Made famous by Battlefield 1942™, Conquest mode pits players against each other in a fast paced battle to eliminate the opposing team’s tickets. Players deplete their opponent’s tickets by one point per kill and can cause their opponents tickets to spiral downwards by capturing control points. Four maps that are currently available for online play in Gold Rush mode will be available to conquer with Conquest mode.
Conquest Mode är gratis att ladda ner och kommer att finnas tillgängligt på PSN och Xbox Live från och med den 7:e augusti.
battlefield.com
Spel,
Multiplattform
37.0°
0Frode Wikesjö
mån. 4 aug 2008, 18:00
11 kommentarer till artikeln
Kul att de utvecklar spelet såhär, men det vore bättre om de kunde rätta till de serverproblem de har så att alla kan spela multiplayer. Själv så får jag bara spela i 4 minter varje gång. Enligt EA så beror det på ett serverfel de haft i c:a 6 veckor.
Inte så kul att köpa ett spel som inte fungerar.
av Crotch, måndag 04 augusti 2008 kl 18:27
Jag har en fråga till er BFBC-spelare. När jag spelade demot hittade jag inget sätt att lägga mig ner. Väldigt störande när man är sniper.
av frosse, måndag 04 augusti 2008 kl 18:33
frosse: det går tyvärr inte att lägga sig ner.
Det var på tiden att conquest kom, börjar tröttna lite på gold rush. Lite jobbigt att man nästan alltid förlorar som attacker. Hoppas på att det kommer ännu något mer spelläge.
av phenomous, måndag 04 augusti 2008 kl 18:54
En anledning att köpa spelet ;)
av Muskelchock, måndag 04 augusti 2008 kl 20:11
gillade verkligen inte det här spelet så de spelar inte så stor roll för mig. däremot längtar jag jävligt mkt till bf3
av baunasos, måndag 04 augusti 2008 kl 21:49
dem provade ju "prone" men då sa dem det att klassen recon var mer eller mindre omöjlig att se vilket skulle skapa oerhörd frustration och det håller jag med om.
kommer bli grymt med conquest. har ledsnat lite på gold rush med.
Och server fel har jag inte råkat ut för. bara på demon
av MrAronsson, måndag 04 augusti 2008 kl 22:21
Precis, recon hade inte blivit balanserat om man kunde prona.
Jag stör mig inte, gillar bättre shotgun och närstrid.
Jag älskar detta spel och är stolt att det är svenskt utvecklat, bra jobbat dice. Ser fram emot conquest och senare även fler lägen.
Kan hålla med till viss del att det är lite väl svårt som attacker.
av Scruffy, måndag 04 augusti 2008 kl 22:43
Jag har blivit otroligt sugen på att köpa bfbc nu, köper det när patchen kommer ut ;D
av Muskelchock, måndag 04 augusti 2008 kl 23:35
Nu snackar vi!
av Allaz, tisdag 05 augusti 2008 kl 09:45
"Exclusively to PS3 and Xbox 360".... bara jag eller är inte det spelet till dom konsolerna?
av Thimiesama, tisdag 05 augusti 2008 kl 21:36
High five Gordon! Jo, han förtydligar det väl bara.
av Tor, onsdag 06 augusti 2008 kl 01:58
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration