Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Dataspel leder till narkotikamissbruk! Den rubriken kanske vi får se på Aftonbladet snart? Dataspel leder till narkotikamissbruk! På dagens Metro-löpsedel stod det att unga tar kokain för att orka spela dataspel, självfallet blev man ju lite nyfiken så jag plockade upp ett exemplar av tidningen ur tidningslådan. Artikeln handlade om cirka 15 ungdomar i Helsingborgsområdet som misstänks ha bytt ut energidryckerna som Red Bull och Jolt mot kokain för att orka hålla sig vakna för att just kunna spela dataspel.Artikeln levererar sedan citat på citat där man skrämmer upp föräldrar att detta fall kan vara en del av en större ungdomstrend. Någon påstår sedan även att folk som spelar data- och TV-spel har en mer romantiserad bild av droger.- Det finns en viss drogromantik i delar av spelvärlden och det är ett allvarligt problem. Nästa steg blir att ta upp frågan nationellt inom polisen men också med de sociala myndigheterna, säger han.
Nu vet jag inte hur mycket mer knark det finns i dagens TV-spel i jämförelse med dagens musik, film och TV men min spontana känsla är ju att det snarare är betydligt mindre knark-referenser i spelvärlden. Sen har jag ju rätt svårt att se att det är endast spelens fel att dessa ungdomar började ta kokain.
Hur som helst så kan man läsa artikeln i dagens Metro eller i PDF-format via länken nedan
metro.se Spel, Övrigt, Dataspel, Knark, Metro Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n
32.6° 0 Frode Wikesjö Frode Wikesjö
tis. 22 feb 2011, 14:21
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration