Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Alla Kalle och Hobbe-strippar ges ut på svenska Den tecknade serien fyller 35 år Alla Kalle och Hobbe-strippar ges ut på svenska Kalle och Hobbe, eller Calvin and Hobbes som de egentligen heter, är en tecknad serie som handlar om sexåriga Kalle och hans tygtiger Hobbe. I år fyller serien 35 år och detta firas bland annat genom att den för första gången ges ut på svenska. Det är Apart Förlag som satt upp en Kickstarter där de samlar in pengar för att kunna ge ut alla 3155 stycken strippar i rätt ordning på svenska. Serien har översatts tidigare men den har aldrig funnits samlad på det här viset. kickstarter.com Samhälle, Allmänt, Kalle och Hobbe, Calvin and Hobbes, svenska, Apart Förlag Tack till Karl Pressmeddelande Kalle och Hobbe fyller 35 år

För att fira detta jubileum ska hela den samlade serien första gången ges ut på svenska.

Det blir via en Kickstarter från Apart Förlag, som ju tidigare slagit svenskt kickstarter-rekord i och med Valhall-boxen 2019.

Kalle och Hobbe såg dagens ljus första gången den 18 november 1985. I den allra första strippen fångar Kalle sin tiger, Hobbe, i en fälla som han gillrat med en tonfisksmörgås. Då gick den ännu okända serien som syndikerad i blott 35 amerikanska dagstidningar.

Bill Watterson, skaparen bakom Kalle och Hobbe, ritade serien i 10 år, mellan 1985 och 1995. Därefter släppte han serien och har aldrig återvänt. Han har knappt gett några intervjuer, har aldrig visat sig i offentligheten, och har kategoriskt vägrat att tillåta produkter med Kalle och Hobbe-tema eller någon annan form licensiering.

Kalle och Hobbe har kallats »den sista bra strippserien« och gick, när den var som störst, i över 2 400 tidningar över hela världen. De olika samlingsböckerna har sålts i nästan 50 miljoner exemplar världen över.

Kalle och Hobbe har översatts och publicerats på svenska, allt sedan början, men det har aldrig funnits en samlad utgåva med alla Kalle och Hobbe-strippar – förrän nu. Om man är intresserad av en komplett Kalle och Hobbe-samling så är det här ens stora chans.

Apart Förlag ger ut en unik samling med alla 3?155 Kalle och Hobbe-strippar i rätt ordning, på premiumpapper, med färglagda söndagssidor, så som Bill Watterson själv vill ha det. Alltihop är tänkt att samlas i en lyxig box där de separata albumen elegant får plats.
Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel Seriealbum Valhall släpps i exklusiv samlarbox Verkar vara väldigt populär Tumnagel 42.2° 0
49.5° 0 Bobby Green Bobby Green
fre. 15 maj 2020, 15:00
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration