det är läskigt fan! Jag skulle lätt klara mig utan mobil, bara ett skapat behov som det mesta i vår konstgjorda värld. Jag är inte så mkt för utveckling, jag menar, vad blir bättre? Blir vi lyckligare?
av DP84, söndag 02 december 2007 kl 20:46
DP84
Detta dubbelpost-problem... *suck*
av DP84, söndag 02 december 2007 kl 20:47
Wayne
DP84: Jag vart en mycket lyckligare människa sedan jag köpte min N95:a. Att teknik utvecklingen sett till att vi kan bota fler sjukdomar nu än för 50 år sedan är kanske inget som du tycker är bra. Inte vet jag hur du fungerar men jag blir gladare av att folk överlever.
Så jag blir i alla fall gladare och mera lycklig av den tekniska utvecklingen (antar att det är den du menar). Den har inneburit att jag fått en roligare fritid och jobb. Skulle vara svårt att jobba med CAD utan datorer..
av Wayne, söndag 02 december 2007 kl 23:12
Björn_
Jag trodde halva världens befolkning inte ens hade råd med mat. I så fall kan det bli svårt att få trenden att hålla i sig.
av Björn_, måndag 03 december 2007 kl 00:11
yoonaz
jag har varit utan mobil i två veckor, den pajade-orkade inte fixa ny, enbart hemtelefon. hur skönt som helst, lite retrokänsla.. :) Wayne; vi pratade inte om sjukvården
av yoonaz, måndag 03 december 2007 kl 02:38
Wayne
Nej men väll om teknik utvecklingen. Allt hör ihop. Blir alltid upprörd när folk klagar på den som om att den skulle vara något dåligt.
av Wayne, måndag 03 december 2007 kl 10:45
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration