Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Den grafiska fejden mellan 360 och PS3 1Up har kollat närmare på vad de extra pengarna egentligen ger Den grafiska fejden mellan 360 och PS3 1Up har satt ihop en liten artikel där de jämför den grafiska skillnaden mellan PS3 och Xbox 360. De menar på att de extra pengarna inte direkt ger konsumenter en bättre bild.Men å andra sidan bör man ju inte bara se till grafiken när man väljer konsol. Även om PS3 kostar en slant extra så väger Blu-Ray-spelaren och mjukvaran (som tillåter en att köra bland annat Linux) upp en hel del.Dock är smaken som baken. Grafiken skiljer i alla fall inte mycket i dagsläget. 1up.com Spel, Via Evil Avatar
37.1° 0 Lars Lindroth Lars Lindroth
ons. 29 nov 2006, 15:55
38 kommentarer till artikeln
anonym
Jag tycker att PS3an var snyggare än 360n på alla spel förutom Tiger Woods. Något man skall ha i tanke är att 360n har funnits ute längre än PS3an, och utvecklarna har lärt sig att optimera koden bättre. Om några år kommer skillnaderna förmodligen vara mycket större.
av anonym, onsdag 29 november 2006 kl 16:20
Didrik
scrolla ner till bilden på den här sidan:
forums.ps3scene.com

looking good mr ps3 :>
av Didrik, onsdag 29 november 2006 kl 16:33
jonasn
Tiger Woods såg ju rätt lika ut, men COD såg klart bättre ut på XBOX360. Största skillnaden verkade ju annars vara gammakurvorna..
av jonasn, onsdag 29 november 2006 kl 16:33
gnutten
Tycker också att man inte får glömma att de har haft god tid på sig att försöka förbättra PS3. När de nu har sett vad X360 klarar.
av gnutten, onsdag 29 november 2006 kl 16:43
wennergrenare
jonasn: om du tittar riktigt noga i bakgrunden på PS3 bilden så kan du se att publiken är asevärt mycket fulare än 360:s publik. 360 är det rätta valet tycker jag.
av wennergrenare, onsdag 29 november 2006 kl 17:12
???
Detta var ju till största delen ports från Xbox 360 till ps3. Detta medför att spelen ser ungefär likadana ut. Dem första Xbox360 spelen såg ut som Xbox-spel, just för att dem var portade från xbox.

Om man vill ha en rättvis bedömning kan man ju jämföra ett spel som från början är utvecklat till ps3. Och som sedan blivit portat till xbox, och kolla skillnaden.
av ???, onsdag 29 november 2006 kl 17:21
Alucard
man får ju tänka så här också... X360 har funnits över 1 år nu... som kommer leda till att PS3 får bättre grafik m.m
av Alucard, onsdag 29 november 2006 kl 17:40
Alucard
Didrik: Kolla bakgrunden också =S PS3an har... NES? grafik på gubbarna medans X360 har bättre tror dom har gått in lite mer för omgivningen där =S
av Alucard, onsdag 29 november 2006 kl 17:42
Sosumi
Jag skulle inte kalla något av det för "next generation". Det enda jag skulle kunna tänka mig att kalla nästa generation bland dom nya spelkonsollerna är Wii. Det är den enda av dom som är nyskapande. Allt annat är bara mer av samma gamla sak, men inte bättre för det.

Förresten, mer tid på sig för att utveckla på XBOX360? Ridge Racer 6 kom ut ganska tidigt inpå själva 360-konsollen om jag inte minns fel ... precis som Ridge Racer 7 kom ut nu när PS3:an kom. Var och en byggd för sin konsoll.
av Sosumi, onsdag 29 november 2006 kl 17:47
Komplex
But Hey, att PS3 har en helt ny och avancerad arkitektur är det ingen som verkar ta hänsyn till. Största delen av PS3s hårdvara är utvecklad från scratch, till skillnad från den i 360, att det tar tid att behärska ny teknik borde väll inte komma som en nyhet för folk? eller?

Samma sak när PS2an släpptes, spelen såg inte bra ut. Mindes min första besvikelse eftersom spel till Dreamcast såg bättre ut, då främst Soul Calibur som var sjukt snyggt på DC. aja såhär 6år senare kan hårdvaran i PS2 faktiskt fortfarande få en att bli imponerad, och jämför man spelen som släpps till PS2 nu och de som var lanseringsspel, kan man inte tro att de är till samma maskin. Hursomhelts ska man jämföra spel skall man inte ta en gammal portning, man skall ta ett spel som utvecklats till hårdvaran och som utvecklarna fått lära känna.
av Komplex, onsdag 29 november 2006 kl 18:13
Orbulon
Ken Kutaragi says:
"We want for consumers to think to themselves 'I will work more hours to buy one'. We want people to feel that they want it, irrespective of anything else...The PS3 will instill discipline in our children and adults alike. Everyone will know discipline."

WTF?!!!
av Orbulon, onsdag 29 november 2006 kl 18:37
Netzach
Se det så här; det är relativt sett ungefär lika stor prestandamässig skillnad mellan 360 och PS3, som det är mellan GC/Xbox och Wii.

Orbulon: Det är en rätt så stor kulturell skillnad. Disciplin har betydligt större värde i Japan än i västvärlden.
av Netzach, onsdag 29 november 2006 kl 18:53
Beatnutz
Mycket ursäkter från sony-fanboys. Skiter i om den är svår att programmera för, eller om konsollen är ny, valet mellan en 360 och en PS3 idag är väldigt enkelt. Hur det ser ut om 2-3 år kan vi ju ta då istället.
av Beatnutz, onsdag 29 november 2006 kl 18:54
Komplex
Mycket Fanboy bullshit, vad är poängen med det? Fanboy, jävla internetklycha.

aja ladda ner VF5 filmen istället, det spelet är groteskt snyggt och PS3 exklusivt.

www.playsyde.com


av Komplex, onsdag 29 november 2006 kl 19:12
charlie.ef
¨Haller helt och hållet med "???:"
av charlie.ef, onsdag 29 november 2006 kl 21:01
Metric
Aja, låt stollarna på 1up gämföra bäst de vill. Jag köper en PS3 oavset om ett spel till Xbox 360 nu skulle råka vara 0.001% snyggare eller nått sånt.
av Metric, onsdag 29 november 2006 kl 21:58
anonym
Beatnutz: Jag förstår inte ditt resonemang... Hur länge har du tänkt att ha din konsol? Tills nästa generation. Det väl bäst att slå på stora trumman direkt och köpa den konsolen som är bäst lämpad för spel om 2-3 år..? Om dagens PS3-lir är lika snygga som dagens 360-spel, men man vet att morgondagens PS3-spel är snyggare än 360-spelen är det , precis som du sa, väldigt enkelt att välja, så länge man bara tittar på grafiken.

Ha lite framförhållning! En spelkonsol är inget impulsköp. Väg vilka titlar som är exklusiva på de olika maskinerna mot varandra, och fundera på vilken maskin som är bäst idag, och som kommer att vara bäst om några år. 360n vinner inga poäng från min sida i alla fall. Den är utstressad och fortfarande buggig. Nej, den här generationen är det Nintendo och Sony som är de enda intressanta alternativen. Min lillebror köper Wii, och jag köper PS3. Då tror jag att man får den bästa mixen. 360n är för mig ett mellanting som är framstår som onödigt i sammanhanget.
av anonym, onsdag 29 november 2006 kl 23:09
Phillip
Om ni tar en titt på den här filmen:
www.gametrailers.com

I början av filmen säger speakerrösten följande:
"Assets in this scene were constructed in three steps, first we build a very detailed high resolution mesh, then we build a low resolution of that mesh, finally our mesh processing tool then compares the two models and stores the difference in a normal map texture. The engine then draws the low res asset with this normal map, giving the impression we are displaying its high poly counter part in real time. This allows display of immensely detailed worlds at excellent framerate"

Kort sagt, man renderar en högupplöst modell samt en lågupplöst modell, sedan jämför deras verktyg de två modellerna och applicerar den högupplösta texturen på den lågupplösta 3D-modellen, detta ger intrycket av en högupplöst 3D-modell i realtid.

Han går sedan vidare med att visa diverse objekt som renderas i realtid där de just använt den här tekniken. Eftersom jag jobbar med just 3D-moddellering är det här ingen nyhet. Hela idén med att det är texturerna som gör bilden är vedertaget inom 3D-branschen. Han nämner dessutom pixelshaders som en viktig komponent för att producera övertygande grafik.

Den poäng jag vill göra här är att många tycks tro att det är processorn som är den viktigaste komponenten när det gäller att skapa realtidsgrafik. Men jag vill påvisa så är inte fallet. Vad som är viktigt för ett system som i slutändan ska uppvisa grafik är givetvis grafikkortet. Och som speakerrösten i filmen säger så är texturer en viktig del av 3D-grafiken. Det skadar med andra ord inte att ha ett grafikkort med mycket texturminne och avancerade pixelshaders till sitt förfogande. Jag säger dock inte att processorn är helt ovidkommande, när det gäller exempelvis fysik är en bra processor att rekommendera. Men återigen grafik är ett resultat av grafikkortet och inget annat.
av Phillip, torsdag 30 november 2006 kl 00:31
Didrik
Men å andra sidan kostar en blueray film 350kr och min 10år gamla 486a kan också köra linux.
av Didrik, torsdag 30 november 2006 kl 00:32
Komplex
Blueray filmer skall kunna köpas för 250:- har jag sett. och visst klart du kan köra linux på en 486a men vad kan du mer göra? Har du tur kan du dra igång en mp3a på sin höjd .. kasst argument.

"Men återigen grafik är ett resultat av grafikkortet och inget annat."

Beror lite på arkitekturen. RSX har 256Mb Gddr3 Vram men kan även nå de 256Mb XDR ram som cell använder. Cell kan även sätta av SPEr till förarbete av data för RSX och på så sätt avlasta den när tunga aplikationer körs.
av Komplex, torsdag 30 november 2006 kl 01:28
nevva
Lars Lindroth: Var det för lite inlägg på spelfeber? Var det därför du postade den här nyheten? :)
av nevva, torsdag 30 november 2006 kl 08:23
Beatnutz
Men att den ska ha blueray är ju inte heller något argument för att punga ut 6 papp på konsollen. HD-standarden är ju inte besätmd än så har man osis sitter man där med en konsoll som man inte kan/vill köpa filmer till (PSP någon?)
av Beatnutz, torsdag 30 november 2006 kl 10:11
MrD
Alltid lika roligt att läsa Komplex kommentarer, förste torsk för Sonys propagandaaparat och tillika exklusiv medlem i Sony Fanboy-klubben.

"Beror lite på arkitekturen. RSX har 256Mb Gddr3 Vram men kan även nå de 256Mb XDR ram som cell använder." - Varför inte bara ha 512 meg vram från början, det här är världens nödlösning.

Anledningen till att alla sony fanboys tjatar om cell är för att Sony har hypat cell (Precis lika mycket som emotion engine) som lösningen på alla problem. Men vad som igentligen hände var att Sony hade lite väl övertro på sin processor och trodde att den själv skulle klara att köra alla grafikrelaterade processer, men under utvecklingen upptäckte att det inte gick. Detta resulterade i nödlösningen RSX som har mindre minne än 360s grafikkort och som dessutom ligger en generation efter xboxens kort i shaderstruktur.

Visst, har komplex tur kan han få spela....förlåt, titta på mellansekvenser på metal gear och det kanske kommer se lika bra ut som x360spel, men alla spel som kommer till båda plattformarna och alla spel som bara kommer till x360 kommer se bättre ut på 360. 512 meg texturminne är ALLTID mer än 256meg. Inse fakta.
av MrD, torsdag 30 november 2006 kl 12:58
Komplex
512 meg texturminne är ALLTID mer än 256meg. Inse fakta.

vad för fakta? att 360 inte har 512MB texturminne? Den har 512MB GDDR3minne på 700Mhz som grafikprocessor och cpu delar på. Kommer ju inte kunna dedikera allt till texturer om du trodde det.

PS3 har som du säger 256Mb Vram på samma hastighets som 360, utöver det har den 256Mb XDRminne på 3,2Ghz till cell som även kan nås av RSX.

"Visst, har komplex tur kan han få spela....förlåt, titta på mellansekvenser på metal gear och det kanske kommer se lika bra ut som x360spel, men alla spel som kommer till båda plattformarna och alla spel som bara kommer till x360 kommer se bättre ut på 360."

Den som lever får se..

Förövrigt är man fanboy för man gillar något och tycker ensak är intressant så får det vara så. Jag äger en PS1 en PS2 och en walkman, och det är det enda sonyproducerade jag äger. Förövrigt har jag ägt de flesta systemen på marknaden, förutom Gamecube och 360. Jepp jag har även ägt en XBOX.
av Komplex, torsdag 30 november 2006 kl 13:29
Netzach
1. Jag har en Mac, MacOS X bygger på BSD, således behöver jag inte köra Linux. De program som är oumbärliga för en dator (Adium, Textmate, CSSEdit, Quicksilver,RapidWeaver, Garageband) har inga motsvarigheter som ens kommer i närheten av kvalitet och användarvänlighet i vare sig Linux eller Windows.
2. Är jag intresserad (mer än bara "att se") av DVD-film så köper jag inte en sunken PS2, precis som att jag inte köper ett PS3 för Blu-ray-film. När det gäller bra (film)kretsar så går man inte till TV-spel.
3. Min TV är 720p. Båda får samma upplösning hur jag än gör.
4. För mig så är det tillgången till speldemos och kontrollen som skulle kunna vara de avgörande punkterna om jag hade pengarna och stod och valde mellan 360 och PS3. Jag vet att jag har användning av skakfunktionen, tex om man pillar på datorn samtidigt som man lirar ett omgångsbaserat spel (poker tex) så vill man ju gärna slippa missa omgångar bara för att man inte tittade på TVn i rätt ögonblick.
5. PS3 har inte någon djävla speciallösning för hårddisklagring. Nog sagt här.

För mig är möjlighet till Linux och bättre grafik petitesser, om ens parenteser, när man jämför 360 med PS3, det finns så mycket mer relevanta punkter.
av Netzach, torsdag 30 november 2006 kl 15:50
Phillip
Till Komplex:
"Beror lite på arkitekturen. RSX har 256Mb Gddr3 Vram men kan även nå de 256Mb XDR ram som cell använder. Cell kan även sätta av SPEr till förarbete av data för RSX och på så sätt avlasta den när tunga aplikationer körs."

Det där låter intressant, har du någon källa till den informationen så man kan läsa mer om det?
av Phillip, torsdag 30 november 2006 kl 19:37
Komplex
har varit inne på lite olika forum och liknande när jag läst om ämnet. Nu har tyvärr mina bokmärken försvunnit efter en systemuppdatering men om jag inte missminner mig hade beyond 3D, har jag för mig sidan hette, en tråd om ämnet. kan ju börja där.
av Komplex, torsdag 30 november 2006 kl 22:16
Didrik
Komplex: Har hunden käkat upp läxorna eller?
"har varit inne på lite olika forum och liknande när jag läst om ämnet" - feta källor grappen ; )
av Didrik, torsdag 30 november 2006 kl 23:00
Komplex
Didrik du kanske sitter med adressen till varenda sida/artikel/forum du besökt de senaste 6månaderna i huvudet. jag gör det inte. Var ju inte så att jag satt o skrev ner länkarna för att använda dem till en högskoleuppsats direkt. grappen
av Komplex, torsdag 30 november 2006 kl 23:11
Didrik
Komplex: Jaha, då får vi väl lita på att du inte ljuger. LOL
av Didrik, torsdag 30 november 2006 kl 23:34
Komplex
varför skulle jag ljuga för? inte så att jag sitter på information ingen annan kan få tag i. Google is your friend.
av Komplex, torsdag 30 november 2006 kl 23:57
Didrik
Komplex: Jag testade google och hittade det här. Nått för dig kanske?

www.hardcoreware.net

Jag gillar speciellt avsnittet om Performance och Graphics.
av Didrik, fredag 01 december 2006 kl 00:12
Komplex
Didrik: hittade nått åt dig också:

"Alla titlar till PS3 stödjer inte upplösningen 1920x1080 (många är designade för 1280x720), men de som gör det – t.ex. Ridge Racer 7 som ger 60 fps med 1920x1080 – är klart bättre än för många Xbox 360-titlar (vilket märks ännu tydligare i jämförelser med de många Xbox 360-titlar som stödjer maxupplösningar mindre än 1280x720). Även om skillnaden mellan dessa format inte är tillräckligt för att dra alla slutsatser, kan vi ändå ana att PlayStation 3 är den klart starkare i termer av prestanda."

hela artikeln ligger på tomshardware btw. Jag gillar speciellt avsnittet där de så här tidigt efter ps3s debut klart kan ana att den är starkare än 360. om det är sådant du är ute efter.

annars kan du besöka beyond3ds forum om du är intresserad av hur olika hårdvara hanterar 3dgrafik.

Förövrig är det ju inte hårdvaran enbart man köper en konsoll för. Jag anser att ps3 är en betydligt mer mångsidig och spännande maskin än 360, och spelen som kommer till den attraherar mig mer än något 360 har att erbjuda.


av Komplex, fredag 01 december 2006 kl 02:21
Komplex
Förresten Didde, gillar du film? du kanske borde läsa nyheten om PS3 som mediespelare.

"With its crisp 1080p Blu-ray Disc playback, flexible, wide-ranging audio options, and mounds of other network and gaming features, the Sony PlayStation 3 is nothing short of awesome. From my perspective, the only reason someone would buy a standalone Blu-ray player instead of a PS3 is a complete aversion to videogames"

Det tillsammans med Linux blir en riktig pungspark =)
av Komplex, fredag 01 december 2006 kl 02:27
MrD
Komplex: intressant att du väljer att ta upp just Riiiiiidge Racer med tanke på det här:
www.kotaku.com

Känns jävligt "next-gen" att behöva offra allt från texturer till on screen objekt för att blåsa upp spelet i 1080p. Det kan ju inte vara så att Sony valt just 1080p för att dom ska få sälja dyra tvaparater?
av MrD, fredag 01 december 2006 kl 12:20
Komplex
Ah precis som Microsoft sammarbetar med Hårdvarutillverkarna för att kränga nya system med Windows vista och DX 10?

1080p för att kränga tv, fan va det larvigaste jag hört, Nintendo, de gör wii för att kränga tvspel va? Är väll upp till var och en om man vill köpa en tv eller inte, eller hur?

Kan hålla på och flexa med skärmdumpart och siffror men har det betydelse? Vad som är sant kommer ju hursomhelst att bli rätt uppenbart för vemsomhelst inom en inte allt för avlägsen framtid? eller hur?

Men vill du slippa oroa dig för att skaffa en ny tv, så kan du ju rota fram Nesen ur garderoben, och medans du ändå är där, plocka fram vhsbandspelaren också.

.
av Komplex, fredag 01 december 2006 kl 20:08
Flumbo
Hehe bra diskussion det här inlägget skapat :) Jag är lite nyfiken på om PS3 kommer erbjuda ett headset för sin konsoll, någon som vet mer om detta? Är iallafall en mycket bra funktion på 360.
av Flumbo, lördag 02 december 2006 kl 01:18
Flumbo
Oj "om Sony kommer erbjuda..." menar jag ju å inte PS3...sorry!

av Flumbo, lördag 02 december 2006 kl 01:19
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration