Flagship Studios stängs ner
Flagship Studios, företaget som skapade Hellgate: London (som floppade rejält) och Mythos (inne på public beta) har stängts ner. Tydligen för att deras partner Hanbisoft och deras chefer på EA inte tyckt de lyckas så bra.
shacknews.com
Spel,
Multiplattform
36.9°
0
baunasos
sön. 13 jul 2008, 12:54
11 kommentarer till artikeln
på tiden!
av Perforated, söndag 13 juli 2008 kl 15:22
;)
av Tobias™, söndag 13 juli 2008 kl 15:29
Inte så förvånad...
av Blehemuth, söndag 13 juli 2008 kl 16:50
Jävligt trist nyhet, gillar verkligen Hellgate: London, fast vet inte ännu vad man ska tro, alla nyhetssiter som postar om detta re-postar egentligen bara nyheten från Voodoo Extreme 3D.
Har fortfarande inte kommit något officiellt uttalande från Flagship Studios om att det är sant eller falskt iallafall, så själv väntar jag tills något kommer officiellt från dom iallafall innan jag ser det som 100% sant ^^
av Dave Lister, söndag 13 juli 2008 kl 17:13
lite mer kärlek i spelet så hade det vart underhållande...
av Splendid_Performance, söndag 13 juli 2008 kl 17:19
Jag varken köpte eller spelade spelet, så jag är nog en av de bidragande orsakerna till att flaggskeppet sjönk.
Får tröstäta lite ostbågar och begrunda detta faktum.
av Your_name, söndag 13 juli 2008 kl 17:39
jag lirade demot och det va inte mycket att hänga i hjulgranen
av KoiKoi, söndag 13 juli 2008 kl 18:09
Efter att ha testat demot är jag inte det minsta förvånad. De hade för många idéer men genomförde väldigt få av dem väl. Hade de fokuserat på att göra ett riktigt bra hack'n'slash tror jag de kommit längre, för mycket multiplay/MMO lull som inte behövdes.
av Kobi, söndag 13 juli 2008 kl 19:07
Mythos var faktist helt okej. Jag har varit med i betan sedan lång tid tillbaka. Communityn är väldigt stark och Flagship har hela tiden lyssnat på spelarna.. Spelet skulle lätt bli populärt om de släppte det nån gång. Det är hack and slash fast med lite mer "wow - stil" .. Men spelet är mycket annorlunda fast likt Diablo till spelbarhet.
av Ziw, söndag 13 juli 2008 kl 19:41
Hade höga förväntningar av spelet men det blev en riktig besvikelse. Fula effekter, Tråkigt och platt. Dessutom gjorde de löjliga dialogerna att man tappade stämningen helt. Dålig co-op. Ingen PVP.
av S M, söndag 13 juli 2008 kl 20:17
Och inte så konstigt att chefer blir sura när de sitter å slöjobbar på ett gratisspel istälet för att fixa till hellgate. Klåpare.
av S M, måndag 14 juli 2008 kl 10:17
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration