Förbud mot våldsamma spel inom EU?
EU har börjat fundera
Att den tyska regeringen inte är riktigt klok när det kommer till alla former av digitala spel är ingen hemlighet. Det är t.ex. förbjudet att ha rött blod i spelen och landet har i övrigt bland de hårdaste censurreglerna i världen.Nu verkar det som om galningarna i ovan nämnda regering blickar utåt och i samma stund som det här skrivs så har frågan tagits upp av den Europeiska kommissionen som funderar i samma banor som dem, dvs. ett förbud mot alla former av våld mot människoliknande varelser. Det här skulle leda till att snart sagt varje FPS skulle totalförbjudas för att nämna en genre. Detta skulle också drabba oss Svenskar då lagarna här måste harmoniseras med dem i övriga EU. Galenskaper säger jag, men lite ljus finns det än, Interactive Software Federation of Europe motsätter sig nämligen denna form av censur och förbud, men de kan tänka sig högre åldersgränser och lite hårdare tag mot dem som inte följer dessa, kanske kan lobbying för första gången föra något positivt med sig?Om vi ska förbjuda våldsamma spel så kan vi passa på att förbjuda alla former av våld på TV, inklusive nyhetssändningar... kanske bäst att ta tidningarna också, bilderna kan ju vara otäcka.
idg.se
Spel,
36.2°
0
Perforated
tors. 18 jan 2007, 13:50
18 kommentarer till artikeln
Något som inte nämns i er sammanfattning är att enligt det tyska förslaget ska det kunna ge upp till ett års fängelse att spela Counter-Strike.
av Ivan, torsdag 18 januari 2007 kl 14:36
Appropå allt prat om att våldsamma tv-spel ökar våldet i samhället. Vore intressant med en undersökning som jämför våldet i Tyskland med våldet i länder som har lägre censurkrav på spel.
av Flumbo, torsdag 18 januari 2007 kl 14:36
Precis som tyskarna har mindre våld för att dom har sjuka lagar... Dubbningen har ju gjort dom bra på engelska.
av Fredrik..., torsdag 18 januari 2007 kl 14:39
Äsch det blåser över snart, tv-spel är den nya rock n rollen.
Bara de gamla idioterna i dagens styren kan dö ut snart så kommer det nog bli mer chill snart.
av whuuttheposter, torsdag 18 januari 2007 kl 17:02
Är det bara jag som tycker att hela grejen med EU är att Tyskland ska kunna tvinga på oss en massa lagar?
av Orbulon, torsdag 18 januari 2007 kl 18:08
Vissa blir agressiva men stora flertalet lugnare genom avreagera på FPS!
Förbannad på chefen, skut någon virtuellt.
av Olligarski, torsdag 18 januari 2007 kl 18:27
"Om vi ska förbjuda våldsamma spel så kan vi passa på att förbjuda alla former av våld på TV, inklusive nyhetssändningar..."
Har ofta gått i samma tankar. Hur kan det anses som skadligt att visa teaterblod på TV, men när det kommer till riktiga olyckor och våldsamheter på Rapport är det helt plötsligt bildande att titta på andra människors lidande.
av Netzach, torsdag 18 januari 2007 kl 18:33
Detta kommer bara att uppmuntra nerladdning av spel.
Det känns som EU inte tänker igenom sina lagar så ofta. Ni vet nog vilka korkade lagar jag menar.
av Barbeq (Ej Barbeque), torsdag 18 januari 2007 kl 19:02
Syns det inte så finns det inte.. om vi alla tar o blundar samt sjunger "We shall overcome"..
av Mobyduck, torsdag 18 januari 2007 kl 20:20
Oj vad Bittorrent skulle växa om de hade monopol på våldsamma spel...
av Cathod, torsdag 18 januari 2007 kl 21:01
Sverige ut ur EU om sådana här saker ens komemr på frågan! =)
av Nallexander, torsdag 18 januari 2007 kl 21:09
Såg en kommentar på idg.se
"För ett sextiotal år sedan dödade 56-årige Adolf Hitler sex miljoner personer på en kontinent strax norr om Afrika innan han tog sitt eget liv. I ett försök att hitta en förklaring till vansinnesdådet pekade polisen snabbt ut konstformen måleri. Hitler hade nämligen tillbringat en stor del av sin fritid åt den populära sysselsättningen."
Helt klokrent!
av Flumm, torsdag 18 januari 2007 kl 22:00
Varför har dom en bild på postal 2? det är ju ett av dom få spel där du inte måste skjuta någon.
av karmeck, torsdag 18 januari 2007 kl 22:00
BANNA dem från EU!
av ReQuaker, torsdag 18 januari 2007 kl 22:03
Kan inte sådana där menlösa hjärndöda satans idioter bara spontant dö i horribla smärtor! Oj.. Finns nog bara ett ord som verkligen beskriver dessa folk: n00bs! :P Folk med noll koll som lever på att racka ner och klaga på andra, se fel i allt och inte förstå någonting. Tjohopp! Mer våldsspel åt folket!
k thx
av Xstioph, torsdag 18 januari 2007 kl 23:06
Hur vore det om de började i rätt ände istället och förbjöd försäljning av vapen och förbjöd krig...
av Voj:D, fredag 19 januari 2007 kl 12:34
Det där med översyn av åldersmärkningen vore vettigt dock. Fast det förstås, åldersmärkning är värdelös om spelet ändå köps av en person som är äldre än den som slutligen ska ha det och sedan krävs det ju att säljaren kollar leg på köparen och hur många säljare gör det idag?
Lite frågande kan man ställa sig till vad de menar med människoliknande karaktärer. Om de menar figurer som går på två ben så är det i princip kört för alla spel utom fia och tetris...
av Voj:D, fredag 19 januari 2007 kl 12:47
skitsnack...annars räcker det väl med att man fixar så spelaffärer inte säljer 18-års spel till åttaåringar
av äppel, fredag 19 januari 2007 kl 17:14
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration