Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Sony släpper "billig" 3D-projektor Om man råkar ha 30 000 till övers Sony släpper Är du sugen på att fixa en egen 3D-bio hemma så har det hittills varit ganska dyrt med projektorer vilka klarar av 3D. Nu lanserar Sony en ny 3D-projektor med ett ganska hyfsat pris på strax över 30 000 kronor.Projektorn har den sexiga beteckningen VPL-HW30ES och är förstås en fullhd-projektor. Panelen är en SXRD-panel med 240Hz, kontrasten ligger på 70 000:1 (dynamisk), ljusstyrka på 1 300 lumen och en ljudnivå på 22dB.
Självklart kan projektorn även fejka 3D från vanligt 2D-material.
En tråkig sak med den är att Sony fortsätter att satsa på aktiva glasögon istället för passiva så någon biokväll med polarna är det inte prat om.Projektorn ska finnas i butik någon gång under nästa månad och som sagt så kanske den inte är direkt billig men med tanke på vad man får så är den inte heller svindyr.
sony.se Pryl, Hemmabio, sony, projektor, bio, 3d
37.9° 0 Gordon Andersson Gordon Andersson
mån. 20 jun 2011, 13:36
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration