Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
FIFA 09 bjuder på 10 vs 10 Dock ingen kärlek för målvakten FIFA 09 bjuder på 10 vs 10 GamesRadar rapporterar om att EA har bekräftat att FIFA 09 kommer att erbjuda 10 vs 10-matcher online. Dessa episka 20-spelarmatcher kommer finnas i både Playstation 3 och Xbox360-versionen av spelet.
x"We've managed to get 10 v 10 this year online through strength of will and technological nous. [But] we want to make sure the control system for controlling goalkeepers is compelling enough before putting it in, because no game has done it particularly well, if it's even been in there."So we want to make sure it's good enough before putting it in because the last thing you want to do is say "tada - 11 v 11"… and the goal keepers are rubbish."

Låter som att det kan bli lätt kaotiskt på plan om man hamnar i en match med 20 personer som bara jagar boll. Dock riktigt jäkla bra om spelarna håller sina positioner och spelar som ett lag.
UPPDATERING:
Lite nya bilder från spelet är tillagda, bland annat från spelets "Be a pro"-läge.
gamesradar.com Spel, Multiplattform Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel
37.0° 0 Frode Wikesjö Frode Wikesjö
fre. 11 jul 2008, 11:36
7 kommentarer till artikeln
FourTwenty
Låter ju jävligt coolt men ... de räcker med att en av 5 laggar lite grann så blir det knas för laget. Sen är det ju ett faktum att de flesta är idioter så det känns inte som det blir mycket till passningsspel. Ska ändå bli intressant att se in action!
av FourTwenty, fredag 11 juli 2008 kl 12:02
d99fish
Intressant också att se om det verkligen lönar sig att spela som ett lag i digital form med, om det visar sig att det lönar sig mer att alla jagar boll så bevisar man ju i princip att det inte är någon trovärdig modell av riktig fotboll.
av d99fish, fredag 11 juli 2008 kl 14:30
daniel-san
Vore iofs lite kul om man spelade som målvakt och skrek ut "Flygande målis!!!" och bara drog iväg.. Lite Leeroy Jenkins.
av daniel-san, fredag 11 juli 2008 kl 15:52
ConraDargo
Jääklar vad epic, velat ha länge :D
av ConraDargo, fredag 11 juli 2008 kl 19:25
Beatnutz
Så länge jag får spela som Zlatan så är jag nöjd. De andra kan täcka vår planhalva medan jag briljerar.
av Beatnutz, fredag 11 juli 2008 kl 19:54
KoiKoi
ännu ett fotbolls spel som är exakt samma som året innan.
suck
EA....
av KoiKoi, lördag 12 juli 2008 kl 12:44
zanoonga
Vadda 10 vs 10? Har det varit farre spelare i tidigare spel eller?


av zanoonga, söndag 13 juli 2008 kl 17:07
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration