Teknik
Motor
Samhälle
Spel
Popkultur
Fritid
Tjock
Tester
Dagens fråga
Tipsa!
Skaffa Feber+
Laddar...
Annons från
Laddar...
Annons från
Hemköp börjar testa pant på plastpåsar
För att minska antalet plastpåsar i samhället
Foto: Duncan Hull / flickr
DN rapporterar att matvarukedjan Hemköp som första dagligvaruhandel i Sverige nu drar igång ett pilotprojekt där man ska testa att införa pant på plastpåsar.I sin butik på Torsplan i Stockholm kommer Hemköp att höja priset på plastpåsar med 50 öre och betala en pant på en krona som kunden kan använda att handla för när de lämnar tillbaka den. Man kommer att kunna panta max tio plastpåsar åt gången och pantersättningen går inte att få ut i kontanter. Tanken är att kunderna på det här sättet ska använda påsarna flera gånger och Thomas Gäreskog, vd på Hemköp säger till DN:
"Vi ser det här som en naturlig utveckling av att vi på Hemköp alltid har strävat efter att ta ansvar för miljön på ett inspirerande sätt. Faller det här väl ut rullar vi ut pant på plastpåsar till fler av våra butiker."
I länder som Frankrike, Sydafrika, Rwanda, Taiwan och Bangladesh är det redan idag förbjudet för affärer att erbjuda sina kunder plastpåsar. I Sverige använder varje person i genomsnitt 80 stycken plastpåsar per år.
dn.se
Samhälle,
Allmänt,
hemköp,
plastpåsar,
pant,
miljö,
förpackningar
PantaPåsen vill att vi pantar våra plastpåsar
Panta mera
68.0°
Plastpåsar föreslås bli ordentligt mycket dyrare
För att få oss att återanvända dem mer
88.3°
EU vill minska antalet plastpåsar med 80%
Vi använder på tok för mycket plastpåsar
70.8°
74.7°
Wille Wilhelmsson
tors. 20 apr 2017, 08:00
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration