Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Bilder på Driver: Parallel Lines Kör på Wii Bilder på Driver: Parallel Lines Driver: Parallel Lines är på väg till Wii och Worthplaying har en trailer och ett gäng bilder från spelet.
Features : * Wii Controllers Integration – Intuitive utilization of the Wii Remote and the Nunchuk for a unique sensation of driving and 3rd person action
* Experience Open Environments Racing in Two Distinct Time Periods – Multiple paths to complete over 35 missions across photo-realistic 1978 & 2006 New York City
* Control and Customize Over 80 Drivable Vehicles - Including cars, motorcycles, and trucks - all integrated with a realistic vehicle damage system
* Authentic Hollywood- style Action – Experience adrenaline pumping high speed racing and car chases
* Massive Enhancements Over Previous Driver games -Including AI, graphics, physics, and more!

Förhoppningsvis blir spelet bättre än Scarface.
worthplaying.com Spel, , Driver, Wii Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel
36.5° 0 Frode Wikesjö Frode Wikesjö
ons. 27 jun 2007, 19:58
17 kommentarer till artikeln
Timson
usch va fult :(
av Timson, onsdag 27 juni 2007 kl 20:13
mh76
Kontrollen lär väl kännas mest påklistrat.

Har inte testat Wiis version av Scarface men gillade det skarpt på PS2an.
av mh76, onsdag 27 juni 2007 kl 20:31
abstinens
GTA-kloner är till och med värre än GTA-spelen själva.
av abstinens, onsdag 27 juni 2007 kl 20:45
blech
Testade det som hastigast hos en kompis igår, såg helt okej ut, inte märkbart sämre än Xbox-versionen i alla fall. Kontrollerna funkade bra, man styr bilen med nunchucken och sen pekar med Wiimoten för att skjuta från fordonet. Men å andra sidan hade Xbox-versionen target lock...
av blech, onsdag 27 juni 2007 kl 20:52
Tummen
Ganska snyggt för att vara ett supernintendo spel.
av Tummen, onsdag 27 juni 2007 kl 21:15
Jack Daniel
blech: Det första Xboxet antar jag att du menar då?

Det är verkligen synd att det inte verkar gå att få ut nå kräm ur Wii:t. Verkar ju inte vara nån skillad på det och Gamecube grafikmässigt vad jag har sett hittills iaf.
av Jack Daniel, onsdag 27 juni 2007 kl 21:35
nevva
Det kommer snyggare spel, just nu så släpper de flesta tredjepartsutvecklare PS2/XBOX kloner. Men till hösten kommer det flertalet exklusiva titlar och då kommer vi få se vad ATI-chippet går för på riktigt.
av nevva, onsdag 27 juni 2007 kl 22:00
nevva
och med kloner menar jag naturligtvis portar. ^_^
av nevva, onsdag 27 juni 2007 kl 22:01
tb323
Resident Evil 4 Wii edition är ganska skönt att spela med wii-kontrollerna, så det finns ju potential..
av tb323, onsdag 27 juni 2007 kl 23:00
Jack Daniel
tb323: Ja, att det finns spel som fungerar bra med Wii remoten har vi redan fått sett. Men rent grafikmässigt så var ju RE4 snyggt redan på Gamecube.

Jag hoppas vi får se lite vassare grafik framöver när Xbox och PS2 fasats ut.

Mycket spel nu som antingen är XB eller PS2 portar. Är de inte det så är det spel som egentligen skulle komma till Gamecube. Men som nevva säger så kanske vi får se lite spel som byggs upp från scratch till Wii. Dock lär ju multiplattform-spel fortfarande röra sig om portar men framledes då kanske portat från 360 och PS3. Vad effekten av det blir återstår väl att se antar jag...
av Jack Daniel, torsdag 28 juni 2007 kl 08:31
nevva
Jag tror vi redan fått se vad som händer när utvecklare portar från PS3/360 iom spiderman. de drog ner på alla texturer/draw distance/effekter och kvar återstod bara ett smetigt skal.
av nevva, torsdag 28 juni 2007 kl 09:17
Metric
Tummen: Ja abslout! =)
av Metric, torsdag 28 juni 2007 kl 11:13
en annan Martin
läs texten - de ska ju göra ett driver-spel som till skillnad från föregångarna är bra... :P
av en annan Martin, torsdag 28 juni 2007 kl 13:12
arvidedor
grafik grafik - jag är uppe i det blå om spelkänsla så jag bryr mej inte så mycket, bara det är funktionellt.
Å andra sidan är det ett personlighetsdrag som inom snar framtid kommer resultera i att jag får betala 3300+ för att spela ett spel som hade rullat på mitt SNES (ww+metal slug-samlingen)
av arvidedor, torsdag 28 juni 2007 kl 15:09
snaku
Kör det här på datorn. Asså grafiken är okej, men känslan att köra bilen är underbar. Så länge det svänger och hastigheten inte är för hög. För av nån anledning.. av någon dum anledning så går det INTE så som jag upptäckt hittils efter ca 65% spelat att köra fortare än 130 mph och detta med nitro.. Utan ca 120 mhp. Och då gör en vanlig sedan i spelet typ 95 mph std. Asså.. jag blir sur.. det förstör verkligen spelet något enormt.. Man vill juh att åka mkt fortare iaf man hoppar in i en racer bil lr en sport bil än va de gör i honda civic kopian.. Den gör 95 mph.. Db9 kopian lr va de ska va gör 103 mph. Visst de e bara siffror.. Men det känns inte som om de går fort. Snälla det måste de verkligen fixa :S Och det där med att modda.. jo jo går att köpa lite "trim" så bilen går lite lite snabbare.. typ 2 mph lr så.. och så kan man välja färg och tona rutorna typ.. Och så finns det till varje bil typ 5 bodykits. Och utvecklarna hävdar att de fokuserat på bilkörningen å bla bla.. yeah right! visst de e skoj att sladda runt.. Men jag vill åka fort oxå! Om jag snor en bil som ska föreställa en stor lyxig merca ska den nog gå som en oxå tycker jag.. Inte lite fortare än en bil som ska föreställa en honda civic..
Om nu någon lyckats hitta på en bil som går fortare lr om det är mitt spel som äre fucked up så kan de juh gärna säga det. Första delen av spelet funkar.. För då kör man gamla jänkare. Men senare delen där man bränner runt i morderna grejer funkar inte. Spela första delen å skit i senare. Mitt råd.
av snaku, torsdag 28 juni 2007 kl 17:28
---Rasmus---
har detta spelet och kan säga att jag tröttnade hyfsat fort, 15 minuter är ungefär vad jag lagt ner på de här spelet. Men det kan bero på att jag har resident evil 4 som låg presis breve så jag lira de istället
av ---Rasmus---, torsdag 28 juni 2007 kl 18:39
Metric
För övrigt, snyggt spel... Som det ska se ut år 2007 menar jag..
av Metric, fredag 29 juni 2007 kl 13:32
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration