Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Sony på IFA-mässan Lite första tankar och intryck Sony på IFA-mässan Jag är precis hemkommen från IFA-mässan, en mässa som inte var någon superhöjdare detta år. Lite kul prylar släpptes det ändå och här är lite av mina tankar om Sonys prylar.Sony V, T och J
Av dessa tre telefoner så kommer endast två stycken att lanseras i Sverige, V och J. Den ena (J) är en en intressant budgetlur som kommer att kosta runt 2 200 kronor men till skillnad från många andra budgetlurar ha en stor skärm på fyra tum. Specifikationsmässigt är den väldigt lik den numera lite gamla Xperia Arc som klart duger för de flesta. Jag skulle tro att denna kan sälja en hel del på grund av skärmen och priset. Första intrycken av telefonen var att skärmen verkar riktigt bra även om det är svårt att säga efter en så snabbt titt. Man märker att den större delen av priset av denna telefon är på grund av skärmen.
V är vattentålig vilken blir den stora säljpunkten för annars är det en ganska random high end-mobil. Det är inga monsterspecifikationer men av det lilla jag lekt med den så verkar det mesta flyta som det ska. Sony säger att telefonen kommer att säljas med 4.0 men uppdateras till 4.1, det lät som om det inte heller skulle ta superlång tid. En annan detalj är att detta är en 4G-telefon med LTE vilket kan vara trevligt för den som rör sig inom LTE-näten.Appar i kameran
En nyhet som lite smet förbi många var att den nya kameran NEX-5R kommer få en egen app-butik. Du kommer alltså efter du har köpt kameran få möjligheten att bränna ännu mer pengar på att uppgradera mjukvaran i telefonen. Det finns inte massor av info att tillgå men exempelvis så skulle man kunna köpa fler filter för den som gillar sådant. Personligen tror jag inte alls på denna idé utan ser mer fram emot att se vad för nya roliga kameraspecifika appar det kan komma till Android-kamerorna.
4K
Sony var ju en av de tillverkare som lanserade den första och största 4K-tv:n, en tv som inte ser helt snygg ut men man kan verkligen inte klaga på att se grejer i 4K, det är otroligt häftigt. Högtalarna är mer rejäla än på andra tv-apparater men jag ställer mig frågande till varför? Någon som köper denna har troligen pengar nog att köpa bra ljud till den. Även andra tillverkare släppte 4K-apparater så visst verkar det vara på väg men vi har nog några år kvar.
Xperia Tablet
Xperia Tablet är en klar uppdatering från förra generationen men den är fortfarande plastigare och tjockare än konkurrenterna. Utöver det så har jag inte så mycket att säga om denna förutom att det är väldigt trevligt med en fullstor SD-kortläsare. Dock får tableten ett kul fodral med inbyggt tangentbord som fungerade hyfsat bra. Det var tunt och praktiskt men svårare att skriva på än att skriva direkt på skärmen, dock får man ju skärmen helt för sig själv vilket är trevligt.
Pryl, Hemmabio, ifa2012, vattentät, 4k, tablet, xperia, nex Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel
39.2° 0 Gordon Andersson Gordon Andersson
mån. 3 sep 2012, 09:59
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration