Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Half-Life 2 med Wii-kontrollen Spela Half-Life 2 med Wii-kontrollen Half-Life 2 med Wii-kontrollen Här är en film som visar någon som spelar Half-Life 2 på sin Macbook Pro med hjälp av Wii-kontrollen. Det är väl inte direkt det smidigaste sättet att kontrollera spelet, men det är kul att se att den utvecklingen går framåt. youtube.com Spel, , half-life 2, wii, mac
37.0° 0 Frode Wikesjö Frode Wikesjö
tors. 7 dec 2006, 11:11
6 kommentarer till artikeln
chokladzingo
Varför har han lagt in 5 minuter spelvideo och dålig musik i slutet? Räcker det inte med det man ser under tiden han snackar? :)
av chokladzingo, torsdag 07 december 2006 kl 11:53
RaXha
Han kanske vill visa sina 1337 skillz? :P

hm, hade nof funkat bättre att använda en nuchuck till frammåt/bakåt och strafe styrningen, ser lite avigt ut :P men det blir väll bättre med tiden :)
av RaXha, torsdag 07 december 2006 kl 15:53
Ted
Fejk! Hans rörelser med wii går inte i synk med det som händer på skärmen.

F.Ö ska jag skaffa wii i morgon om jag kan :)
av Ted, torsdag 07 december 2006 kl 19:57
mh76
Ted: Jag tror inte det är fejk. är emuleringen av wiimoten som inte är 100% korrekt.

för jo man måste nog emulera wiimoten till att bete sig som en mus eller joystick. eftersom de spel till pc:n inte har inlagda rörelse-scheman för wiimoten. men det kommer nog, och då blir det ännu bättre.

det här är bara första steget till att använda wiimoten till sin dator.

men tänk om man gav upp varje gång första försöken inte blir exakt som man ville. då hade utvecklingen avstannat helt.
av mh76, torsdag 07 december 2006 kl 23:26
pontusuggla
Bootcamp va?
av pontusuggla, fredag 08 december 2006 kl 10:25
KattenHans
varför HL2? varför inte något som är kul att spela med wiimoten som tennis eller fighting eller nått? :P
av KattenHans, måndag 11 december 2006 kl 17:34
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration