Teknik
Motor
Samhälle
Spel
Popkultur
Fritid
Tjock
Tester
Dagens fråga
Tipsa!
Skaffa Feber+
Mitt konto
Logga ut
Alla
Heta
Kalla
Öppna i ny flik
onsdag 8 november 2023
fortsättning
Vi kollar in Elgigantens single days-rea
Finns det några bra deals?
Det börjar bli reatider och Black Week ligger runt hörnet. Men först är det Singles Day, som går av stapeln nu på lördag. Det lär dock börja på fredag redan, men vi håller er uppdaterade om det. Några som redan har börjat är Elgiganten som kör Singles Day hela veckan. Men hur bra är deras erbjudanden? Vi bestämde oss för att kolla in vilka deals som är bra på riktigt. Den här artikeln är inte skriven på uppdrag av Elgiganten. Däremot så får Feber ersättning för länkar till Prisjakt, så klickar ni på dem så får vi en peng. Senaste telefonen från Google är ju Pixel 8. Men Google Pixel 7 är inte dålig för det och nu kostar den bara 4790 kronor, vilket är 1500 kronor mindre än konkurrenterna tar. Det ska sägas att det typ bara är Elgiganten av de stora som säljer denna, men ändå bra värde! JBLs partyhögtalare PartyBox 310 kostar 4490 kronor, vilket är en rejäl sänkning faktiskt, den har legat runt 6000 kronor innan rean. Både Power och Amazon har dock matchat det priset så du kan hitta den billigt även där. Jabra Elite 5 är ett par rätt trevliga inear-lurar som nu kostar 990 kronor. Samma sak här, halva Sverige verkar ha rea på dem så välj vart du vill handla. Priset är bra, de kostade 1190 kronor i augusti men har kostat strax under 1500 kronor sedan dess. Harman Kardon Go + Play är en stilig blåtandshögtalare som nu kostar 1790 kronor. Det är ingen jättesänkning, den brukar ligga på 1990 kronor, men man är ensamma om det låga priset. LG Soundbar S75Q vill Elgiganten ha 3990 kronor för, men det är ett direkt dåligt pris då Amazon tar 3305 kronor för den. Xtrfy MZ1 är en mus som jag inte har testat men den kostar nu bara 249 kronor, ner från 444 kronor. Och Elgiganten verkar vara billigast, bra deal med andra ord. Två Samsung-skärmar finns på rean. Samsung Odyssey G7 är en välvd skärm på 27 tum som kostar 4990 kronor. Det är billigast just nu men Webhallen hade samma pris på rea för några veckor sedan. Kan nog kosta detta, eller mindre, i framtiden också. Samsung Odyssey Neo G9 är en stor välvd skärm på 49 tum som Elgiganten vill ha 17.490 kronor för. Det finns dock en nästan exakt likadan för 13.990 kronor men jag hittar inte några skillnader på dem. Forska i saken om du är sugen! SteelSeries Arctis 7+ är ett par gaminglurar som kostar 1490 kronor. Det är billigast just nu, men de har varit billigare och lär bli lika billiga igen. Överlag inget lurendrejeri, men inte heller några superdeals.
39.2°
Hur skiljer sig AirPods Pro mot kopiorna?
En titt med röntgen avslöjar
För ett tag sedan tog Lumafield en titt på Apples svindyra Thunderbolt-kabel för att se allt som fanns på dess insida. Nu tar man sig en titt på AirPods Pro och två kopior med hjälp av röntgen. Som ni ser på bilden ovan så är det väldigt mycket färre komponenter i kopiorna och bygget är mycket enklare. Man tar också en titt på fodralet som på kopiorna har så mycket färre saker i sig att man stoppar in vikter för att det inte ska avslöjas. Man tar också en titt på en Apple-laddare och en kopia av den. På länken nedan kan ni kolla in och leka med röntgenbilderna.
41.2°
Anker släpper ny powerbank
Med 20 000 mAh och inbyggd USB-C-kabel
Anker har presenterat en ny powerbank med en kapacitet på 20.000 mAh och med en relativt kompakt design som kommer i fyra olika färger. Den har en inbyggd USB-C-kabel som kan ladda anslutna enheter med 22,5 W. Den har även en display som kan visa hur mycket batteri som finns kvar. Den kan ladda två enheter samtidigt med antingen den inbyggda kabeln, en USB-C-port på 20 W eller en USB-A. Den nya powerbanken kostar 50 dollar. Den verkar dessvärre inte gå att få tag på i Sverige ännu.
40.5°
tisdag 7 november 2023
Obama intervjuad av Nilay Patel
Om AI
Nilay Patel är chefredaktör för The Verge och är programledare för Decoder. I den senare intervjuar han en hel del intressanta personer och senast i raden är Barack Obama. De pratar bland annat om hur AI ska styras ur en rad olika synvinklar.
36.8°
Legomaskiner som sänker skepp
Dumt men roligt
Om man har ett akvarium och en massa Lego, vad gör man då? Sänker skepp såklart. Brick Technology bygger i den här videon en massa olika maskiner som har till uppgift att sänka båtar. Bland annat bygger man en vågmaskin. Kreativt och intressant!
48.4°
Master & Dynamic släpper nya in-ear-lurar
MW09 är första nya modellen sedan 2021
Master & Dynamic lanserar för första gången sedan 2021 nya trådlösa in-ear-hörlurar med MW09, som fått förbättrad design, batteritid, ljudkvalitet och samtalskvalitet. Hörlurarna är tillverkade av material som aluminium, kevlar och safirglas. MW09 har fått en ny akustisk arkitektur med 11 mm berylliumdrivrutiner för att ge en mer "expansiv ljudprofil". Den aktiva brusreduceringen har förbättrats med nya mikrofon- och sensorplaceringar samt adaptiva algoritmer. För samtal finns en ny AI-driven "HD"-teknik som ska ge tydlig och naturlig ljudkvalitet även i bullriga miljöer. Batteritiden har också förbättrats och är upp till 12 timmar med ANC på eller 16 timmar med ANC av, vilket är två timmar längre än föregående modell. MW09 har också stöd för Bluetooth 5.4, Snapdragon Sound och Auracast samt multipunktanslutning för växling mellan enheter. MW09 kommer att finnas i svart, vitt och guld med ett aluminiumfodral för 349 dollar. Om du dock skulle vilja ha ett fodral av kevlar kan du välja mellan grönt, blått eller grått, men det kostar 50 dollar extra.
37.6°
Ny LED-remsa från Ikea
Ormanäs lyser i vitt och i färg
Ikea har nu släppt en ny smart ljusprodukt som heter Ormanäs. Det handlar om en LED-remsa som kan lysa i både vitt och olika färger. Just nu verkar den bara finnas på den nederländska hemsidan och där kostar den 30 euro. Rätt billigt med andra ord, men utseendet på den ser helt ärligt rätt billigt ut också. Men bra med fler saker att välja mellan i utbudet!
40.9°
fredag 3 november 2023
Lego släpper T. rex-skalle
Från Jurassic World
Att ha ett dinosaurieskelett hemma är inte riktigt något som alla kan ha. Dels så är de inte så lätta att få tag på, dels så är de nog väldigt dyra om man väl skulle få tag på ett och så är de en aning svårmöblerade. Nu släpper Lego en T. rex-skalle som man faktiskt kan ha där hemma. Bygget består av 577 delar och prislappen ligger på 530 kronor. Förutom själva skallen så får man med ett fotavtryck och en plakett från Jurassic World.
36.1°
Arm köper in sig i Raspberry Pi
En minoritet i bolaget
I ett pressmeddelande skriver chipdesignföretaget Arm att man har förvärvat en minoritetsandel i Raspberry Pi. Under flera år har Raspberry Pi använt Arm-processorer i sina mikrodatorer, inklusive den nyligen släppta Raspberry Pi 5, vilket antagligen gör detta samarbete fördelaktig för båda parterna. Raspberry Pi:s vd Eben Upton säger att investeringen markerar en "viktig milstolpe" i deras "långvariga partnerskap".
42.9°
Ny robotdammsugare kartlägger hemmet utan molnet
Men är för hög för att gå under soffor och sängar
Den nya robotdammsugaren Matic tar en annan approach till att städa dina golv. Dammsugaren är designad för att röra sig runt ditt hem på samma sätt som de flesta människor gör, genom att bearbeta visuella intryck istället för rumsligt. Den använder sig av fem RGB-kameror för att navigera, istället för sensorer, stötfångare och lidarteknik som de flesta robotdammsugare använder sig av idag. Detta ska teoretiskt sett göra att den är mindre benägen att fastna på vanliga hinder för robotdammsugare, eftersom den faktiskt kan se vart den är på väg i realtid istället för att förlita sig på en karta. Den fungerar också lokalt utan att någon data skickas till molnet överhuvudtaget. Den kräver inte ens någon internetanslutning för att fungera, så din data aldrig lämnar ditt hem. Roboten är dock högre än andra dammsugare, vilket tyvärr innebär att den inte kan ta sig in under utrymmen som soffor och sängar exempelvis. Matic kostar just nu 1495 dollar och ska börja levereras i mars nästa år.
38.0°
torsdag 2 november 2023
Rocco är en smart och stilig minikyl
Med inbyggd bardisk
Kylskåp kanske inte är det roligaste i världen, men enligt företaget bakom minikylen Rocco ska deras kylskåp vara lite smartare än vanliga kylskåp. Kylen ska förutom bekvämligheten med att slippa gå till köket för att hämta en till drink även kunna användas som en bardisk och har även en avtagbar bricka. Det går även att kontrollera ljus och temperatur, du kan till och med se vad som finns inuti från din smartphone. Kylen kostar just nu 1195 dollar.
36.4°
tisdag 31 oktober 2023
Belkin släpper ny MagSafe-laddare
I neutrala färger
Belkin har presenterat en ny laddningsdocka som kan snabbladda både iPhone med MagSafe och Apple Watch. Dockan finns i två neutrala färger, sand eller gråsvart, och har en vacker form som ska smälta in i omgivningen. MagSafe-plattan på toppen av laddaren är justerbar, vilket innebär att du kan använda laddaren i valfri vinkel eller platt för enklare laddning av enheter som AirPods utan MagSafe. Boostcharge Pro trådlös 2-i-1-laddningsdocka med MagSafe kostar 1795 kronor och finns att köpa nu hos Apple Store.
37.9°
måndag 30 oktober 2023
En uppskattning av Bang & Olufsens design
Med Beocenter 1500 från 70-talet
I sin senaste video tar sig kanalen Posy en titt på Bang & Olufsens gamla Beocenter 1500 från 70-talet för att uppskatta dess design och att företaget tänkt på att göra den från alla vinklar, vilket inte var särskilt vanligt på den tiden eftersom hifi-prylar designades för att ställas i en bokhylla.
42.4°
Sharp visar ny reklamskylt med E Ink
Kan visa färg och drar noll watt
Sharp och E Ink har tillsammans utvecklat en ny skärm i A2-storlek av typen elektronisk pappersdisplay med IGZO-teknik som ska möjliggöra tunnare ramar. Denna nya skärm är den första som är utrustad med E Inks senaste e-papper, E Ink Spectra 6, som har ett utökat färgomfång jämfört med tidigare paneler. Skärmen ser ut ungefär som riktigt papper och kan behålla innehåll på skärmen med en förbrukning på noll watt. Det underlättar även för reklamtryck att den är av storleken A2, som är den internationella standarden för tryckta pappersaffischer. ePoster kan därför installeras på platser där tidigare elektroniska skärmar inte kunde på grund av deras vikt och behovet av en strömkälla. Den nya skärmen, som man alltså kallar för ePoster, kommer att presenteras för första gången på Sharp Tech-Day, som kommer att hållas på Tokyo Big Sight International Exhibition Center mellan den 10–12 november.
54.7°
fredag 27 oktober 2023
Snyggare reflektioner från skärmar i AR-passthrough
Det hade väl varit något
I tweeten nedan går det att kika på hur det skulle se ut om skärmar i AR reflekterade sitt ljus på ytor i verkligheten, i headset. Det är Reddit-användaren Tomasay3 som skapade experimentet i Unity för att förbättra passthrough-funktionen i headset som Metas Quest 3. Än så länge går modden inte att installera själv men det hade ju varit trevligt om detta var något som blev standard i passthrough-lägen i framtiden.
39.5°
Transparent visar upp sin första skivspelare
Finns i svart och vitt
Nu har svenska Transparent visat upp sin första skivspelare. Transparent Turntable är en bältdriven skivspelare med en inbyggd phono-förstärkare och ett chassi i aluminum och härdat glas. Skivspelaren finns att köpa nu i svart eller vitt för 14.000 kronor, leveranser startar i mitten av november.
39.6°
Cisco och Bang & Olufsen släpper hörlurar
Lär bli en storsäljare
Cisco och Bang & Olufsen presenterar tillsammans hörlurarna Bang & Olufsen Cisco 950, som är speciellt utformade för Ciscos samarbetsverktyg Webex Meetings and Calling. Administratörer ska enkelt kunna uppdatera hörlurarna med ny mjukvara, ändra inställningar och hämta statistik genom administrationsverktyget Control Hub. I övrigt låter det som att hörlurarna är väldigt lika Bang & Olufsens existerade hörlurar Beoplay EX. Det finns stöd för Bluetooth 5.2, aktiv brusreducering och batteritiden ligger på sex timmar. Hörlurarna kommer att finnas tillgängliga för försäljning från och med november.
36.4°
Leica presenterar kameran M11-P
Har teknik för att bekräfta bilders äkthet
Nu har Leica presenterat sin senaste lite mer diskreta kamera M11-P, som utöver avsaknad av den röda Leica-loggan har en funktion inbyggd som ska kunna bekräfta bilders äkthet. M11-P bygger på Leicas M11 men ett nytt internt chip gör det möjligt att bekräfta bildfilernas ursprung och äkthet genom CAI-standarden, eller Content Credentials som Leica kallar det. Kameran finns i färgerna svart och silver. Priset ligger på 107990 kronor.
37.7°
Spot har nu blivit en guide
Med hjälp av AI
Boston Dynamics har ju fått sin robothund Spot att göra en del riktigt konstiga saker, så att få den att prata känns inte som en jättesak. Man använder Whisper för att förstå vad som sägs, BLIP-2 för att se bilder, ChatGPT för att förstå saker och Eleventlags för att prata. I mitten har man placerat ett egenhackat Tour Guide System som man har lärt vad olika saker är placerade. Rätt coolt och lite läskigt.
39.1°
torsdag 26 oktober 2023
Det här är årets 200 bästa uppfinningar
Enligt Time
Det släpps en strid ström med nya prylar varje år, även om det inte är en lika strid ström som innan pandemin. Oavsett så släpps det saker som är värda att hylla och Time har nu samlat 200 av dessa från det senaste året. Det finns ett antal olika kategorier och några som har uppmärksammats är Sony Access Controller, Lego Braille Bricks, Spotify DJ, Apple Vision Pro, Mythen och Honda Motocompacto.
37.9°
Husqvarna släpper konceptet Strix
Ska klippa, så, gödsla och samla data
Robotgräsklippare är ju trevliga saker, men Husqvarna vill att fler sysslor i trädgården ska lösas av robotar. Därför har man tagit fram konceptet Strix, som betyder uggla på latin. Tanken är att en maskin ska kunna göra massor av saker och på så sätt ska man få ett bättre resultat över större ytor med mindre personal. Själva prylen har en bas som har hjul/larvfötter som kan kravla sig framåt men som också kan snurra som hjul när enheten behöver ta sig över hinder. Den går också att höja och sänka efter behov. På denna kopplar man olika enheter som kan göra olika saker, som att klippa, så och så vidare. För att veta vad man ska göra så har Strix olika sensorer som känner av saker i luften, på marken och under marken. Det kan vara växter som inte ska vara där eller hur fuktigt det är.
44.4°
Bang & Olufsen släpper Beosound A5 i aluminium
För dig som vill ha en hårdare look
Bang & Olufsen släppte sin Beosound A5 i våras, men då endast i mjukare varianter med trä och korg. Inget fel på det, men vill du ha mer metall i hemmet så har de nu börjat kränga en variant i aluminium. Skalet runt högtalaren har 3500 aluminiumcirklar på sig, en rätt udda lösning för att få till en panel som släpper ut ljudet. Prislappen är ännu lite svettigare än för de andra. Korgversionen kostar 10.559 kronor, träversionen 12.999 kronor och aluminiumversionen hela 14.999 kronor.
38.5°
Powerbank levererar 2x 100W samtidigt
Fullt ställ
Den här powerbanken från Sandberg levererar något som inte är så vanligt, nämligen 100W till två enheter samtidigt. Det betyder att två datorer alltså kan få 100W ström samtidigt via USB-C. Vill man så kan man även ladda saker via USB-A. Själva batteriet är på 30.000 mAh så det räcker en stund. Prislappen ligger på 2159 kronor. Nu är det inte supervanligt att man behöver 100W konstant till två enheter så jag hade nog ändå valt en Anker 737 (affiliate-länk). Den kan leverera 140W till en enhet om man behöver det och om man laddar två saker samtidigt får de maximalt 140W tillsammans, vilket borde räcka en bit då det inte är så vanligt att man behöver fullt ställ konstant. Prislappen för den, med 24.000 mAh, ligger på 1599 kronor.
38.3°
onsdag 25 oktober 2023
Nothing berättar om misslyckad produkt
Power (1) blev aldrig verklighet
Företag gör en massa saker som aldrig kommer ut på marknaden och nu berättar Nothing om en sådan produkt. Den kallas för Power (1) och var helt enkelt en laddare med lite smartare funktioner. Tanken var att den skulle komma ut efter att man släppte Ear (1) 2021 och då hade det enligt Carl Pei kunnat vara en riktigt bra produkt, men 2023 vill man lite mer. Laddaren är rätt liten och hade både trådlös laddning och laddning via sladd. Just att den var så liten och hade så mycket blev ett problem, främst med värme. Den blev också lite väl ömtålig. Vilket är synd, just laddare finns det extremt få av som är både bra och snygga.
38.7°
DJI släpper Osmo Pocket 3
Större skärm, större sensor
DJIs lilla Osmo Pocket har varit en intressant liten pryl, men det har varit lite svårt att ta den på allvar med den lilla skärmen. Nu har man släppt version 3 och denna har vuxit till sig och blivit riktigt intressant faktiskt. Det mesta av bygget är detsamma men man har nu en dubbelt så stor skärm som man snurrar på beroende på om man vill filma i vertikalt eller horisontellt läge. Skärmen är numera på 2 tum, vilket fortfarande inte är stort men betydligt mer användbart. Sensorn har också vuxit till sig och är nu en CMOS-sensor på 1 tum. DJI säger att man kommer att märka skillnad, främst i utmanande ljusförhållanden. Som mest kan man spela in video i 4K i 120 FPS. Man kan även spela in video i antingen 10-bit D-Log M och 10-bit HLG HDR. Eftersom det är en DJI så har den funktioner som ActiveTrack, ansiktsavkänning och Dynamic Framing. Det finns inbyggda mikrofoner i enheten, tre stycken, men det finns även stöd för DJI Mic 2 vilket är riktigt trevligt. Det betyder att man kan använda DJI-mikrofonerna och använda Osmo Pocket som mottagare för dem. DJI Mic 2 Batteriet ska kunna laddas upp till 80 procent på 16 minuter och är den fulladdad så ska man kunna spela in 116 minuter med 4K/60 fps. Kör man 1080p/24 fps så ska batteriet räcka i 166 minuter. Om inte det räcker så finns det ett batterigrepp som har ett batteri på 950 mAh och som ska ge upp till 62 procent längre inspelningstid. Alltså nästan 190 minuter med 4K/60 fps. Det finns även ett gäng med tillbehör som nog kommer att göra en del glada. Ett gäng med olika små linser och filter sätts på linsen med hjälp av magnet. Den första är en vidvinkellins som gör att FOV blir 108 grader. Det finns även filter som man kallar för Black Mist som ska ge mjukare hudtoner och en annan look. Det finns även ett set med ND-filter som också sätts fast med magnet. Dessa är ND16, ND64 och ND256. Prislappen ligger på 6899 kronor för grundversionen med några små tillbehör som skydd, sladd och ett grepp. Osmo Pocket 3 Creator Combo kostar 8599 kronor och då får man även DJI Mic 2-sändare, ett batterigrepp och en mini-tripod.
38.4°
Ikea släpper tre sensorer
För det smarta hemmet
Det har ryktats om dem tidigare, men nu finns det lite officiell information om tre nya smarta sensorer från Ikea. De tre sensorerna har fått väldigt somriga namn och heter Parasoll, Vallhorn och Badring. - Ikea Parasoll är en sensor som man sätter i dörrar och fönster och sensorn ger helt enkelt utslag när dörren eller fönstret öppnas. - Ikea Vallhorn är en rörelsesensor som man kan använda för att slå på belysningen när man kommer in i rummet. - Ikea Badring är en fuktsensor som helt enkelt känner av om det blir fuktigt vid sensorn. Parasoll och Vallhorn kommer i butik i januari 2024 och Badring kommer i butik i april 2024. Just nu har vi bara priser på danska kronor där Parasoll kommer att kosta 79 DKK och Vallhorn 69 DKK. Översätter vi det direkt till SEK så blir det 125 kronor för Parasoll och 109 kronor för Vallhorn. Badring har ännu inget pris satt. Inga av produkterna har dykt upp på ikea.se ännu.
53.5°
Humanes AI Pin kör GPT-4
Prylen presenteras på riktigt den 9 november
AI Pin från Humane har utsetts till en av Time Magazines "Bästa uppfinningar 2023" innan den ens har lanserats. Något som kan vara värt att nämna är dock disclaimern på Times hemsida som säger, "investors in Humane include TIME co-chairs and owners Marc and Lynne Benioff". Den bärbara enheten som fästs magnetiskt på kläder och ska använda en kombination av egenutvecklad mjukvara och OpenAI:s GPT-4 för att driva sina olika funktioner. Detta är första gången vi fått höra att den kommer använda teknik från OpenAI. Enligt bilden i Time Magazine har AI Pin även ett "Trust Light" som lyser upp när enhetens kamera, mikrofon eller andra sensorer spelar in data. Lanseringen ska ske den 9 november.
37.4°
Qualcomm flyttar AI till hörlurarna
Och kör ljud över wi-fi
Qualcomm har nu släppt en ny version av sina chip för hörlurar, S7 och S7 Pro Gen 1. Enligt Qualcomm ska dessa leverera 6x den kraft som fanns i förra generationen och man satsar även på AI i lurarna. Med wi-fi och något som Qualcomm kallar för XPAN ska framtida hörlurar (och högtalare) som har S7 Pro kunna fortsätta spela musiken, trots att enheten inte är i närheten längre, så länge de är på samma wi-fi. Möjligheten att spela musik över wi-fi gör också att man kan skicka ljud som är "192kHz multi-channel lossless". Det möjliggör bland annat bra rumsligt ljud. Qualcomm lovar även bättre brusreducering med deras fjärde generation av ANC.
40.1°
Ryobi släpper elektrisk snöskyffel
Prisa gudarna?
Det här är nästan en produkt som faller inom kategorin "om det är för bra för att vara sant är det för bra för att vara sant". Ryobi har nämligen släppt en elektrisk snöskyffel som fungerar som en lite snöslunga, perfekt för att rensa uteplatsen, garageuppfarten eller gångarna runt huset. Om den nu fungerar vill säga, jag får en liten vibb av de första skaftdammsugarna som skulle ersätta den vanliga dammsugaren men som knappt kunde suga upp smulor. Men jag blir gärna överbevisad. Vad säger ni, är det här vinterns räddare? Prislappen verkar ligga på från 2199 kronor enligt de få återförsäljare som nu finns på Prisjakt.
42.5°
Husqvarna släpper solcellsladdare till robotgräsklippare
Klipp utan att ha tillgång till ström
Robotgräsklippare är najs, men de kräver tillgång till ström. Om du vill klippa där det inte finns ström kan du snart göra det med denna solcellsladdare. Den ska passa alla deras Automower-klippare och ska vara tillräckligt kraftfull för att en klippare ska kunna rulla dygnet runt även när det är svagt solljus. Husqvarna säger att lösningen är plug-and-play så det ska bara vara att installera och köra. Solcellsladdaren börjar säljas andra kvartalet 2024.
56.3°
tisdag 24 oktober 2023
Lego visar upp Atreides Royal Ornithopter från Dune
Wow!
Lego har nu gjort ornitoptern från Dune och det är ett riktigt imponerande bygge på 1369 delar. Bygget heter Dune Atreides Royal Ornithopter och har modellnummer 10327. I videon nedan kan ni se när designern Mike Psiak pratar om modellen och visar hur den kan fälla ihop och använda vingarna på olika sätt. Kolla in den. Bygget kostar 1850 kronor hos Lego men finns för 1599 kronor hos Webhallen.
55.0°
Logistikrobot blir effektivare med nytt batteri
Jobbar mer, laddar mindre
Om man ska lyckas med e-handel idag måste det vara effektivt, och robotar är ett sätt att göra detta på. Nu har norska AutoStore lanserat sina senaste modeller som heter R5 Pro och R5+ Pro. Den största nyheten med den nya modellen är ett nytt batteri av Litium-Titaniumoxid-typ. Enligt AutoStore så gör det att man både får bättre batteritid men också snabbare laddning, vilket gör att man kan dra ner drastiskt på antalet laddare och robotarna kommer att stå och ladda väldigt mycket mindre.
39.5°
Xreal lanserar andra generationen av sina TV-glasögon
Xreal Air 2 och Air 2 Pro
Nu har Xreal visat upp sina nya augmented reality-glasögon, Xreal Air 2 och Air 2 Pro, som kommer att lanseras i november i USA, Storbritannien, Tyskland, Frankrike och Italien. Glasögonen är en uppdatering av förra årets Air-glasögon och kan anslutas till telefoner, datorer och spelkonsoler för att projicera en skärm genom solglasögonen. Air 2-glasögonen är en förbättring av de förra modellerna och använder Micro OLED-skärmar för att projicera en 1920x1080-skärm direkt framför ögonen. De är ljusare och tunnare än föregångarna och har även förbättrad komfort och ljudsystem som riktar ljudet direkt till öronen. Dessa kostar 399 dollar. Air 2 Pro, som kostar från 449 dollar, har en extra funktion i form av dimning med elektrokromatiskt glas för att justera ljusgenomsläppet. Båda modellerna förväntas levereras i november och december i olika länder. De har redan lanserats i Kina och Japan. Glasögonen har alltså ingen kamera för att spåra omgivningen, vilket innebär att de inte kan användas för att få virtuella objekt att fästa på väggar eller golv. Istället används de som en flytande skärm framför ansiktet. Det går istället att koppla in olika prylar via HDMI eller USB-C.
38.8°
Vi har testat Poly Voyager Surround 80 UC
Teams-certifierade lurar för kontoret
Tidigare i år testade vi några Teams-certifierade in-ear-lurar från HP:s Poly och nu har vi kollat in Polys senaste tillskott i kontorsinriktade hörlurar, nämligen Voyager Surround 80 UC. För vem är dessa? Voyager Surround 80 UC riktar sig primärt till personer som spenderar mycket tid i öppna kontorslandskap och ofta blir indragna i en massa Teams-möten. De fungerar självklart också finfint utanför kontoret, till exempel för att lyssna på musik under pendlingen. Vad är det som är så spännande med Voyager Surround 80 UC? Det stora med dessa hörlurar är Teams-integreringen, vilket innebär att de kan kontrollera enklare Teams-funktioner utan behov av någon extra mjukvara. För ett headset som främst är inriktat på kontorsmiljö och möten, har det ingen utstickande mikrofon. Istället förlitar det sig på sex inbyggda mikrofoner i kåporna för att leverera din röst till dina kollegor.
37.0°
Mophie släpper nya Magsafe-laddare
Bland annat ett justerbart ställ
Mophie meddelar idag att man släpper nya laddare med Magsafe- och Apple Watch-kompatibilitet. Vi har först den nya laddaren Mophie 3-in-1 extendable stand, som består av ett justerbart stativ med en Magsafe-puck och en Apple Watch-laddare. I basen sitter det även en laddningsplatta på 5 W som exempelvis kan ladda AirPods. Den stödjer snabbladdning av Apple Watch och kostar 1699 kronor. Den andra laddaren har funnits förut, men har tidigare varit exklusiv för Apple Store. Nu finns Mophie 3-in-1 travel charger att köpa hos fler återförsäljare. Den kostar 1799 kronor, vilket ju är rätt mycket om du bara ska använda den när du är på resande fot. Ingår gör dock en väggadapter på 30 W och en USB-C-kabel.
37.4°
måndag 23 oktober 2023
Matter får stöd för fler enhetstyper
Bland annat vitvaror och robotdammsugare
Nu är Matter version 1.2 här och med den nya versionen av den smarta hem-standarden kommer det stöd för flera olika enhetstyper. Dessa inkluderar inte bara enheter som kylskåp, diskmaskiner och tvättmaskiner, utan även robotdammsugare, rök- och kolmonoxidalarm, luftkvalitetssensorer, luftrenare och fläktar. Matter 1.2 har precis gjorts tillgänglig för medlemmar i Connectivity Standards Alliance, som är den organisation som står bakom Matter. Vi kan förvänta oss att se nya produkter med stöd för den nya versionen av Matter på marknaden under den sista delen av året. Vi kan även förvänta oss att vissa äldre prylar kan få stöd för nya Matter under samma period.
42.5°
Philips släpper nya skaftdammsugare
Med vatten-munstycke
Nu lanserar Philips sina nya dammsugare Cordless Vacuum Aqua. Dammsugaren har Philips digitala motor PowerBlade som enligt företaget skapar ett högt luftflöde, den har också ett utbytbart Li-ion 25,2V-batteri som ska räcka i upp till 80 minuter i eco-läge och 30 minuter i turbo-läge. Den har även en "aqua-funktion" som tar bort ännu mer smuts med hjälp av vatten och LED-lampor vid munstycket. Skaftdammsugaren finns att köpa hos Philips själva eller ett gäng återförsäljare för mellan 7.299 och 8.499 kronor beroende på serie och modell.
37.7°
Ryobi lanserar ny verktygsserie
Och nytt förvaringssystem
Ryobi har nu lanserat sin nya verktygsserie med USB-litiumbatterier på den svenska marknaden. Serien innehåller en rad olika kompakta verktyg som inte kräver alltför mycket kraft, såsom frigolitskärare, lödpenna, skruvdragare och mini-kompressor. Batteriet som driver dessa verktyg kan också användas som en powerbank via batteriets USB-C-port. För att se till att man alltid har laddade batterier, har Ryobi också släppt en snabbladdare som laddar tre batterier på en gång samt annat valfritt via en USB-port. Ryobi har nu också lanserat ett nytt förvaringssystem här i Sverige som de kallar för Ryobi Link. Tanken med denna serie är att erbjuda sammankopplade förvaringskomponenter som ska ge folk bättre möjlighet att organisera och skräddarsy sitt utrymme. Link består bland annat av väggskenor som ska kunna hålla för upp till 34 kg per 30 linjära centimeter. På dessa skenor kan man fästa krokar, hyllor, fack, lådor, backar och annat roligt som man vill hänga upp. Men Link innehåller även mobil förvaring i form av ett gäng verktygslådor som inte bara är kompatibla med väggskenorna utan de kan också, likt LEGO-bitar, staplas på varandra ifall man vill ta med sig dem till platsen man tänkt komma.
41.0°
söndag 22 oktober 2023
Matlagning med Quest 3
Ser väl lite sådär lagom bekvämt ut
Här har vi ett klipp där någon försöker visa att man kan laga en hel måltid med hjälp av Meta Quest 3 och dess förstärkta verklighet.
35.4°
fredag 20 oktober 2023
Svenska Transparent ska släppa skivspelare
Den 27 oktober
Då var det snart dags för svenska Transparent, som tillverkar transparenta högtalare, att släppa sin första skivspelare. Transparent Turntable ska lanseras den 27 oktober, än så länge är bilden ovan det enda vi fått se. "Detta är ett direkt svar på efterfrågan från vår community av musikälskare. Skivspelaren är ett harmoniskt tillskott till vårt befintliga sortiment av högtalare. Den är designad för att sömlöst integreras med våra högtalare, och erbjuder ett komplett ljudsystem som omsluter dig i musik, och kopplar dig intimt till dina favoritartister och deras skapelser", säger Per Brickstad, Creative Director hos Transparent.
38.5°
Lego släpper kalender med minifigs
Tyvärr bara bilder på dem
När jag först såg denna så tänkte jag att det faktiskt skulle vara som en julkalender, fast för ett år, där man fick en minifig varje dag. Men så kul var det inte. Istället är det en bild på en minifig för hela året. Nu kostar detta bara 176 kronor, en kalender med riktiga minifigs hade väl kostat tusentals kronor. Men varit roligare. Tyvärr är inte själva kalendersidorna så roliga.
25.6°
torsdag 19 oktober 2023
Fin Lego-stop-motion
Naturen har sin gång
I den här lilla filmen får vi följa lite natur i Lego som börjar med torka, sedan blir det vår, sommar, höst och vinter. Otroligt fint gjord!
47.4°
JBL och Martin Garrix släpper specialversion av JBL Flip 6
+x
JBL och Martin Garrix har gjort saker tillsammans och nu har det blivit en produkt av det, JBL Flip 6 Martin Garrix. Mönstret är Martins +x-logga och hans namn står på ena sidan. I övrigt är det en helt vanlig JBL Flip 6. Prislappen ligger på 1500 kronor.
34.8°
Nanoleaf lanserar Umbra-serien
Med två lampor i annorlunda design
Smarta hem-tillverkaren Nanoleaf lanserar nya smarta lampor med stöd för Matter. Den nya Umbra-serien från Nanoleaf erbjuder belysning i över 16 miljoner färger och kan anslutas via både Bluetooth och Thread. Båda lamporna har tagits fram i samarbete med designstudion Umbra. Den första modellen, Nanoleaf Umbra Cono Lamp, har en konformad design och kan placeras både stående och liggande. Den finns i grått och sierra och har ett inbyggt batteri som kan laddas via USB-C. Lampan kostar 110 euro och kan förbeställas nu, leverans sker i slutet av november. Den andra modellen, Nanoleaf Umbra Cup Smart Lamp, har en design där ljuset strålar ner från en bas med en kopp likt en vanlig bordslampa. Den kommer i svart och kommer att lanseras senare i höst. Priset på den ligger på 130 dollar och förbeställningar är ännu inte tillgängliga.
37.8°
Tatueringsrobot skriver ut tatueringar
Lite bläckstrålekänsla
Tatueringar har blivit snyggare och snyggare med åren och nu är det kanske dags för en ny revolution inom branschen. Blackdot är nämligen ett bolag som har skapat en tatueringsrobot, eller tatueringsskrivare om man så vill. Utskrifterna, eller tatueringarna, får lite samma känsla som man hade med tidiga bläckstråleskrivare. Fördelen med att använda denna är dels att man kan få till exaktare motiv men också att man inte behöver vara på samma ställe i världen som konstnären befinner sig. Det blir förstås först enklare när dessa maskiner finns runt om i världen. Blackdot är på väg att öppna upp sin studio i Austin, Texas. Till en början jobbar man med Tyler Hobbs, Omer Tunca och John Craig för motiv. Konstnärerna själva bestämmer pris, tillgång och liknande så att inte alla springer runt med samma motiv. Man kommer förhoppningsvis kunna komma med sitt eget motiv också.
39.8°
DJI Osmo Pocket 3 kommer släppas 25 oktober
Får större skärm
Det var tre år sedan DJI släppte DJI Osmo Pocket 2 men snart kommer trean. Och det ser ut att bli en liten läckerbit faktiskt, för det mesta har redan läckt. Allt kommer vi att få reda på om en vecka, den 25 oktober kommer DJI att hålla ett litet event. Den nya lilla kameran verkar faktiskt riktigt läcker. Skärmen växer från dagens 1 tum till 2 tum, alltså dubbelt så stor, och för att den ska få plats är den vridbar beroende på vilket format man filmar i. Sensorn har vuxit från 1/1.7” CMOS till 1 tum CMOS, 4K går att spela in i 120 fps och man ska kunna spela in i D-Log M / 10-Bit. Den lilla rackaren var väl kanske inte någon leksak i version två, men kliver helt klart upp några steg i version 3.
39.2°
onsdag 18 oktober 2023
Vi har kollat in fler saker på Powers rea!
Hue-prylar och lurar för 59 spänn
Igår synade vi Powers rea i sömmarna och det var uppskattat så vi kör lite till. Jag vill dock poängtera att Power inte är fulare eller sämre än någon annan, bland de produkter vi hittade igår var de väldigt duktiga på typ hälften och inte så bra på typ hälften. På dagens saker vi har hittar är de faktiskt billigast på allt och har rent mjöl i påsen. Dock inte på Hue, mer om det nedan. Den här artikeln är inte skriven på uppdrag av Power. Däremot så får Feber ersättning för länkar till Prisjakt, så klickar ni på dem så får vi en peng. På Hue-saker har man en specialkampanj där man får 35 procent rabatt om man köper två eller fler Hue-saker. Vi har kollat igenom en hög med Hue-produkter och Power är inte billigast på något egentligen, men den där extra rabatten gör ju skillnad. För att göra det enklare så listar vi nedan enligt Produktnamn - Powerpris (ordinariepris enligt Power) - Pris hos konkurrenter Philips Hue LightStrip - 768 kronor (999 kronor) - 768 kronor Philips Hue Bridge - 549 kronor (659 kronor) - 494 kronor Philips Hue Smart Plug - 269 kronor (369 kronor) - 269 kronor Philips Hue Motion Sensor - 399 kronor (479 kronor) - 329 kronor Philips Hue White Ambiance LED GU10 - 399 kronor (529 kronor) - 399 kronor Philips Hue Go BT - 779 kronor (949 kronor) - 729 kronor Philips Hue White Ambiance E14 2 st - 429 kronor (529 kronor) - 429 kronor Philips Hue White And Color LED E27 - 979 kronor (1159 kronor) - 979 kronor Twinkly gör väldigt härliga julgransbelysningar, rekommenderas varmt! Deras slinga med 400 lampor i en specialversion kostar 999 kronor. Andra tar upp mot 2000 kronor för denna. EcoFlow River 2 är ett kraftverk med en uteffekt på 300W och batteri på 256 wattimmar vill Power ha 2499 kronor för, konkurrenterna tar från 3190 kronor och uppåt så bra deal. Jag är inte fan av Arlos kameror, men om man köpa deras system så finns det ett med hub och tre kameror för 5490 kronor. Netonnet tar 5590 kronor, men resten av gänget tar 9490 kronor. Vill man köpa Arlos ringklocka kostar den 1190 kronor. Elgiganten tar samma peng, men resten ligger på 1790 kronor och uppåt. Jag har noll koll på tp-links smarta saker, men de har en ljusslinga på fem meter som nu kostar 149 kronor. Normalpris verkar vara 399 kronor. Ett par overhear-lurar med sladd från Philips säljer man för bisarra 59 kronor! Vill man ha utan sladd så finns det ett par over-ear med ANC för 999 kronor, konkurrenterna vill ha över 2000 kronor. Ett par lurar till ungarna i lite roligare design kostar 222 kronor, på andra ställen kostar de runt 500 kronor.
37.1°
Den här roboten kan spela gitarr
Coolt!
En kille som heter Michael Kuzma har skapat en robot som kan spela gitarr. Vid en första tanke låter det inte så imponerande, men det är inte lätt att spela gitarr även om man har fingrar och är människa. Det coola med denna är att den kan spela på i princip vilken gitarr som helst. Ovan kan ni se en intervju med skaparen.
37.7°
En titt på Elgato Prompter
Verkar vara en riktigt bra grej!
Igår släppte Elgato en ny produkt som de kallar för Prompter. Det är en teleprompter och det har ju funnits förut, men med den inbyggda skärmen och ett rimligt pris på 300 euro så är detta kanske något som kommer att finnas hos alla videoskapare och även kanske hos alla som sitter i mycket videomöten. I den här videon får vi titta närmare på Prompter och kolla in hur den kan användas.
38.3°
tisdag 17 oktober 2023
Historien om Roland TR-808
Genom 16 olika beats
Rolands TR-808 var tänkt som en demomaskin för den som inte hade en riktig trummis närvarande. Men folk började gilla ljuden och idag är det kanske den mest klassiska prylen i den moderna musikhistorien. Jag visste förresten inte att Marvin Gaye och hans låt Sexual Healing har 808:an som bas! Man lär sig något nytt varje dag!
41.7°
Vi har kollat in Powers rea
Är priserna verkligen så bra?
Power har ju tagit över Mediamarkt och firar det med öppningserbjudanden. Men är de så bra? Vi tog och kollade några av erbjudandena mot Prisjakt. Den här artikeln är inte skriven på uppdrag av Power. Däremot så får Feber ersättning för länkar till Prisjakt, så klickar ni på dem så får vi en peng. Första produkten är Mi Electric Scooter Pro 2 Nordic, där Nordic betyder att den är anpassad efter våra lagar och regler och det är ju bra. Power tar 4690 kronor för denna och det är billigast, näst billigast är Webhallen med 5490 kronor. Asus RT-AC1200 V2 är en trådlös router, men här far man lite med osanning. Man tar 399 kronor för den och säger att den är prissänkt från 899 kronor, men typ alla andra tar också runt 400 kronor för den så ingen superdeal. Denna har dessutom gått att få för under 600 kronor de senaste tre åren, så inte snyggt gjort Power! För hörlurarna JBL Tune 720BT tar man 499 kronor, vilket är ett bra pris. Standardpriset på stan verkar vara 790 kronor, vilket också är det ordinarie pris som Power anger. Bättre Power! För AirPods andra generationen vill Power ha 1349 kronor, men det kan man få dem för hos Amazon och Elgiganten också. Power påstår att ordinarie pris är 1790 kronor, men det kostade de typ 2019. Bu Power! Miele Complete C3 är en dammsugare som är lite svår att prisjämföra, den finns inte på så många ställen. Priset på 2495 kronor verkar dock vara riktigt bra jämfört med de få andra butikerna som finns, men jag har dålig koll på dammsugare så svårt att säga om det är bra överlag. JBL Flip Essential 2 är en liten trevlig blåtandshögtalare som Power vill ha 690 kronor för. Det vill även Amazon och Elgiganten så inget unikt pris kanske, men resten av återförsäljarna vill ha 1190 kronor för den så ändå ett bra pris! LG SC9S är en soundbar med subwoofer från LG som Power vill ha 4490 kronor för. Det är bästa priset man kan hitta, men Power säger att ordinarie pris är 9999 kronor men så dyr har den inte varit på några månader. Introduktionspriset i våras var dock 16.499 kronor så rejält ras! Yale Doorman Classic är ett trevligt, smart lås som dock inte är uppkopplat. Power vill ha 2990 kronor och säger att ordinarie pris 3649 kronor, vilket är precis vad konkurrenterna tar. Som ni märker är det väldigt blandat i hur ärlig man är med hur stora prissänkningarna är. Ibland är man väldigt bra, ibland inte alls bra. Vill ni att vi ska kolla på fler produkter under rean?
55.0°
Logitech visar upp Zone Wireless 2
Lyxiga lurar för hybridjobbaren
Om du snackar mycket i lurar när du jobbar och snackar med folk i stökiga miljöer kan kanske dessa vara värda en titt. Det är Logitechs lyxigaste lurar för arbetsplatsen som dels har brusreducering på din sida, så du slipper höra kollegorna, men som också kan filtrera bort brus och stök hos den du pratar med. Rent tekniskt så görs detta i mjukvaran på datorn, som kallas för Logi Tune, så du måste använda dem med en dator och inte med en mobiltelefon för att detta ska fungera. En bra sak är att både batteri och öronkuddarna är utbytbara. Batteritiden ligger på 40 timmar och prislappen på 4200 kronor.
35.6°
måndag 16 oktober 2023
Leica släpper sin första projektor-TV
Finns i tre fasta storlekar
Leica visade ursprungligen upp sin första laser-TV-projektor på IFA 2022, men nu är det äntligen dags för företaget att faktiskt släppa Leica Cine 1, som den heter. Projektorn använder 4K triple RGB laser technology och har även inbyggt Dolby Atmos-ljud som jag hoppas att ingen som köper projektorn kommer att använda. Ombord hittar vi Wi-Fi 6 och Ethernet samt två HDMI 2.1 (en med eARC-stöd) och en HDMI 2.0-anslutning, en USB 2.0-port och en annan USB 3.0-port. Det finns även kompatibilitet med Google TV och Apples Airplay 2. Leica Cine 1 har också ett automatiskt dammskydd som skyddar glaset när den är avstängd. Leica Cine 1 finns i tre fasta projiceringsstorlekar en för 80 tum, en för 100 tum och en för 120 tum. Alla Cine 1-modeller har en ljusstyrka på cirka 2500 lumen. 100-tums-modellen kostar 8995 dollar och den större 120-tummaren kostar 9495 dollar.
38.5°
Teslas Cyberquad för barn lanseras i Sverige
Årets julklapp?
I slutet av 2021 presenterade Tesla en liten eldriven fyrhjuling för barn med design inspirerad av pickupen Cybertruck. Nu lanseras denna även i Sverige och de första leveranserna ska ske om några veckor. Fyrhjulingen har stålram, riktig fjädring bak, skivbromsar, LED-ljusramp och vadderat säte. Batteriet ska räcka i upp till 1,9 mil och toppfarten ligger på 13 km/h. Leksaken lämpar sig för barn mellan åldrarna 8-12 år. På prislappen står det 23.060 kronor så ungarna bör nog ha varit rejält snälla om den här ska ligga under granen i år.
25.8°
Suunto presenterar klockan Race
Och sina första lurar Wing
Suuntos nya Race är en variant av deras Vertical-klocka men med en AMOLED-skärm på 1,43 tum. Batteriet ska räcka i 40 aktiva timmar och använder man den bara som klocka så ska den fungera i 26 dagar. Den finns i två varianter där titan kostar 6590 kronor och den rostfria kostar 5390 kronor. Jag är inte speciellt bra på sportklockor, men det är DC Rainmaker, så kolla in hans video nedan för mer information om klockan. Enligt honom så har klockan ett riktigt bra pris jämfört med konkurrenterna, iallafall i USA. Suunto har också släppt ett par hörlurar som man kallar för Suunto Wing. De är av så kallad open-ear-typ som verkar bli allt populärare och som kan vara bra när man inte vill stänga ute sig från omvärlden. De väger 33 gram och är tillverkade av titan och silikon, är IP67-klassade och ska tåla temperaturer mellan -20 och +60 grader. Batteritiden ska ligga på 10 timmar, finns i färgerna lavaröd och svart och kostar 2390 kronor.
38.3°
En synth som ser ut ett kassettband
Retrosexigt
Synth-a-Sette är namnet på den här lilla synthen i form av ett klassiskt kassettband. Jag som inte är speciellt musikalisk gillar formen på framsidan och att baksidan är så öppen och vacker. Man kan även koppla in lite vad som helst som tangenter. Man tar bara sladdar med krokodilklämmor och kopplar in något, typ bananer, så kan man använda det som tangenter. Najs. Kostar 50 dollar.
39.4°
lördag 14 oktober 2023
iFixit plockar isär en Meta Quest 3
Får fyra av tio på reparationsskalan
Gänget på iFixit har nu plockat isär en Meta Quest 3 i molekyler för att sedan sätta ihop den igen så vi kan se hur den ser ut på insidan och få reda på om den är enkel att reparera på egen hand eller ej. Inte helt oväntat så gömmer det sig en hel del teknik i detta headset för virtuell verklighet och på grund av ett flertal olika specialdelar så är den, enligt iFixit, mycket svår att reparera på egen hand. Fyra av tio fick den på iFixits reparationsskala. Den här obduktionen visar också att headsetets kontroller fortfarande använder potentiometer-spakar vilket innebär att de kan råka ut för den där jobbiga "stick drift".
36.5°
fredag 13 oktober 2023
Vi har testat Sharp XParty Street Beat
Party-party
Under sommaren presenterade Sharp sin nya partyhögtalare, Sharp XParty Street Beat. Det här med party är ju skoj och nu som nyskild man i viss ålder kan jag ha hur många neonblinkande produkter hemma som jag vill. Så en fet högtalare med lampor i alla möjliga färger passar ju onekligen in i den kategorin. Så när Sharp frågade om detta var något vi ville kolla in passade jag på att låna hem en för att se om den klarade trycket från min Drum and bass-samling från 90-talet och om den verkligen levererar fest eller om den får nöja sig till mindre sammankomster. TL;DR Sharp XParty Street Beat levererar definitivt fett med ljud för festen, dock bäst för fester där det önskas mycket diskodunk. Högtalaren är knappa 70 cm hög och väger endast sju kilo vilket gör den relativt enkel att bara bära med sig lite överallt. Via ett rejält handtag och hjulen på högtalarens nedre baksida kan man också rulla den men eftersom hjulen är så pass små går det mer eller mindre endast att göra smidigt på någorlunda jämna underlag. Hela högtalaren är IPX4-klassad vilket innebär att den klarar lite stänk vid poolen eller en fuktig sommarkväll i Borås. Med i lådan får man också en mikrofon och två hållare som man då kan använda för att fästa mikrofonen på högtalarens baksida när man inte skriker häftiga DJ-fraser i den. Din musik kan du antingen koppla via Blåtand v5.0, USB eller via en Aux-ingång. De två USB-portarna som man hittar på baksidan används både för att läsa in musikfiler (MP3, WAV & FLAC) och för att ladda enheter. Det finns också ingångar för 6,3 mm-kablar så du kan koppla in gitarr och mikrofon om nu det önskas. Dessa anslutningsmöjligheter gjorde att kidsen här hemma snabbt och enkelt kunde dra ihop ett litet miniband då eltrummorna kopplades in via Aux medan elgitarr samt mikrofon kopplades in i 6,3 mm portarna. Sen var det rockx27nx27roll hela dagen lång för dem. Optimalt sätt att spela musik på? Nej, absolut inte men det var busenkelt och de hade mycket skoj. De små liven är dock inte så vassa på det här med kabelhantering. Men det här med live-musik är som sagt inte högtalarens primära mål utan, precis som namnet antyder, så är det party-party som gäller. Partystämningen uppnås bland annat med hjälp av högtalarens LED-lampor och stroboskopljus som så klart blinkar i takt med musiken för dubbelt kalas. Det finns flera olika effekter att använda för LED-belysningen men ingen av dem är så supermycket fetare än den andra så det är rätt standard här. Extra party blir det via de sex ljudeffektknapparna som spelar upp ljud som signalhorn och andra partyaktiga ljudeffekter. Dessa ljud kan också aktiveras och bytas ut med hjälp av den tillhörande appen.
37.7°
Nya Star Wars-robotar har dykt upp på Disneys nöjesfält
BD-droider har börjar knalla runt i Galaxy's Edge-parken
Här kan ni kolla in det senaste tillskottet till Galaxyx27s Edge, Star Wars-parken som byggts upp på Disneys nöjesfält Disneyland i Kalifornien. Det handlar om tre stycken små BD-droider som knallar runt och är gulliga bland Galaxyx27s Edge besökare. Disney Research presenterade så sent som förra veckan en ny robotskapelse som de då inte vill uppge vad den skulle användas till. Det ser dock ut som om den legat till grund för att ta fram de BD-droider som nu glider runt på Disneys nöjesfält. I Star Wars-universumet är BD Explorer Droids, även kallade för "BD Units", små robotar som är avsedda som följeslagare och assistenter åt forskare och andra som utforskar olika platser i galaxen. BD-droider har bland annat dykt upp i Star Wars-spelet Star Wars Jedi: Fallen Order och Star Wars-serien The Mandalorian.
45.2°
Nanoleaf släpper nya smarta lampor
Downlights och GU10
Lampföretaget Nanoleaf lanserar nya Essentials-lampor i form av Matter GU10 och Recessed Downlight som båda är kompatibla med smarta hem-standarden Matter. Essentials-lamporna har också stöd för Thread. Nanoleafs Recessed Downlights har en omkrets på 76 mm och kan ersätta andra downlights som du kan ha i ditt hem, medan GU10-lamporna kan ersätta ljusarmaturer som redan sitter i en spotlight. Precis som alla Nanoleaf Essential-lampor stöder Downlights och GU10-lamporna 16 miljoner färger samt olika vita temperaturer. Nanoleaf Downlight går att köpa styckvis för 25 euro eller i 4-pack för 90 euro. Nanoleaf GU10 kostar 20 dollar.
38.9°
Nästa sida
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid .
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid .
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration