'De flesta Wii-spelen ser ut som skit'
Men det skall High Voltage ändra på
IGN avslöjade nyligen ett nytt FPS till Wii med namnet The Conduit. Spelet kommer utspela sig i dagens Washington DC och kommer använda sig av en helt ny grafikmotor specialbyggt för Wii.Det är utvecklaren High Voltage som ligger bara spelet och grafikmotorn och IGN har en video som visar upp de tekniska aspekterna från spelmotron (filmen hittas efter hoppet). High Voltage byggde denna grafikmotorn då de verkade vara lite trötta på hur alla Wii-spel såg ut och bestämde sig att bygga en robust grafikmotor som innehåller mängder med grafiska godbitar som man inte kan hitta någon annanstans på Wii.
"Most of the games on the Wii look like crap. We want to change that, so we've invested heavily in our Wii tech over the past year. We have real-time normal mapping, reflection and refraction, post process full screen effects, real-time shadows, projected lights and textures, specularity and fresnel effects, emissive and iridescent materials, interactive water, morphing, and much more all running with a rock solid frame rate on the Wii. Our goal is to be the most technically innovative Wii developer on the planet."
"There is this pervasive and cyclical argument that Wii consumers don't want mature titles, when there aren't those types of products available to them. And even more frustrating is the claim that Wii consumers only care about great gameplay. Of course they care about gameplay, but we believe if given the choice, they would want great graphics as well. Tydligen har intresset för denna grafikmotor varit mycket stort efter IGNs avslöjande så man kan säkerligen förvänta sig fler spel som utnyttjar High Voltage teknik i framtiden.
wii.ign.com
Spel,
Nintendo
37.0°
0Frode Wikesjö
ons. 23 apr 2008, 10:27
29 kommentarer till artikeln
Rysligt fult vatten, men annars verkar det rätt ballt. Kul att folk försöker göra en "SNES++ (som RARE gjorde)" för wii:et också :)
Men seriöst, fler företag än Blizzard måste börja anställa konsnärer, och inte bara ingenjörer, för att pyssla med dator-grafik. Se till att datorgrafikerna från Skellefteå inte sticker till filmbranschen!
av David L, onsdag 23 april 2008 kl 11:08
Oj vad jag blev sugen på att spela Quake II när jag såg det där.
av Ruckus, onsdag 23 april 2008 kl 11:58
Ruckus Njaaa.. goldeneye 64 :P
av Alucard, onsdag 23 april 2008 kl 12:25
Synd bara att alla de "features" de nämner är sådant man tagit förgivet i consol och datorspel de senaste 5 åren. Way to go Nintendo.
av panci, onsdag 23 april 2008 kl 13:12
Om nintendo hade blivit mjukvaruutvecklare (vilket är det enda dom är bra på), och släppt kontrollen till xbox 360/ps3 tillsammans med ett spel hade ju spelen varit ljusår bättre. Varför måste dom ha en egen maskin som är sämre än dom andras bara för att dom gör "bra" spel och en "bra" kontroll.
av oteck, onsdag 23 april 2008 kl 13:21
oteck, för att de vill göra den billig så att fler köper den och på så sätt erövrar störst andel av marknaden. Dessutom har "bra grafik" inte särskilt mycket med tekniska specifikationer att göra.
Har lirat nätverk på starcraft i plugget sen i höstas nu, sjukt kul, vem bryr sig om grafiken?? Jo det var någon som inte ville vara med just för att han tyckte grafiken va kass men det lät rätt absurt när han sa det... oh well, the taste is like the ass - some got better ones.
av S M, onsdag 23 april 2008 kl 13:38
wow..nu ser wii spelen mindre skräpiga ut
@David L:blizzard borde anställa konstnärer som vet vad de gör, tex world of warcrack har hemskt många buggar i grafiken och borkade modeller.
samt att motorn inte gör så speciellt mycket...bara nån shader som gör att allt ser mindre kantigt ut och bloom.
är en skugga to much to ask for?
av KoiKoi, onsdag 23 april 2008 kl 13:40
Skater Master, spelen begränsas av hårdvaran. Jag nämnde inte ens grafik, jag sa ljusår bättre. Du drar någon bögig starcrafthistoria när du inte ens förstått vad jag skrev. Spel blir bättre med bättre hårdvara, slutdiskuterat.
av oteck, onsdag 23 april 2008 kl 13:46
F.ö. tycker det ser ut som 3dfx technology demos som man körde på sitt gamla vodoo 2.
av oteck, onsdag 23 april 2008 kl 13:47
Nintendo wii har en framtid.. som retro-maskin. Gamla emulatorer, point'n'click-spel som Zak McKracken gör sig nog bra på den. Fast Metroid Prime 3 är ju faktiskt gräsligt snyggt..
av tb323, onsdag 23 april 2008 kl 13:49
Nintendos tanke var väll att deras spel skall fokusera på bra gameplay istf nextgen-grafik.
Kul att se att man kan få ut rätt avancerad gfx ändå.
av Voxar, onsdag 23 april 2008 kl 14:03
oteck: Mer avancerad hårdvara är jobbigare att koda för och man har större tryck på sig att använda hela maskinen. Om folk förväntar sig att alla spel ska se ut som Crysis så går mer tid åt till grafiken och gameplay kan bli lidande.
Vad är det du menar med "ljusår bättre"? Om du inte menar grafiken, varför skulle ett spel bli bättre på Xbox än Wii?
av Voxar, onsdag 23 april 2008 kl 14:12
Nu blev jag glad, visste väl att man kunde få fram bättre grafik på Wiin än man sett hittills! =)
av adex, onsdag 23 april 2008 kl 15:09
oteck, jag förstår inte riktigt hur du tänker... Spel blir bättre med bättre hårdvara? Wtf? Hur många spel har inte blivit TOTALT skit när de har går från 2d på SNES till 3d på t.ex N64 eller GC? Asså menar du att spel har blivit helt enkelt bättre med åren eftersom hårdvaran har blivit bättre? Jag tycker helt tvärt om, de mesta har blivit sämre. Undantagen är typ nintendo spel, COD4, bioshock och potal. Spelar väldigt mycket spel och jag tycker ju att den generella standarden och kreativititen på dagens spel är undet all kritik... Allt är ju bara samma! Ska man göra ett spel i dagsläget så ska man göra att gammal koncept perfekt eller ett nytt konsept "tillräkligt" bra. Ninendo är ju den enda next-gen konsollen enligt mig. De är ju dom enda som tänker utanför låtan och/eller gör ett ruskigt bra spel av gamla koncept. Titta på Mario Galaxy, när sedan såg du ett spel som lekte med tyngdkraft på de viset? Nyskapande! Portal är nyskapande, bioshock är nyskapande, CoD4 är ett brutalt bra spel byggt på gammla koncept. Spel behöver värkligen inte bli bättre med bättre hårdvara, punkt slut.
MvH Tobias!
av Mockarutan, onsdag 23 april 2008 kl 16:09
On tpick, ÄNTLIGEN! Nu kan man få de där lilla plusset i kanten på ett wii spel, bra grafik också!
av Mockarutan, onsdag 23 april 2008 kl 16:10
Får lite ångest av bilden faktist, copy paste på bakgrunden där...
av Nandro83, onsdag 23 april 2008 kl 16:23
Fattar inte varför ni dissar Nintendo, har de verkligen gjort bort sig med sin hårdvara då de har sålt mest konsoller world wide? Lägger man då in i beräkningen att de är faktiskt de enda som tjänar pengar på när de säljer sina konsoller så tror jag att Nintendo borde få en eloge för att inte följa hårdvarutrenden.
Glöm inte att playstation 2 var i princip den sämsta konsollen (performence) förra generationen så van de ändå kriget.
av redrock, onsdag 23 april 2008 kl 16:51
oteck, men snutte då, blev du upprörd? :'D
ut och lek i solen istället!
Och nej, spel begränsas inte av hårdvaran, inte än iaf.
av S M, onsdag 23 april 2008 kl 17:44
Wii måste försvinna snarast om vi vill ha några bra spel alls. BORT. FY.
av vanka, onsdag 23 april 2008 kl 18:53
vanka jasså? det finns bra spel till wii... ska ps3 försvinna för att den inte har några spel.. och hälften av dom är rätt värdelösa också? bra resonomang pojken!
av Alucard, onsdag 23 april 2008 kl 19:29
Kan vi få ett oteck-filter?
av wehooo, onsdag 23 april 2008 kl 20:04
wanka, på vilket sätt får vi inga bra spel på grund av wii?
av wehooo, onsdag 23 april 2008 kl 20:05
Wii förblir tyvärr en dyngkonsoll likförbannat. Tanken med den är god, men inga spelutvecklare verkar särskilt motiverad att skapa bra spel till den.
Folk som tycker den är billig?
En Wii får man för 2380:-
En 360 Premium får man för 2390:-
Eftersom Wii är en konsoll som man med största sannolikhet vill spela med vänner, så köper man dessutom kontroller till det.
De går lös på 699:- (Remote och Nunchuck)
En 360 wireless controller går på 394:-
Jag håller med andra ord inte riktigt med om att den skulle vara billigare.
Man får sämre prestanda utan någon direkt prisskillnad. Dyra tillbehör och ett icke-imponerande spelbibliotek.
av trigger, onsdag 23 april 2008 kl 22:44
Hmm panci minns inte att många spel hade normal maps i förra generationen
av Orbulon, onsdag 23 april 2008 kl 23:21
vad är det sista han säger? låter ju skitskumt :D "for more information please se err... nufsinger".
av grames, onsdag 23 april 2008 kl 23:51
Orbulon: Jag tror inte panci vet vad han snackar om fullt ut. Eftersom demot i sig inte är jätte mycket bättre än förra generationens consol grafik, kan man tror att de där "features" som de rabblar finns i förra gen också. Men så är det inte, isf har spelutveklaren kladdat ihop sånna saker själv och den som kan grafikprogrammering vet att det är mycket bättre att ha de sakerna direkt i grafukmotorn... Skulle de gamla Need for speed spelen byggas om igen med dx10 skulle alla reflektioner som inte finns i orginalet kunna implementaras utan att det skulle krävas speciellt mycket mer (så länge man inte höjer grafiken i övrigt).
Att de gör alla dessa grafik funktioner direkt i motorn är underbart! Tredje-part utveklare som inte har de resurserna för att skriva detta själv kan nu få bra grafik ändå!
av Mockarutan, torsdag 24 april 2008 kl 00:36
Jag äger alla tre konsollerna själv. Wii står bara där och dammar på grund av allt skräp som släpps. Att spelutvecklarna skyfflar ut dynga till en skitkonsoll istället för att göra vettiga spel är vad jag menar.
av vanka, torsdag 24 april 2008 kl 00:52
grames:
Han säger Eric Nofsinger, det är deras "chief creative officer". Hörde inte heller, men det står i IGN:s artikel.
av Caesar_Harrington, torsdag 24 april 2008 kl 08:51
Det har inte släppts ett enda vettigt spel som jag vill spela på Wii som inte handlar om en rörmokare.
Visst jag kan förstå iden med att satsa på "gameplay".
Men när den enda utvecklaren som inte släpper ps2 emuleringar eller skräp heter nintendo, så själv dör tanken med "gameplay"
Förstår inte att Nintendo låter vissa företag släppa spel till Wii'n
av Ramlösa, fredag 25 april 2008 kl 23:14
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration