Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
EA försöker igen Budet går till aktieägarna EA försöker igen Istället för att höja sitt bud på Take Two har nu Electronic Arts istället gett erbjudandet på $26 per aktie till aktieägarna. Detta är ungefär tio dollar mer än vad aktien låg på innan EA tillkännagav att de vill ha utgivaren, så visst lockar det.Take Two uppmanar dock sina aktieägare att avvakta, åtminstone i tio dagar tills ledningen hunnit diskutera saken. Erbjudandet kommer att ligga på bordet till den 11:e april, lagom till GTA IV-releasen. today.reuters.co.uk Spel, Övrigt, Bransch, EA, Take Two, GTA IV
37.0° 0 Lars Lindroth Lars Lindroth
fre. 14 mar 2008, 07:19
7 kommentarer till artikeln
Ramlösa
Kan ingen spränga EA i luften, få andra företag har förstört spel industrin som EA.
av Ramlösa, fredag 14 mars 2008 kl 07:30
ConnyJonnySonny
Faktiskt! De är för stor aktör, helt sjukt.
av ConnyJonnySonny, fredag 14 mars 2008 kl 11:07
Cifius
Betyder det att vi kommer få se GTA 2009, 2010 etc framöver nu, med minimala skillnader...?

;)
av Cifius, fredag 14 mars 2008 kl 12:19
Feark
Svårt att bojkotta EA också då man isånnfall måste bojkotta halva spelmarknaden.
av Feark, fredag 14 mars 2008 kl 14:22
DiscoBoy
Folk köper ju spelen som EA släpper. Hade inte vanliga människor gjort det, hade de ju inte funnits kvar i den form de är nu.

Jag tycker också det är trist att spelindustrin har ändrats för att tilltala den stora massan som normalt går på bio eller hyr en DVD. Det är den snabba upplevelsen som gäller med vackra bilder och ball musik. Ta valfri Jerry Bruckheimer-produktion, så kan du se var spelindustrin kommer vara om ett par år.

För oss gamla speltokar är det Nintendo DS, Xbox Live Arcade och WiiWare som gäller i framtiden tror jag. Där har vi fortfarande chans att se spel där fokus ligger på spelglädjen och inte den snabba stimulansen av syn och hörsel.

av DiscoBoy, lördag 15 mars 2008 kl 11:55
gossigoss
GTA kommer antaligen utvecklas på ett mycket trevligare sätt utan EA..
av gossigoss, lördag 15 mars 2008 kl 22:30
Tyrfing
Rockstar har rätten att köpa ut sig när dom vill har jag för mig så EA kommer inte få med GTA licensen om dom köper take 2. Största anledningen är nog att få monopol på sport spel för EA.
av Tyrfing, tisdag 18 mars 2008 kl 20:27
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration