Fatal Error 110213
Nintendo byter drabbade konsoler gratis
Det verkar som om att ett flertal nyblivna Wii-ägare har stött på några problem vid första systemuppdateringen. Tydligen ska några som kopplat in konsolen, och försökt uppdatera WiiConnect24, fått vad Nintendo kallar Fatal Error 110213.På något sätt förstörs något som behövs för att koppla upp sig mot nätet, så det enda sättet att fixa felet är att skicka in konsolen och få den utbytt. Lyckligtvis fryser detta fel inte hela konsolen, så de som drabbas kan fortfarande plocka ut alla sparningar.För att allt ska gå så smidigt som möjligt bjuder Nintendo på alla fraktkostnader, samtidigt som de jobbar på att fixa till felet.
engadget.com
Spel,
Via
feeds.joystiq.com
37.0°
0
Lars Lindroth
ons. 22 nov 2006, 10:09
6 kommentarer till artikeln
So it begins...
Schysst att bjuda på fraktkostnaderna dock!
av FDD, onsdag 22 november 2006 kl 10:24
Men perkule, "Schysst att bjuda på fraktkostnaderna dock!" stog inom ironitaggar, tydligen så ignorerar kommentarfunktionen allt som står inom taggar.
av FDD, onsdag 22 november 2006 kl 10:25
var ju några nintendo-fans, som sa att wii inte kommer få några problem alls. eftersom nintendo bara bygger stabila konsoller.
har inget emot wii. men var inte oväntat direkt. konsollerna blir mer avancerade. och mer kan gå fel.
av mh76, onsdag 22 november 2006 kl 10:42
slipper man betala frakten? Fantastiskt!
av ~Filip~, onsdag 22 november 2006 kl 11:41
Helt klart skall Nintendo stå för frakten när det är deras misstag/bugg som har ställt till med problemet.
Nintendo har dock sagt att problemet med största sannolikhet är löst till den 8:e December.
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration