Styr muspekaren med ögat
Mycket intressant
Det här är nog drömmen för många därute, att styra muspekaren med ögat. Det handlar om en kontaktlins med sensorer som följer ögats rörelser. Ögats position skickas sedan till en mottagare som omvandlar det hela musen rörelser på skärmen. Tyvärr så är denna idé, precis om så mycket annat fortfarande kvar på konceptstadiet och det återstår att se om vi får se denna på marknaden i framtiden. De två som designat denna mojäng heter Eun-Gyeong Gwon & Eun-Jae Lee.
yankodesign.com
Pryl,
Övrigt,
Muspekare,
Koncept
Via
Likecool
36.1°
0
Krister Svartström
lör. 17 jan 2009, 17:12
11 kommentarer till artikeln
Hur klickar man då? genom att blinka kanske, men det skulle nog inte fungera så bra :P
av phenomous, lördag 17 januari 2009 kl 17:46
Kan vara så att man måste blinka två snabba för att det ska räknas som ett klick.
av Fredrik..., lördag 17 januari 2009 kl 18:06
fan vad jobbigt å spela om man klickar genom att blinka
men...
det skulle kunna funka....
det är iaf bättre än att skjuta in en laser i ögat för att se vart man tittar
av KoiKoi, lördag 17 januari 2009 kl 18:28
Man kan redan programmera datorer att räkna ut vart man tittar med hjälp av kameror. Förbättra den idén istället för att få oss att ha på nått sånt här till synes obekväm hårdvara.
av Ree, lördag 17 januari 2009 kl 18:31
blinka funkar ju inte med tanka på att man ibland blinkar även fast man inte vill, o det skulle ju gå väldigt segt om det krävdes en lång blinkning. nä, bättre o bara trycka i ögat
av Uhan, lördag 17 januari 2009 kl 18:40
Eller högerklick = blinka med bara högra ögat och vänsterklick = blinka med bara vänster öga.
För mig som redan använder linser hade detta varit perfekt, annars hade det väl varit smidigare med nån sorts glasögon som läser av ögonen istället.
av eniko, lördag 17 januari 2009 kl 19:31
BOOM! HEADSHOT!
av Quickzor, lördag 17 januari 2009 kl 23:13
Finns det något program till webbkameran som fungerar i dagsläget?
av ReQuaker, söndag 18 januari 2009 kl 00:31
Det må vara i konceptstadiet att använda en kontaktlins för att göra det, men att styra musen med ögat och följa vad man tittar på är långt ifrån nytt.
Ögontracking används sedan länge som hjälpmedel för folk med hög ryggskada som endast kan röra ögonen. Det gör att dom faktiskt kan kommunicera, något som ser ut lite som stewen hawking. (han använder det inte vad jag vet, utan annat, tror scanning och en liten knapp/sensor)
Det används även inom forskning på marknadsföring. Kunna ta en grupp testpersoner och se vad dom tittar på först, visa olika färger på föremål snabbt och se var blicken först hamnar t.ex.
Detta görs genom en liten kamera över skärmen som fotar reflektioner i linsen från några ljuskällor runt omkring, vilket är möjligt då ögat inte är helt runt. Även att se hur pupillen ligger i ögat är möjligt, och kan vägas in. Vad jag vet ska det fungera väldigt bra, och man slipper trycka in saker på ögat. Jag har dock inte testat det än, men det är på väg...
av pengi, söndag 18 januari 2009 kl 00:45
Hela idén verkar ju tokkomplex och galen.
Varför ha "motion sensor" i linsen?
Hellre att vanliga linser förses med några små färgprickar kring pupillen som gör det lättare för en extern apparat att följa ögats rörelser (genom att ytterst exakt mäta avstånd mellan prickarna borde man kunna fastställa ögats position).
av kendoka, måndag 19 januari 2009 kl 10:49
Måste vara väldigt jobbit att läsa eller skriva med en muspekare som lägger sig i vägen hela tiden
av helst broms, måndag 19 januari 2009 kl 15:02
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration