TV direkt i kontaktlinserna
I framtiden
Brittiska forskare tror att vi i framtiden kommer att ta emot TV-sändningar direkt i kontaktlinser samt att människor ska kunna förses med digitala "tatueringar" via vilka känslor som visas på TV:n ska kunna överföras till användaren.Tyvärr verkar de som uttalat sig mest vara inne på visioner och koncept och nämner inte direkt hur denna teknik skulle fungera i teorin. Men de snackar ju utifrån ett scenario som ligger tio år in i framtiden så jag antar att man kan vara ganska så svävande då.
dailymail.co.uk
Pryl,
Övrigt,
tv,
forskning,
framtid
Via
Switched
37.0°
0Wille Wilhelmsson
tis. 10 feb 2009, 11:13
5 kommentarer till artikeln
Jag ser en framtid där alla som bär kontaktlinser tvingas betala TV-avgift. Annars blir det en snigel på ögat.
av Marcus J, tisdag 10 februari 2009 kl 12:14
Undrar om SVT kommer kräva dubbel licensavgift om man har TV i båda linserna?
Måste Optiker med stora lager betala licens för var 10:e lins?
av Desmo, tisdag 10 februari 2009 kl 16:15
Låter ju fysiskt omöjligt att ett öga ska kunna fokusera på en bild på en lins. Utöver det känns det som om titeln forskare urholkas när folk benämns i såna här sammanhang. Man får liksom lite National Enquirer vibbar.
av dkcp, tisdag 10 februari 2009 kl 16:48
Forskare och forskare.
Här har vi det självutnämnda geniet som förutspår framtiden åt tidningen:
Ja du kan ju försöka få in en antenn som är en tiondels våglängd i en lins... Du skulle ju inte ens få in antenn till varken mobil eller blåtand. Idioti säger jag
av hamparep, tisdag 10 februari 2009 kl 22:18
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration