Betatesta Quake Live
Gärna!
Nästa vecka släpps id Softwares gratis, webbläsebaserade FPS-spel Quake Live som öppen beta. Spelet är kort och gott klassiska Quake III Aren fast helt spelbart i webbläsaren.Betan kommer att börja den den 24:e februari och är för tillfället endast tillgänglig för PC men id Software har lovat att både Mac och Linux-versioner är under utveckling.
joystiq.com
Spel,
PC,
Quake Live,
38.4°
0Frode Wikesjö
fre. 20 feb 2009, 22:44
12 kommentarer till artikeln
tror det kommer bli fett!
av Bearwolf, lördag 21 februari 2009 kl 01:03
har kört betan ett tag funkar riktigt bra synd bara att hjärnan inte hänger med :P första fpset jag lirat på dator sen cs å de va några år sen :P
av Random Hero, lördag 21 februari 2009 kl 02:23
Riktigt sjyst lir faktiskt, har precis som Ramdom hero kört ett tag och det unkar riktigt fint :)
av lillerik, lördag 21 februari 2009 kl 09:57
Betan på Battlefield Heroes är mycket roligare ;)
av Wedis, lördag 21 februari 2009 kl 10:16
skönt att det kommer lite nya betatestare. Det har varit sjuuuukt buggigt, speciellt för vista-användare...
av DeBoVo, lördag 21 februari 2009 kl 10:43
"On Monday, we will be deleting the player accounts of people that have not played in the last 28 days. If you have played within the past 28 days, you will lose your stats, but will NOT lose your player name, custom settings, profile information, etc."
Synd att man som betatestare inte kan få byta namn till bättre, innan dom andra kommer in. Om nu personen som håller ett bättre inte spelar längre. :P
Men dom har ju inte varit snåla med invites, har kanske fått 30st invites att skicka ut på 1månad eller något.
Tycker inte det är buggigt alls och jag kör på värre än Vista, Windows 7!
av Håkan, lördag 21 februari 2009 kl 11:31
Håken så kanske du kan ge en till stackars mig?
av Klappasäften, lördag 21 februari 2009 kl 13:18
Tyvärr Klappasäften, så har dom tagit bort invite-funktionen nu inför openbeta. Har gjort några sista ändringar nu inför den och då åkte inviten bort.
av Håkan, lördag 21 februari 2009 kl 16:28
Har spelat de nu i snart 2-mån.
Detta smider hårdast, det är så nära quake 3 (som fö är världens bästa lir) man kan komma.
Men det finns en del buggar, och servrarna kan lagga lite ibland, men dom har lyckats sjukt bra med nätkoden i QL.
Där det tidigare var omöjligt att lira med över 60 i ping så känns det som närmare 30 i Ql.
av Gadd, lördag 21 februari 2009 kl 21:10
Jag var ganska lycklig när jag fick reda på att jag kom med som beta-testare, tills jag insåg att varken Safari eller FireFox fungerade... eller rättare sagt, hemsidan kände av att det var en Mac man satt på och därmed stoppade en redan innan "hemsidan", inte ens en chans att försöka :'(
av Werzion, söndag 22 februari 2009 kl 02:18
Jag har redan testa spelet då jag fick beta nyckel :D, men det är en hel del buggar och spelet fungerar endast i firefox och IE (kanske inte så förvånande) :), lätt ett roligt spel att spela :) och skönt att se ett sånt underbart spel leva vidare :)
av Bepp0, söndag 22 februari 2009 kl 12:30
Älskar när spelen även lirar på Macen. Det kommer bli tokfett!
av mac spel, onsdag 25 februari 2009 kl 11:44
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration